- Antropofobia.
#1
Witam. Czy ktoś z Was choruje na Antropofobię? Jest to ekstremalna odmiana fobii społecznej. U mnie objawia się to tym, że boję się nie tylko kontaktu z ludźmi ale ogólnie ludzi. Wiem jaka jest tego przyczyna, nie chcę teraz o tym pisać dokładnie ponieważ moja historia jest tak zagmatwana, że opisanie jej zajęłoby mi to sporo czasu. W skrócie: w młodości byłem gnębiony przez rówieśników, dorastałem w nieciekawym otoczeniu a w dorosłości wyżywali się na mnie pracodawcy. Na fobię zachorowałem krótko po skończeniu studiów.
Z powodu współistniejącej padaczki nie mogę brać leków typu SSRI. Stale zażywam benzodiazepiny oraz leki przeciwpadaczkowe.
Był okres, że nie brałem benzo, ale wtedy w ogóle nie wychodziłem z domu. Teraz znowu powróciłem do nałogu. Niestety tolerancja na lek rośnie. Ostatnio miałem taką sytuację, że dostałem napadu paniki w środku miasta, nie potrafiłem się uspokoić a nie wziąłem ze sobą leków, ludzie patrzyli się na mnie jakbym uciekł z Tworek. Błądziłem wzrokiem, spuszczałem głowę w dół, patrzyłem się na różne strony, czasami prężyłem, żeby sprawiać wrażenie pewnego siebie i agresywnego. Wyobrażam sobie jak to musiało wyglądać... Ta sytuacja mnie złamała. Stwierdziłem, że już dłużej tak żyć nie mogę. Muszę się w końcu wziąć za siebie i zapisać się na jakąś psychoterapię.
Czy ktoś z Was choruje na taką przypadłość? Jaka jest skuteczność terapii? Nie mogę całe życie się bać i chodzić naćpany. Chcę w końcu wrócić do normalnego życia w społeczeństwie. Cieszę się że istnieje takie miejsce w sieci, gdzie można popisać z ludźmi o podobnych problemach i nie tylko.
Odpisz
#2
Cześć, dobrze, że piszesz. Nie choruję akurat na antropofobię, ale jestem sobie w stanie wyobrazić takie objawy.

Benzodiazepiny niestety mają wiadomo jakie wady. Nie ma idealnego leku przeciwlękowego. Nie chcę za bardzo ingerować w leczenie, ale może próbowałeś pregabaliny? To też lek przeciwpadaczkowy, ale niekiedy nieźle się sprawdza w leczeniu lęku.

Dobrze zacząć jak najszybciej terapię. Trzeba mieć szczęście do kompetentnego terapeuty. Tu na forum jest sporo materiałów o rodzajach terapii i samopomocy, polecam. Trzymaj się.    :Uśmiecha się:
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Żółwik:
  • Strachliwy
Odpisz
#3
Słyszałem o tym leku, ale nie wiedziałem że ma właściwości przeciwlękowe. Będę musiał uzgodnić z lekarzem czy istnieje możliwość wprowadzenia do terapii. Z tego co przeczytałem, podczas przyjmowania pregabaliny istnieje ryzyko uzależnienia podobnie jak w przypadku przyjmowania benzodiazepin, w dodatku nasila działanie benzo.
Odpisz
#4
Ma udokumentowane działanie przeciw lękowi uogólnionemu. Niekoniecznie przeciw napadom paniki, chyba że jakieś nowe badania robili.
Ten lek nie daje tak natychmiastowej ulgi jak benzo, dlatego ryzyko uzależnienia jest mniejsze.

To że nasila działanie benzo, może nie być złe, będziesz mniej tego benzo potrzebował.
Na pewno ma inny mechanizm biologiczny działania niż benzodiazepiny, więc nie powinny wzajemnie zwiększać swojej tolerancji.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Żółwik:
  • Strachliwy
Odpisz
#5
Troszkę lipa, bo ja biorę na padaczkę kwas walproinowy który i tak nasila działanie klonazepamu i to mocno.
Chciałem się wybrać na terapię poznawczo behawioralną, ale na NFZ nie dożyję terminu wizyty. :   :Uśmiecha się szeroko: wolny dopiero na 2020!
Odpisz
#6
Przecież to jakaś bzdura, że nie można łykać SSRI przy padaczce. Sam mam zdiagnozowaną epi i brałem kilka SSRI.
Odpisz
#7
(21 Wrz 2018, Pią 16:11)TotalnaPadaka napisał(a): Przecież to jakaś bzdura, że nie można łykać SSRI przy padaczce. Sam mam zdiagnozowaną epi i brałem kilka SSRI.
To że Ty bierzesz i Ci nie szkodzi, to nie znaczy że wszyscy chorzy tolerują SSRI. Często dochodzi do interakcji pomiędzy lekami, czego większość lekarzy w ogóle nie bierze pod uwagę.
Odpisz
#8
Akurat SSRI są najbardziej wskazane przy epi, bo mają niskie ryzyko wywoływania napadów. Gorsze są TCA, a najgorszy jest bupropion.
OdpiszPhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.