- Badanie nt. roli aktywności dopaminergicznej w wygaszaniu lęku
#1
https://www.nature.com/articles/s41467-018-06785-y

Streszczenie

Wygaszanie lęku nie zapobiega stresowi pourazowemu ani nie daje długoterminowych korzyści terapeutycznych w zaburzeniach lękowych, chyba że wspomnienia związane z wygaszaniem zostaną łatwo przywołane przy późniejszym napotkaniu zagrażającego bodźca.
(...)
Badacze pokazują, że aktywacja neuronów w brzuszno-przyśrodkowej korze przedczołowej (vmPFC) w trakcie uczenia wygaszania (przy braku realizacji przykrego scenariusza, przed którym był strach) spontanicznie pojawia się później w trakcie spoczynku po wygaszaniu.
Liczba spontanicznych aktywacji vmPFC pozwala przewidzieć przywołanie wspomnień i aktywację vmPFC 24 h później.
Farmakologiczne wzmocnienie aktywności dopaminergicznej (przez podanie L-DOPA) wzmacnia spontaniczne reaktywacje vmPFC i przywołanie wspomnień związanych z wygaszaniem.

Stąd wniosek, że konsolidacja pamięci zależna od dopaminy może leżeć u podstaw długoterminowych skutków behawioralnych wygaszania lęku.

Tłumaczenie własne (możliwe przeinaczenia).
Uwaga: to badanie NIE oznacza, że mamy wszyscy zaraz zażywać L-DOPA.   :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz

[-]
Brak dostępuNiestety nie masz dostępu do postów w tym dziale. Zarejestruj lub zaloguj się, żeby zobaczyć resztę postów.Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [ZABAWA] Test Roli Płci WinterWolf 46 761 Wczoraj, Pon 15:40
Ostatni post: agaa22
  Nowy lek przeciw napadom panicznego lęku zabka 0 201 19 Lis 2013, Wto 1:29
Ostatni post: zabka


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.