- FS a niepełnosprawność
#1
Zastanawiałem się ostatnio, czy może zostać orzeczony stopień niepełnosprawności ze względu na fobię społeczną. A jeżeli tak, to jakie są skutki prawne. Czy np. można oszukać pracodawcę i nie poinformować go o orzeczeniu? Albo jak patrzy na to zus. I co tak na prawdę nam to daje, jakie są różnice w prawie pracy?
Odpisz
#2
Wątpię, przecież to nawet nie jest choroba. Do roboty byś się wziął a nie o głupotach myślał  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:
Odpisz
#3
Ciastkovic napisał(a):Wątpię, przecież to nawet nie jest choroba.
Ani trochę, wszyscy jesteśmy zdrowi, nic nam nie dolega.
A pracuję dwa lata z krótką przerwą.
Odpisz
#4
Żeby dostać niepełnosprawność trzeba by mieć sprawy schizofreniczne, czyli rozpoznane F20. Z fobią to przy odpowiedniej gadce ,ściemnianiu i spełnieniu jeszcze pewnie wielu warunków, można by dostać na jakiś czas rentę co najwyżej. Takie moje zdanie, mogę się mylić.
Odpisz
#5
IMO to powinno być uznane jako niepełnosprawność. Ale czego oczekujecie w tym kraju, gdzie pomoc odbiera się ludziom bez nogi?
Odpisz
#6
Nie chodzi mi o rentę, a o dofinansowanie studiów z pfronu, bo strasznie dużo kasy mi zżerają.
Odpisz
#7
moze gdybys wykazal, ze zmagasz sie z fobia dlugo i ze znacznie wplywa ona na twoje zycie (wieloletnieletnie leczenie psychiatryczne, hospitalizacje itp)

nie trzeba informowac pracodawcy o orzeczeniu
Odpisz
#8
Uważam, że można. Wszystko zależy od stopnia nasilenia, bo to on upośledza (w funkcjach społecznych).
Odpisz
#9
Sam zastanawiam się nad wyrobieniem sobie niepełnosprawności z powodu fobii społecznej. Przywileje są duże. Mam powracające stany depresyjne i lęki, głównie, kiedy pozostaję bez pracy. Znam osoby, które "dzięki" niepełnosprawności załatwiły sobie niezłą pracę np. w MOPS i PUP (mają kłopoty z sercem, z kręgosłupem). Jest nawet przepis w ustawie o pracownikach samorządowych, który daje pierwszeństwo w zatrudnieniu dla osoby niepełnosprawnej. Zresztą ustawa na podstawie, której się orzeka nazywa się przecież o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Osoby z fobią społeczną cierpią z powodu niepełnosprawności społecznej. Mnie powstrzymuje przed złożeniem wniosku, to że w Komisji są osoby z którymi współpracowałem na gruncie zawodowym. Boje się teraz ostracyzmu. Problemy z sercem, z kręgosłupem to nie wstyd, a jak ktoś ma problemy psychiczne to jest od razu crazy.... Oczywiście pracodawcy nie trzeba pokazywać orzeczenia, ale jak chcemy skorzystać z przywilejów to trzeba je przedstawić ( na orzeczeniu są symbole niepeł.). Ja pracując w pewnej instytucji, nigdy nie zwracałem uwagi na te symbole, bo dla mnie to nie było istotne, czy ktoś leczy się u psychiatry, neurologa, kardiologa etc. Ale wiem jak czasem wyśmiewano się z klientów, bo cierpieli np. na schizofrenię, depresję (nazywani byli crazy). W pracy nikt nie wiedział, że cierpię na depresję i fobię: uważali mnie za nieśmiałego. Mnie boli to, że leczenie się u psychiatry stygmatyzuje w oczach społeczeństwa. Ktoś kto miał problemy z alkoholem i był na odwyku generalnie w oczach społeczeństwa zasługuje na szansę, jak się leczy, a osoba z fobią społeczną, depresją, schizofrenią skazywana jest na izolację. Nota bene alkoholizm to też problem natury psychicznej tyle, że akceptowany.
Odpisz
#10
na fobie nie dostanie sie stopnia niepełnosprawności ale na nerwice juz tak bo przecież fobia to nic innego jak nerwica z tym że wtedy trzeba sie liczyć z tym że w orzeczeniu będzie symbol choroby psychicznej bo każda z chorób musi być podporządkowana od określonej grupy.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Fobia, a niepełnosprawność i kompleksy Ertix 12 1 312 22 Lip 2019, Pon 21:36
Ostatni post: paranormal987


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.