- Czy to jest normalne? Czy to już jest nerwica?
#1
Brick 
Czy to jest normalne? Czy to nerwica lękowa?

Witam. Od pewnego czasu zastanawiam się nad sobą. Nie dawno skończyłam studia. Parę miesięcy szukałam pracy. W trakcie szukania miewałam stany obojętności i czasem czułam się przygnębiona, niepotrzebna nikomu a nawet samotna. Miałam wrażenie, że nikt mnie nie zatrudni, bo jestem głupia i do niczego się nie nadaję. 2 tyg. temu odbyłam rozmowę w jednej z firm, gdzie wysłałam CV. Udało się, przyjeli mnie, moja pierwsza poważna praca w życiu. Niestety mam głupią naturę, że wszystkim się przejmuję - czasem bardzo dosadnie, wręcz wyolbrzymiam sobie problemy, których może nawet w rzeczywistości nie ma. Im bliżej zbliżałam się do tego dnia tym więcej myślałam o pracy (jacy będą ludzie? czy mnie zaakceptują? czy wyjdę na głupka? itp). W nocy (parę godzin przed pracą) nie mogłam z tego stresu spać. Serce biło mi tak szybko, że bałam się, iż za chwilę dostanę zawał. Oczywiście starałam się uspokoić myślami, że wszystko będzie dobrze, jak nie ta praca to inna, ale nic nie pomagało. To było straszne. Miałam jeszcze dwie takie podobne sytuacje. Pierwszy raz w dniu przed obroną ( studia) i drugi raz w dniu przed rozmową kwalifikacyjną - tylko, że wtedy ten lęk nie był aż tak nasilony. W pierwszym dniu pracy czułam się fatalnie. Przez pierwsze 3h serce waliło mi jak młot a nawet co jakiś czas robiło mi się niedobrze. Koszmar. Na szczęście później wszystko się unormowało.

Dodam, iż jestem osobą introwertyczną obłożoną różnymi lękami. Staram się funkcjonować jak normalny człowiek, ale jest mi ciężko. Dużo rzeczy się boję m.in. nowych sytuacji nad którymi nie mam kontroli, ludzi i wielu jeszcze innych rzeczy. Smutne jest to, iż jestem taaak ograniczona przez własne lęki, że jestem zmuszona rezygnować z niektórych rzeczy np. nie mogę jechać na koncert, który ma się odbyć w innym mieście, bo boję się jechać samochodem w miejsca mi nieznane.

Jest mi wstyd o tym mówić przed moją rodziną czy przyjaciółmi, bo boję się, że wyjdę na nienormalną. Zastanawiam się czy nie wybrać się czasami do psychologa lub może nawet...psychiatry.

Czy też macie takie lęki?
Odpisz
#2
Może to być nerwica, ale nie mam absolutnej pewności. Sam nie wiem czy ją mam. Bardzo często się przejmuję wszystkim. Większość moich obecnych lęków jest irracjonalna, wymyślona w głowie. Obecnie zakończyłem zajęcia na studiach i przymierzam się do robienia pracy dyplomowej i przez cały czas czuję lęk. Założę się, że będzie mi także towarzyszyć codziennie aż do dnia obrony, choćby to było w jesieni. Możliwe, że przyzwyczaisz się do pracy tak, że któregoś dnia będziesz traktować to jako zwykłą rzecz. Pewnie potrzebujesz więcej czasu na akomodację. Jednak może się zdarzyć, że nawet za parę lat będziesz czuć się podobnie jak w pierwszym dniu pracy. Najlepiej pójść do psychologa, byś poznała sposoby stopniowego eliminowania lęku w życiu codziennym i zmiany schematów myślenia.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw) Stratokaster 38 5 477 22 Kwi 2018, Nie 13:03
Ostatni post: Ketina
  Nerwica natręctw - miał ktoś? butterfly92 1 588 21 Lis 2016, Pon 14:10
Ostatni post: vesanya
  Jak sobie pomóc. Czy to fobia społeczna lub nerwica? PeggySue 18 2 105 22 Lut 2016, Pon 17:50
Ostatni post: masterblaster
  Nerwica hipochondryczna Mar 1 1 418 23 Lis 2015, Pon 21:07
Ostatni post: iLLusory
  Czy to nerwica? :( kikuncia 23 2 523 12 Paź 2014, Nie 16:41
Ostatni post: masterblaster
  fobia spoleczna ,nerwica lekowa ,bulimia ,itp dora 0 1 317 03 Paź 2014, Pią 18:34
Ostatni post: dora
  Depresja? Nerwica? Fobia społeczna? Moja lista objawów. LarysaFiodorowna 10 4 499 21 Mar 2014, Pią 17:25
Ostatni post: zigi7
  Nerwica natręctw (HOCD) czy coś innego? bolos 50 21 176 19 Mar 2014, Śro 22:12
Ostatni post: Czerwiec
  Fobie , już nie daję rady .. Koder12 3 2 183 28 Wrz 2013, Sob 14:25
Ostatni post: Debora
  Nerwica? Nie? To może fobia? Proszę o pomoc :) Obskurna_Baba 5 2 969 05 Wrz 2013, Czw 20:58
Ostatni post: Obskurna_Baba


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

               Reklama