- Melancholik
#1
Witam, jestem 100% melancholikiem i jest mi z tym bardzo zle. Chciałbym to zmienić, stać się ekstrawertykiem ale nie wiem jak... Zacząłem czytać książki motywacyjne ale z realistycznego punktu widzenia nie wiem czy to coś zmieni. Co wy o tym sądzicie czy taka zmiana jest realna? jeśli tak jak to zrobić ?
Odpisz
#2
Myślę, że jeśli jest możliwa taka zmiana to wymaga to jednak pomocy kogoś z zewnątrz albo bardzo silnej motywacji wewnątrz siebie (ale czy melancholik wykrzesze ją z siebie?). Książki same w sobie nie są złe, ale postrzegałbym je tylko jako uzupełnienie, bo jeśli by miały magiczną moc to w okół byłyby sami świetni podrywacze, pewnie siebie, ekstrawertycy i co tam jeszcze promuje się   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
Odpisz
#3
Temperament to coś, z czym się rodzimy. Nie sądzę, żeby była możliwość przeobrazić się z melancholika w ekstrawertyka. Oczywiście można próbować stwarzać pozory, ale wtedy będzie widać to 'udawanie'. Kiedyś na zajęciach profesorka przeprowadziła pewne ćwiczenie - "eksperyment". Wybrała z grupy dwie dziewczyny - jedną przebojową, a drugą spokojną, raczej nieśmiałą. Miały wcielić się w role zwierząt. Ta spokojna (typowy melancholik) musiała odegrać groźnego wilka. Myślisz, że była wiarygodna? Mimo, iż robiła groźne miny i pokazywała 'pazurki', słyszeliśmy drżenie jej głosu, czuliśmy jej niepewność. Nie była 'prawdziwa' jako zły wilk, pasowała raczej do roli potulnego baranka.
Myślę, że powinieneś zaakceptować swój temperament. Melancholik nie jest gorszy od innych, chociaż w dzisiejszych czasach może mieć ciężko, bo nie rozpycha się łokciami, nie wybija się na pierwszy plan. Jest za to wrażliwy i spokojny, a to przecież nie są wady. Doceń to, co masz w sobie dobrego. Dodam tylko, że na pewno środowisko, w jakim się obracamy, też ma na nas jakiś wpływ. I mając ekstrawertycznych przyjaciół można się trochę 'rozkręcić' (tak sądzę). Możemy czuć się 'duszą towarzystwa' w wąskim gronie naszych dobrych kumpli, ale wchodząc w nowe otoczenie, już nie będzie tak samo. Wątpię więc, żeby udało się całkowicie zmienić swój temperament. Psychologiem nie jestem, więc może się mylę...
Odpisz
#4
hgnmgbn
Odpisz
#5
Nie wiem, co dokładnie chcesz zmienić, ale osobowości nie da się całkowicie przekształcić   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: Ale próbować możesz, bo nawet jeśli nie staniesz się 100% ekstrawertykiem, to jest szansa na jakieś postępy.
Odpisz
#6
Może spróbuj pójść na terapie rozwój osobowości czy jakoś tak to się nazywa
OdpiszPhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.