- Fobia społeczna czy chora nieśmiałość?
#1
Cześć,
Nie widziałem tematu zbiorczego więc utworzyłem nowy, jak źle zrobiłem niezmiernie przepraszam    :Uśmiecha się szeroko:

Przechodząc do sedna, ogólnie rzecz biorąc nie mam takich problemów jak to jest wprost wypisane na Wikipedii, nie mam problemów z robieniem zakupów, potrafię się zapytać randomową laskę która jest godzina, porozumiewam się normalnie z szefem, mam znajomych, porozmawiam z kimś (niechętnie na początku) jeżeli ktoś zainicjuje rozmowę natomiast problem pojawia się przy czym innym.
Panicznie boję się inicjowania rozmów z innymi ludźmi, szczególnie tymi nowymi, szczególnie dziewczynami mimo, że chciałbym to zrobić, boję się też w różnych sytuacjach "co ludzie powiedzą". Zapodam prosty przykład obrazujący obie te rzeczy z wczoraj który chyba ostatecznie przelał moją frustrację - jest sobie klub w mieście. Tańczą sobie ludzie, nie ma mowy, żeby zaczął tańczyć bez wypicia 3 piw, po prostu żadnym możliwym sposobem, pojawia się olbrzymia panika "Co powiedzą ludzie jak mnie zobaczą", mimo, że tańczyć potrafię i to całkiem dobrze (co więcej lubię chodzić na imprezy!). No i już tańczę, wzrok w podłogę, tak żeby mnie nikt nie widział, a i tak podchodzi jakaś piękna dziewczyna, patrzy się w moją stronę uśmiecha się, i d*pa za przeproszeniem. Odwracam się w drugą stronę albo idę gdzieś indziej panicznie boję się z nią kontaktu, urywa mi język, mimo, że wiem, że dosłownie za parę sekund jak mi zniknie z oczu będę tego olbrzymie żałował, za chwilę w głowie przeleci mi miliony tematów na które mogłem z nią porozmawiać. Takich sytuacji było tak wiele, przez ostatnie lata, jest sposobność do kontaktu, w głębi siebie chciałbym porozmawiać ale nie zrobię tego po raz 100x z rzędu. Za chwilę jak sobie ten ktoś pójdzie i "zagrożenie minie" będę żałował i znowu w głowie przeleci mi scenka jak wiele ciekawych rzeczy można było obgadać Mam o czym rozmawiać, to nie jest to, że mi brakuje tematów. Jestem wysokim kolesiem, szczupły, zadbany, z gęby nieźle. Ale po prostu przy kontaktach z ludźmi łapie mnie blokada, paniczny irracjonalny strach połączony z zerową przyjemnością z tego. Potrafię dosłownie przegadać ludzi na czacie, sypię tematami, dowcipami, ciekawymi tekstami i sprawia mi to straszną przyjemność ale tylko do czasu gdy ten rozmówca nie stoi bezpośrednio przede mną. Czytałem różne poradniki motywacyjne ale to nic mi nie daje. Czy będę coś robił raz czy 50 raz za każdym razem jest ten irracjonalny lęk. Ostatnio zaczyna mnie to co opisałem niewyobrażalnie frustrować. Mam wrażenie, że zostałem wsadzony siłą do ciała introwertyka mimo, że w głębi duszy nie jestem taki, nie chcę być, to nie jestem ja. Temat ograniczyłem głownie do przykładu z laskami bo nastał taki okres, że chciałbym poszerzyć swoje relacje w tym zakresie (a mam je niesamowicie ubogie) ale można by to poszerzyć w gruncie rzeczy też pod innych ludzi.
Wow, ktoś dotarł do końca postu, podziwiam mocno i dziękuję    :Uśmiecha się szeroko:
Tak więc ten... To się nadaje do psychiatry pod jakieś leczenie farmakologiczne czy p**dolec totalny? xD
Odpisz
#2
hm..p**dolec totalny raczej nie.
może wyda Ci się to kiepską radą ale proponuję żebyś po prostu spróbował, raz, drugi, ósmy.. patrząc z innej perspektywy, skoro już tyle dziewczyn przewinęło się przed Tobą i język zawsze uciekał to przy kolejnej spróbuj go odszukać, jeśli coś pójdzie nie tak to przecież nic się nie stanie, to tylko kolejna przechodząca kobieta, a przy następnej może w końcu bardziej się otworzysz..
spróbuj się przygotować do rozmowy wcześniej, pomyśl jak zagadać, o czym porozmawiać, żebyś nie był "zaskoczony" nagłym pojawieniem się przed Tobą kobiety    :Uśmiecha się puszczając oko:
Odpisz
#3
"za chwilę w głowie przeleci mi miliony tematów na które mogłem z nią porozmawiać"

No, to jest dobry punkt zaczepienia. Pomyśl - co byś zrobił, gdyby takich nie było?.. Tego sie trzymaj, póki to jeszcze ma miejsce.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Test  NOWY: Test Liebowitza dla DOROSŁYCH - sprawdź czy masz fobię społeczną? Lilith75 1 154 202 892 Wczoraj, Nie 23:40
Ostatni post: ult
  Zwykła nieśmiałość czy coś więcej? barztar 1 124 16 Lis 2018, Pią 17:06
Ostatni post: Żółwik
  Nerwica natręctw, fobia społeczna, schizofrenia?? Payne25 3 324 31 Sie 2018, Pią 8:41
Ostatni post: BlankAvatar
  Test  Skala Liebowitza dla MŁODZIEŻY - sprawdź czy masz fobię społeczną? BlankAvatar 0 513 19 Cze 2018, Wto 18:59
Ostatni post: BlankAvatar
  Kiedy uświadomiliście sobie, że macie fobię społeczną? Hegel II 134 19 133 22 Kwi 2018, Nie 10:16
Ostatni post: kapcie
  Fobia czy coś innego? June7 1 383 23 Sty 2018, Wto 22:04
Ostatni post: odrzucony95
  Czy to jeszcze nieśmiałość? Ellie 7 492 31 Gru 2017, Nie 19:52
Ostatni post: adam87
  A jednak fobia społeczna Zwycięzca 3 634 17 Gru 2017, Nie 4:12
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka
  Czy maleje wam fobia z wiekiem? staruszka 46 4 289 29 Paź 2017, Nie 13:02
Ostatni post: FallenAngel
  Czy osoby z fobią to po prostu niedorosłe dzieci? Sugar 123 9 042 26 Paź 2017, Czw 19:34
Ostatni post: paranormal987


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.