- "Bądź sobą" - nie sądzicie, że ten zwrot nie ma sensu, w przypadku osób ...
#51
(27 Cze 2017, Wto 13:31)EasyPeasy napisał(a):
(30 Maj 2017, Wto 18:03)Chorong napisał(a): Nie potrzebuje czytać całego tematu by wyrazić swoje zdanie na dany temat. Nie mam na to czasu.
Sam walcze z nieśmiałoscią od lat, znam kilka osób ktore też mają z tym problem i nigdy nie spotkałem się opinią ze do walkie z tym, zmian w sobie potrzeba pozwolenia srodowiska. Jeśli tak jest dla niektórych, to sorry, ale to są chore relacje i zależność od drugiej osoby. I to w pierwszej kolejności trzeba zmienić


Nie zrozumienie tematu, chodzi o to, że możesz chcieć, a i tak się tego nie dokona, jeśli będziesz w środowisku nie lubiącym Cię, za to, że byłeś nieśmiały i przy Twojej zmianie coraz bardziej będą Cię nieakceptowali ... i w ich towarzystwie nadal będziesz małomówny, bo nie pozwolą Tobie zabierać głosu itp. tyle w temacie

EasyPeasy, trafiłeś w sedno - jeśli ktoś w grupie/rodzinie lubi cię kontrolować poprzez twoją nieśmiałość czy lęki, to baaaardzo mu się nie spodoba, że w końcu zaczynasz coś z tym robić. Szczególnie, jeśli ta osoba przejawia zachowania wyższościowe i lubi sobie ludzi wokół hierarchizować na tych, którzy są godni i niegodni jego łask, a potem nimi manipulować.    :Uśmiecha się: Pytanie, czy warto tracić życie na szukanie akceptacji u takich osób?

Być sobą - to dla mnie zachowywać się zgodnie ze swoją prawdziwą naturą, tą, z którą się rodzimy, "sprzed fobii", którą wtłukli nam do głowy opiekunowie/rówieśnicy itp. Spontaniecznie, swobodnie, ale oczywiście ze zdrowym rozsądkiem i poszanowaniem innych... Tak to rozumiem.
Zalękniona ja to nie jestem JA tak naprawdę. Fobia i lęki są jak wirusy. To nie jest naturalny dobrostan przecież.
- A co z twoim wewnętrznym krytykiem?
- Odszedł. Czuł się ignorowany. :Cebulak - Zadowolony 2:Great things never came from comfort zones.
Odpisz
#52
Zwrot "bądź sobą" myślę, że znaczy żyj w zgodzie ze swoją naturą, czyli rób co chcesz, łam prawo, akceptuj niechęć do wysiłku potrzebnego do pracowania i umrzyj z głodu czy rób cokolwiek innego, jeśli to wynika z natury.
Ten zwrot nie ma sensu w przypadku osób, które są "skrzywione" z natury i wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że są takie osoby, skrzywienie nie musi być nabyte doświadczeniami.

Ja częściowo jestem osobą skrzywioną z natury, dlatego "bądź sobą" działa na mnie, jak płachta na byka.

Jeśli FS lub OU wynika z doświadczeń, tekst "bądź sobą" ma sens, jeśli ma podłoże organiczne lub czysto biologiczne, nie ma sensu, a jeśli częściową rolę odegrały czynniki biologiczne/organiczne, a częściową doświadczenia, tekst ma tylko częściowo sens.
Przemoc psychiczna jest subiektywna, nie czyn sam w sobie decyduje, czy jest on przemocą, lecz dodatkowym czynnikiem jest poziom odporności psychicznej "ofiary" i dla niektórych nawet owad może być sprawą przemocy psychicznej.


Nie jestem ograniczonym ignorantem, moje poglądy to nie bzdury, a że Wam się nie podobają, to problem nie mój.
Odpisz
#53
Nie umiem nie być sobą, więc problem dla mnie rozwiązany
Odpisz
#54
Pewnie że takie mówienie bądź sobą jest pozbawione sensu, bo jak ktoś ma cechy charakteru nieodpowiadające normom pewnej społeczności, to w najlepszym przypadku może zostać uznany za dziwaka, a w najgorszym napiętnowany, wyśmiewany i upokarzany. Grupa społeczna i tak w końcu odkryje, że udajemy kogoś kim nie jesteśmy co może zakończyć się frustracją, zaburzeniami osobowości lub chorobami psychicznymi.
Powiedzcie "bądź sobą" albo "spróbuj się zmienić" komuś kto cierpi na organiczne uszkodzenie mózgu będące przyczyną charakteropatii.
Odpisz
#55
Ja widzę, że osoby z fobią nie są właśnie najczęściej sobą. Ja jestem inny w domu, na forum, wśród dobrych znajomych, wśród nieznajomych, a szczególnie rozmawiając przez telefon. Przynajmniej w moim przypadku bycie sobą oznacza powrót dawnego "ja", ale widzę, że forum również jest dobrym przykładem takich sytuacji.
Odpisz
#56
Wiele sformułować może nie mieć sensu: mówienie "dzień dobry", bo ktoś może nie mieć dobrego dnia, "weź się w garść", bo to nie jest prosta sprawa, żeby się wziąć za siebie, "kocham cię", bo po pewnym czasie okaże się, że to nieprawda, a ty jesteś wstrętnym oszustem.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis fort:
  • Lamparcica
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wiadomość dla osób stosujących inne środki zaradcze niż leki Rafał_23 16 4 375 17 Lip 2008, Czw 13:13
Ostatni post: damio


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.