- Jak oceniacie wartość terapeutyczną czytania książek ?
#1
Ostatnio zdałem sobie sprawę, że czytanie książek posiadających fabułę, a szczególnie koncentrujących się wokoło kontaktów międzyludzkich, znacznie mi pomaga. Z jednej strony czytanie prowadzi do wirtualnego przeżywania stresujących zdarzeń, co powoduje lekkie uodpornienie na nie (a przynajmniej "poznanie wroga" w przypadku czegoś nowego jak na przykład praca zawodowa), a z drugiej strony pozwala je bardziej polubić, a czasem nawet pozytywnie nakręca mnie, co pozwala mi przełamać się w niektórych kwestiach.

Czytałem, że na porządnych, grupowych terapiach poznawczo-behawioralnych dedykowanych wyłącznie osobom cierpiącym na fobię, odgrywa się przed grupą różne sytuacje społeczne - ktoś udaje sprzedawcę lub inną osobę nieznajomą, a druga osoba udaje klienta (pewnie trzeba co jakiś czas zmieniać grupę, żeby efekt obcości był dalej w miarę silny). Część scen się nagrywa i odtwarza ponownie, przed zgromadzona grupą.

Czytanie książek bogatych w sytuacje społeczne jest więc trochę podobne do odgrywania ról na terapii, szczególnie jeżeli mocno utożsamiamy się z jakimś bohaterem angażującym się w stresujące nas na co dzień sytuacje.
Kobiety chyba mają łatwiej ze znalezieniem odpowiednich książek, gdyż istnieje masa "babskiej"   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: literatury współczesnej.

Oczywiście nie wszystkich to co napisałem zainspiruje, ale mi trochę pomogło, szczególnie, że okresowo miałem na tyle silna fobię (a może empatię ;p ) że trudno było mi oglądać film bardzo nasycone realistycznymi sytuacjami społecznymi (w rodzaju jakiegoś bardziej ambitnego serial o dzieciakach w colleagu)  :Stan - Różne - Zaskoczony:ops:.

Ok, rozpisałem się, a teraz może moglibyście zaproponować jakieś książki mogące być wyzwaniem dla osób cierpiących na fobię społeczną ? Może istnieją jakieś książki tego typu napisane specjalnie dla nas ? Jeżeli macie jakieś przemyślenia w tej sprawie, to je opiszcie w końcu po to założyłem ten temat   :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz

[-]
Brak dostępuNiestety nie masz dostępu do postów w tym dziale. Zarejestruj lub zaloguj się, żeby zobaczyć resztę postów.
PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.