- Jak środowiska turystyczne pomogły mi się odnaleźć
#1
Środowiska turystyczne swego czasu pomogły mi odnaleźć drogę życiową. Wcześniej zachowywałem się dziwnie - byłem często apatyczny, jakby wyprany z energii. W końcowym okresie nawet nie chodziłem normalnie, tylko opierając się bokiem o ścianę, aż się koledzy w szkole śmiali, że "ściana się kończy". Oczywiście, nikt z nauczycieli tego nie widział, bo oni przychodzili do szkoły tylko zarobić, jak to w dużych miastach.

Z tego wszystkiego pozwoliło mi wyjść uczestnictwo w niezwykłej, wolnej społeczności, jaką były środowiska turystyczne, z panującym tam duchem wspólnoty i przeżycia estetycznego, oraz szacunkiem dla wiedzy i umiejętności przydatnych wędrowcowi. Ponieważ zawsze posiadałem zamiłowanie do wiedzy, na podstawie syntezy wędrówki z wiedzą książkową ustaliłem później własną drogę, którą idę do dziś.

Niestety, po 1989 r. miłośnikom turystyki kwalifikowanej powiedziano, że skoro nie pasują do kapitalizmu, to są komunistami. Spowodowało to odejście bardzo wielu ludzi.
Zaczęto też turystykę komercjalizować, zmieniać w rozrywkę dla znudzonych wczasowiczów, przez co uległa banalizacji oraz wyrzucono z niej elementy wspólnotowe i artystyczne. Wpychano do niej poprzez granie na ambicjach ludzi, którzy tak naprawdę nie chcieli mieć z nią nic wspólnego. Tworzono na szlakach zabójczy dla turystyki kwalifikowanej, sztuczny tłum.
Ludzie przestali mieć zresztą chęć na jakąkolwiek pozazarobkową twórczą działalność, bo przecież wszystkie ludzkie potrzeby miał zaspokoić rynek.

Środowiska turystyczne zaginęły i nie została po nich nawet legenda. Ja jednak dalej zachowałem zamiłowanie do wędrówki - bo kim bym bez niej był? Chyba tylko jakimś spaczonym dziwakiem.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Moje afirmacje, które mi bardzo pomogły. Mar 9 943 25 Sie 2018, Sob 8:32
Ostatni post: nimbostratus
  Jak się... NIE bać? ;) mrok 4 1 230 24 Sie 2015, Pon 13:07
Ostatni post: Zasió
  Jak pozbyłam się fobii nickt 9 7 685 30 Wrz 2013, Pon 18:44
Ostatni post: nickt
  każdy może wyleczyć się z fobii społecznej tak jak ja dominik09041982 1 8 235 23 Sty 2013, Śro 15:50
Ostatni post: mehow
  A mi sie udalo i Wam tez sie uda :) Inverso_ 13 11 992 13 Lip 2009, Pon 23:28
Ostatni post: Grammatik


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.