- Literatura "fachowa"
#1
Jestem ciekawa czy czytacie, znacie, polecacie jakieś książki z dziedziny fobii, nerwicy, innych problemów natury psychiatrycznej/psychologicznej Pomogło Wam coś, co gdzieś przeczytaliście? Co to było?

Ze swojej strony polecam książki autorstwa Alice Miller, szczególnie "Pamięć wyzwolona" która funkcjonuje również pod tytułem "Mury milczenia. Cena wyparcia urazów z dzieciństwa" (po prostu różnie ten tytuł tłumaczono, zależy od wydania). Gdyby nie ta książka, podejrzewam, że jeszcze wiele, wiele lat zajęłaby moja terapia i wychodzenie z depresji, nerwicy, niejednej fobii... Dziś czuję, że dzięki tej książce zrobiłam krok milowy na drodze do wyleczenia się. Zatem polecam, bo może komuś z Was też pomoże. Nie jest łatwa, w tym sensie, że daje dużo do myślenia i to na bardzo trudne tematy, ale, moim zdaniem, bardzo oczyszcza.

Z innych ciekawych pozycji, o ile ktoś interesuje się zagadnieniami od tej strony, to: "Krótkie wykłady: Neurobiologia" A. Longstaff

I absolutnie fenomenalne (acz jedna z nich bardzo trudno dostępna) książki dr Kay Redfield Jamison. Są o depresji, psychozie maniakalno- depresyjnej, schizofrenii, genezie samobójstwa...
Odpisz
#2
Ja mogę polecić tylko autora Dale Carnegie. Jedna z nich będzie pomocna przy wszelkich zaburzeniach nastroju, a druga, przy budowaniu dobrych relacji z innymi. "Przestań się martwić, zacznij żyć", "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi".

..."sława przeżyła autora"...
Odpisz
#3
"Opanować lęk" Bronwyn Fox - niedroga i dobra.
"Overcoming Social Anxiety and Shyness Self-Help Course" Gillian Butler - dosyć droga i geniealna, więc jeśli ktoś ma pieniądze i możliwość polecam 8)

Pierwsza książka rozpoczęła mój proces zdrowienia. Z drugą zamierzam go zakończyć. Pozytywnie  :Uśmiecha się:
Odpisz
#4
a możesz napisac coś więcej o tej pierwszej książce, bo może sobie kupię
Odpisz
#5
Książka jest o tym jak przezwyciężyć zaburzenie lękowe. Nie jest konkretnie o fobii społecznej ale też ją opisuje. Mówi dużo o zaburzeniach lękowych i jak sobie z nimi radzić. Dla mnie osobiście była bardzo pomocna. Polecam.
Odpisz
#6
Dziękuję za odpowiedź  :Uśmiecha się:
Odpisz
#7
Własnie sie natknąłem na książke "Terapia Lęku Społecznego.Podejście poznawczo-behawioralne. Podręcznik Ćwiczeń Klienta" Debra A. Hope, Richard G. Heimberg, Harlan R. Juster, Cynthia L. Turk. Wydawnictwo Alliance Press. Zamówiłem ze strony wydawnictwa - kosztuje 45 zł z kosztami wysyłki. Wydana w Polsce w 2007 roku a więc świeżynka. Jak dojdzie i sie zapoznam (a potem przepracuje) to zdam relacje. Wydaje sie ze to cos własnie dla nas. Spis treści bardzo zachęcający.
Link do spisu treści w formacie pdf ---> http://www.alliancepress.pl/sklep/tlsppb_pck_sp.pdf

Notka wydawnicza:

„Autorzy wiodą prym w zakresie badań nad poznawczo-behawioralną terapią fobii społecznej, najpełniej dokumentowaną skuteczną terapią tego zaburzenia. Są też znakomitymi klinicystami. Przekazują swą rozległą wiedzę o fobii społecznej wraz z bogactwem doświadczenia w terapii tego typu klientów w wartościowym podręczniku dla osób podejmujących terapię poznawczo-behawioralną. Choć solidnie oparty na empirycznych badaniach, nie jest to nudny podręcznik. Napisano go w żywej, przystępnej formie, z wieloma obrazowymi przykładami, które pomogą klientom odnieść te pojęcia do siebie. Zawiera użyteczne formularze zadań pracy domowej i testy na końcu każdego rozdziału, by umożliwić klientom ocenę, na ile zrozumieli materiał. Nie każdy klient lubi terapię poprzez książkę, lecz dla tych wielu, którzy lubią, ten podręcznik okaże się wartościowym dopełnieniem terapii.”

„Ten znakomity podręcznik przynosi ostatnie odkrycia naukowe w zakresie lęku społecznego (wielu tych odkryć dokonali autorzy tego podręcznika!) bezpośrednio osobom cierpiącym z powodu lęku społecznego. Głębia doświadczenia autorów jaśnieje na każdej stronie – badali i prowadzili terapię tysięcy osób z lękiem społecznym i tutaj dzielą się tym, czego się nauczyli. Napisany w ciepłym, wspierającym stylu i posługujący się jasnymi, prostymi terminami, podręcznik ten opisuje program krok po kroku, by prowadzić czytelników poprzez proces poprawy funkcjonowania. Każda osoba, która przeżywa ból i izolację lęku społecznego powinna przeczytać tę książkę.”
Odpisz
#8
witam, mam do sprzedania książke "Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem?" Dr M.Antony, Dr R.Swinson. Książeczke przeczytałem w połowie, jest na pewno pomocna w leczeniu fobi społecznej. Nie jest mi już potrzebna, bo udało mi sie bardzo zminimalizować działanie fobi w moim życiu. Zapłaciłem za nią 34,90 zł. Sprzedam ją za 20zł +6,30zł (koszty wysyłki). Jeśli ktoś byłby chętny to podaje mejla: michaelo2@o2.pl  :Uśmiecha się szeroko:
Odpisz
#9
witam ponownie  :Uśmiecha się: wyżej opisana książeczka do oddania w dobre ręce za 10zł + koszty wysyłki. Ktoś chętny ?  :Uśmiecha się szeroko:
Odpisz
#10
Ja czytam obecnie"Radość Życia" Davida Burnsa, Jeszcze nie przeczytałem całej ale dlatego zdecydowałem się ją zakupić ponieważ jest prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym, jest to terapia zaburzeń nastroju czyli ktoś z łagodną bądź umiarkowaną depresją, spadkami nastroju może sobie poradzić za pomocą technik opisanych w tej książce. Nawet samo przeczytanie książki poprawia nastrój ale słyszałem ,że na krótko gdy się nie stosuje tych technik. Trzeba poświęcić trochę czasu codziennie na pracę z własnymi myślami.
Odpisz
#11
Książki które studiuje i według których staram się zdrowieć:
"Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem?" M.Antony, R.Swinson - świetnie opisana terapia lęku, krok po kroku.

"Oswoić lęk" J.Bemis, A.Barrada, -dobra, tłumaczy zmianę myślenia

"Nawyk samodyscypliny" N.Fiore, -Dobrze opisane mechanizmy odkładania w czasie, fajne przykłady.

"Umysł ponad nastrojem" Ch.Padesky, D.Greenberger, -Bardzo rozbudowana, głównie praca nad zmianą myślenia, cały rozdział poświęcony lękom.

Mam też kilka innych książek ale z częścią z nich się nie zgadzam(porady typu myśl pozytywnie, wszystko będzie ok), a część po prostu mi nie leży.
Odpisz
#12
Jeśli chodzi o polskojęzyczne ksiązki to zauważyłem że najwięcej jest o nieśmiałości, a mało związanych z fobią.

Wydawnictwo HELION ma kilka tytułów: www.sensus.pl

Ale poza jedną (http://sensus.pl/ksiazki/niesmi.htm) raczej nie ma nic ciekawego.

Nie znam ich, zobaczcie sami:

http://sensus.pl/ksiazki/leki10.htm

http://sensus.pl/ksiazki/warsam.htm

http://sensus.pl/ksiazki/magdzi.htm - Bandler, spec od NLP

http://sensus.pl/ksiazki/swemoc.htm - wygląda dość ciekawie, ale nie czytałem jej

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Trening
http://sensus.pl/ksiazki/powart.htm

Co o tej ostatniej sądzicie ?
Odpisz
#13
Self-Coaching: The Powerful Program to Beat Anxiety and Depression

Usunęłam linka do książki w postaci pdf. Mysza
Odpisz
#14
Jako ze u zrodel Fobii Spolecznej lezy niska samoocena polecam ksiazke

Melanie Fennell- Overcoming Low Self-Esteem
Odpisz
#15
Moglibyście polecić jakieś książki w tej tematyce? gdzie były by opisane dobre, fachowe metody pomocne w wyjściu z tego szamba. Różnych psychologicznych opracowań, książek jest teraz cała masa na rynku.. można kupić na wysyłke w necie na przykład. Pytanie tylko, która jest najkonkretniejsza i najbardziej pomocna ? Może macie jakieś doświadczenia na tym polu..


Widzę że topic który przed chwilą założyłem i przy okazji moje powyższe zapytanie zostało tu przeniesiony. Dzięki ! nie widziałem wcześniej tego tematu.
Odpisz
#16
"Lęk społeczny"


Kowalski Robin M., Leary Mark
Przekład: Ewa Zaremba, ISBN 83-87957-64-X, format B5, oprawa miękka, 224 strony
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Dlaczego lęk społeczny w ogóle istnieje?

Doświadczane podczas wystąpień publicznych, przypadkowych rozmów z nieznajomymi, w kontaktach z przełożonym czy potencjalnym przyjacielem, lęk i niepewność mogą mieć zupełnie banalne przyczyny, ale bez wątpienia wpływają na nasze codzienne życie.
Książka prezentuje kompletny i wiarygodny przegląd najnowszych teorii i badań w tym zakresie. Autorzy rozważają sytuacyjne, osobowościowe i ewolucyjne uwarunkowania lęku społecznego oraz przedstawiają jego emocjonalne, poznawcze i psychologiczne aspekty. Praktycznym uzupełnieniem pozycji jest opis strategii pomocy osobom cierpiącym z powodu tej niepożądanej emocji.

Współautor książki Mark Leary znany jest polskiemu czytelnikowi z książki "Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji", która ukazała się nakładem naszej oficyny w serii PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA.

Książki nie znam, to chyba nowa pozycja.
Odpisz
#17
Źródeł jest wiele... Ale jestem przekonany, że zwiększanie wiedzy niewiele tu pomoże. Grunt to wybrać jakieś rozwiązanie i WYĆWICZYĆ je, tak żeby to działało. Nadmierne dłubanie w książkach, może tylko mętlik wprowadzić.
Odpisz
#18
Pozwolę sobie wkleić tutaj link do bloga, który mnie osobiście zainteresował. Nie dotyczy on może bezpośrednio fobii ale pokazuje jak radzić sobie z problemami:

http://flying777.bloog.pl/.?ticaid=679c4

Nie wiem czy wybrałam dobre miejsce na ten post, w razie czego niech moderatorzy przesuną.
Odpisz
#19
Jak oceniacie NLP ? I którą książkę do NLP byście polecili ewentualnie?
Odpisz
#20
Sosen napisał(a):Książki nie znam, to chyba nowa pozycja.
mogę coś o niej napisać jak już ją przeczytam  :Uśmiecha się: potrzebowałem jakiejś książki o tej tematyce i skorzystałem z linka którego podałeś, dzięki
Odpisz
#21
Cześć  :Uśmiecha się:
Jestem tu nowa. Wiele razy wpisywałam w necie różne luźne hasła dotyczące tego co czuję, czego się obawiam i lękam, ale nigdy nie mogłam nic znaleźć i zrozumieć co właściwie mi jest. Nie potrafiłam sobie pomóc. Myślałam, że jestem inna niż wszyscy i czułam się odosobniona, dopóki nie trafiłam na to forum.
Teraz już wiem, że to fobia społeczna i dzięki diagnozie mogę zacząć się leczyć. Na początek chciałabym spróbować terapii na własną rękę. Szukam książki, która pomogłaby mi przezwyciężyć mój strach. Natknęłam się tu na forum na książkę pt. 'Terapia Lęku Społecznego.Podejście poznawczo-behawioralne. Podręcznik Ćwiczeń Klienta'. Czy ktoś z Was już ją przeczytał w całości? Czy jest ona w stanie pomóc?
Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Odpisz
#22
Ja również jestem nowa i chyba mogłabym napisać o sobie to samo co mary3, jak dobrze,że nie jestem już sama  :Uśmiecha się 2:
Odpisz
#23
TheDarco napisał(a):Jak oceniacie NLP ? I którą książkę do NLP byście polecili ewentualnie?

NLP w przyszłości będzie nauczane w szkołach. Poleciłbym dobry kurs NLP.
Odpisz
#24
http://www.rcpsych.ac.uk/mentalhealthinf...olish.aspx

Ciekawa stronka z informacjami o CBT, lekach antydepresyjnych, depresji itp. Spojrzenie obiektywne, z różnych stron. W końcu Królewskie Kolegium Psychiatryczne 8)
Odpisz
#25
Nie wiem czy fachowa, koleś jest psychiatrą, więc raczej tak. Peter Breggin przedstawia sceptyczne podejście do psychiatrii w swoich książkach. Można pewnie oczekiwać, że będzie przesadzał w drugą stronę, ale wiedza nie szkodzi, natomiast jej brak czasami tak. Sprawa mnie dotyczy osobiście, mi leki zaszkodziły, z czego nie mogę się od prawie roku otrząsnąć.

Ciekawy jest jeden tytuł książki: Toxic Psychiatry: Why Therapy, Empathy and Love Must Replace the Drugs, Electroshock, and Biochemical Theories of the "New Psychiatry"

Toksyczna psychiatria: Dlaczego terapia, empatia i miłość muszą zostać zastąpione lekami, elektrowstrząsami i biochemicznymi teoriami "Nowoczesnej Psychiatrii".

Nie mówię, że nie ma zaburzeń, w których leki są niezbędne. Ale zbyt mało mówi się o zagrożeniach, właściwie to w ogóle się nie mówi. A zaburzenia powinny być leczone, a nie tłumione lekami.

Dla zainteresowanych tematem:

http://krainaksiazek.pl/ksiegarnia,m_pro...ter-R.html
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Psychoterapia self-help poradniki] - literatura BlankAvatar 32 29 836 02 Wrz 2018, Nie 20:36
Ostatni post: Divine


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.