- Krok milowy do przodu. Wybawienie? Koniec fobii? ;)
#1
Cześć. Dzisiaj z pomocą mojego psychologa ( tak, samemu bym na to nie wpadł) , odkryłem podłoże, dno , mojej fobii .  :Stan - Uśmiecha się: Jestem tak zadowolony z odkrycia ,że postanowiłem się tym z Wami podzielić. A nóż komuś pomogę, albo dowiem się czegoś nowego?  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: Otóż , kiedyś, w czasach "nie-fobii", byłem raczej pewnym siebie osobnikiem. Śmiałym, bez żadnych lęków, towarzyskim etc. Niestety w pewnym fragmencie mojego życia , nadeszło coś, co większość z Was określi jako fobia. Czym była spowodowana? Otóż wykreowałem sobie samego siebie jako osobę prawię że doskonałą. Pewny siebie,mądry, zaradny, oczytany, inteligentny, odważny, przystojny... Tak sobie wyobrażałem, jak inni ludzie mnie widzą. A raczej CHCIAŁEM (słowo klucz) żeby inni mnie za takiego mieli. Przez to, robiłem wszystko żeby tak było , co dawało dużo presji i ogromnego stresu. Zawsze to ja musiałem być ten najbardziej wyluzowany, przez co się stresowałem że na takiego nie wyjdę , albo ktoś zobaczy że się denerwuje, co wzmagało lęk... samo napędzające się koło. Odkrycie tego mechanizmu to ogromny krok naprzód. Nie rozwiązuje to wszystkiego. Zmiana tego myślenia zajmie dni, tygodnie a może i lata... mimo to , odkryłem fundament swojej fobii , teraz biorę młot i będę go codziennie rozkuwał...   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: Co o tym myliście? Ktos tez tak ma?
Odpisz
#2
rezygnacja z perfekcjonizmu
akceptacja tego jakim się jest
pozwalanie sobie na popełnianie błędów

To są chyba podstawy w budowaniu poczucia własnej wartości. Nie chcę Ci tutaj mieszać bo jeśli masz dobrego terapeutę to on (ona) powinien Cię dobrze poprowadzić ale chciałem zwrócić na jedno uwagę:
„ Czym była spowodowana? Otóż wykreowałem sobie samego siebie jako osobę prawię że doskonałą. „

Jeżeli jeszcze uda Ci się znaleźć dlaczego to zrobiłeś to może pomóc uwolnić się z tego niezdrowego schematu. Bo sama próba kreacji doskonałej osoby, wydaje mi się, że jest czegoś skutkiem.

W pozbywaniu się perfekcjonizmu pomogło mi pogodzenie się z przeszłością. Żeby pozwolić sobie na popełnianie błędów trzeba najpierw zaakceptować, te które już się popełniło. Zmienić ich postrzeganie, to nie były błędy tylko cenna lekcje, które ukształtowały mnie takim jakim jestem teraz. Jeszcze jest ważne by nie cofać się w czasie i symulować różne scenariusze co by się wtedy nie zrobiło by wypaść lepiej. Przeszłości nie zmienisz, przestań o niej rozmyślać skup się na tym co jest tu i teraz. Nie nauczysz się tego z dnia na dzień ale stopniowo zaczniesz zauważać, że takie podejście zmniejsza stres przed nowymi wyzwaniami (bo nawet jeśli popełnisz jakiś błąd to będzie ci go coraz łatwiej zaakceptować) .
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rok bez Fobii Społecznej slonecznik77 4 386 15 Sty 2019, Wto 21:03
Ostatni post: Kra_Kra
  Refleksje na temat terapii i fobii społecznej ogółem Cylphi 25 1 655 11 Wrz 2018, Wto 19:53
Ostatni post: yoga.cat
Wink To już ponad trzy miesiące bez fobii społecznej! :) slonecznik77 0 771 25 Lut 2018, Nie 22:11
Ostatni post: slonecznik77
  Pierwszy krok [wielkie uczucie szczęscia i wolnosci] Djupett 7 1 830 16 Sie 2017, Śro 17:50
Ostatni post: Ragdoll
  Nasze Doświadczenia Wychodzenia Z Fobii Społecznej :) Krystian24 1 1 178 03 Gru 2016, Sob 3:44
Ostatni post: vesanya
  Banalny sposób, czyli jak wyszedłem z fobii. :) Marwinek 33 22 764 10 Kwi 2016, Nie 13:11
Ostatni post: purplegirl
  Początek mojej fobii społecznej i jej przyczyny mr_green 15 2 989 22 Wrz 2015, Wto 22:31
Ostatni post: KarolinaOpo
  abc dla ex fobii Life 40 5 201 13 Sty 2015, Wto 6:26
Ostatni post: Forbiden
  Jak pozbyłam się fobii nickt 9 7 706 30 Wrz 2013, Pon 18:44
Ostatni post: nickt
  koniec fobii! Jona23 63 46 495 09 Lip 2013, Wto 20:59
Ostatni post: Marianne


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.