- Dlaczego terapeuci nie dają rad?
#1
Przeszukałem trochę sieć w zrozumieniu tej nurtującej mnie kwestii i... Znalazłem różne, mniej lub bardziej profesjonalne wypowiedzi.

http://blog-o-psychoterapii.pl/natura-ro...eutycznej/
http://www.dda.pl/forum/temat/jak-rozpoc...ost-203278
http://po-rozumienie.pl/index.php?app=do...oad&iid=58
https://blog.szukamterapeuty.pl/2016/03/...hoterapii/
http://terapiamotywacyjna.pl/dist/pliki/wycinek.pdf

Tylko tak naprawdę nigdzie nie znalazłem sensu takiego działania. Jak to jest, że ten sam psycholog przychodzi do radia i daje tysiąc różnych rad, po czym na terapie mówi coś w stylu: "do przemyślenia"? Skoro dawanie rad jest takie niemoralne, to czemu nie ma ostrych reakcji Rady Radiofonii i Telewizji, komisji etycznej, różnego rodzaju organizacji, etc.?

P.S. Aczkolwiek audycja z radia Tok FM przynajmniej odrobinę wyjaśniła sprawę. Ale wciąż nie do końca.
Odpisz
#2
Bo to twoje życie, frajerze!

Gdy dajesz rady milionom, nie bierzesz za nic odpowiedzialności. Nawet gdyby ktos ci uwierzył i w ten sposób zmarnował sobie życie, podejmując złą decyzję, może winić tylko siebie. W przypadku indywidualnej terapii, za którą płacisz, robi się niebezpiecznie, ktoś mógłby mieć jakieś pretensje, że otrzymał złą poradę. Dlatego trzeba uciekać nie tylko od dawana rad, ale nawet ot pomocy w przemyśleniach, bo ta wpływa na ich wynik, a w efekcie na podejmowane działania. Radzić mogą ci bliscy, przyjaciele, w takich relacjach ludzie, często nieświadomie, biorą takie ryzyko na siebie.

No i jeszcze weźmy poprawkę na ogólny poziom diagnozy psychologicznej, z naciskiem na poziom terapeutów psychodynamicznych w szczególności.
To tak jakbyś domagał się porad od pielęgniarki będąc pacjentem onkologicznym ze złośliwym nowotworem w przedostatnim stadium. A tacy szukają co najmniej jakichś doktorów nauk medycznych.
Odpisz
#3
bo nikt odpowiedzialny nie da rady osobie, ktora spyta czy ma rzucic meza czy naprawiac malzenstwo. Ludzie oczekuja rozwiazania problemu dzieki radzie wszechwiedzacego psychologa, zamiast zobaczyc swoje bledy i je naprawic.
Odpisz
#4
Cytat:Działalność wyroczni została zakazana w 390 roku dekretem cesarza Teodozjusza.
Ale jakieś wróżki pewnie nadal działają..
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dlaczego terapeuci wychodzą bez słowa równo o czasie? stap!inesekend 2 2 163 27 Lut 2016, Sob 18:00
Ostatni post: iLLusory
  Dlaczego psycholog zapytał czy mam kogoś kto mnie wspiera? The_Visitor 3 1 506 03 Mar 2015, Wto 4:09
Ostatni post: Dragons86


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.