- Nieumiejętność przyjmowania miłości (miłość neurotyczna).
#1
Szczerze mówiąc wątpię żeby ktoś, cierpiący na poważną nerwicę (a taką jest FS) potrafił szczerze pokochać drugą osobę. Co Wy sądzicie na ten temat?
Odpisz
#2
Sadze, ze to bzdura - jedna z najwiekszych jakie tu czytałam.
Odpisz
#3
chyba nie bardzo zeby kochac inny trzeba siebie kochac
Odpisz
#4
darzyć silnym uczuciem można, już prędzej problemem jest jak kogoś takiego poznać i potem utrzymać przy sobie.

najtrudniej jest najpierw komuś zaufać a od tego trzeba zacząć przecież

Niemożliwe jest często okazywanie uczuć, zwłaszcza kiedy coś człowieka blokuje wewnętrznie
Odpisz
#5
Glupota. Trzeba tylko pozwolic komus przebic sie przez mur jakim sie odgradzamy od innych. Zaufac i ...pokochac.
Odpisz
#6
dokładnie. sama kocham. nawet jestem szczęśliwa, bo się rozumiemy. przebił się przez mur, zaufałam mu i on rozumie że mam blokady. będzie jeszcze lepiej...
Odpisz
#7
To ja w takim razie jestem zbyt nieufny : ?
Odpisz
#8
trzeba wiedzieć komu ufać...
a to ciężka sprawa
Odpisz
#9
Oczywiście, że można kogoś pokochać. Bo niby dlaczego nie?
Na tym forum jest wiele osób w związkach, z tego co doczytałam.

Cytat:zeby kochac inny trzeba siebie kochac
Czy ja wiem? Nie przekonuje mnie to za bardzo.

A ogólnie to podpisuję się pod postem Niereda  :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz
#10
Ja nie mogę wiedzieć jak wygląda to u Was... Ja wiem tyle, że ja nigdy nikogo nie kochałem. A dziewczyn trochę jednak znałem z czego wiele dość dogłębnie  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język: Oczywiście mógłby ktoś powiedzieć, że nie trafiłem na tą jedyną, ale mnie to nie przekonuje specjalnie.

Neurotyczna potrzeba miłości - to mną kierowało. Jeżeli Wami nie, to jesteście... zdrowi.
Odpisz
#11
Uzasadnij Hektor niby dlaczego nie jest w stanie nikogo pokochac? Poczekaj... tylko pozbieram szczękę z podłogi i możesz pisac 8)

Oczywiście, że można pokochac, nie ograniczajmy się na własne życzenie...
Odpisz
#12
Oczywiście, że taka chora osoba może pokochać bardzo mocno. Ale fs jest przeszkodą w samym nawiązywaniu kontaktów, zwłaszcza na początku. I to jest główny problem. Może też fakt, że osoby chore ogólnie na różne podobne choroby myślą dużo o sobie, a nie o innych, każe Ci tak podejrzewać. Te osoby są skupione na własnych emocjach, ale z pewnością też potrzebują.
Odpisz
#13
Jasne, ze moze przeszkadzac, facetom pewnie bardziej. Moim zdaniem fs wyklucza męskosc, jaka oczekuje wiele kobiet.
W milosc nie wierze jakos.
Odpisz
#14
FS stanowi ogromny problem w nawiązywaniu znajomości. Nie w tym jednak rzecz. Rzecz w tym, że nie wiem czy jest tak zawsze, ale przeważnie FS jest częścią nerwicy charakteru. Ludzi na nią cierpiących określa się neurotykami, a ci charakteryzują się neurotyczną potrzebą miłości. Są to emocje przypominające miłość, ale różniące się ogólnie ujmując tym, że taki neurotyk używa miłości do walki z lękiem. Wydaje mu się, że kocha, a tak naprawdę szuka u drugiej osoby oparcia do walki z lękiem. Oczywiście może sobie z tego w ogóle nie zdawać sprawy(zresztą przeważnie tak jest).
Polecam przeczytać Neurotyczną osobowość naszych czasów - klasyka psychoanalizy, łatwo ją dostać.

Nie chcę tutaj rozstrzygać, czy wszyscy FS są neurotykami, i czy wszyscy mają takie tendencje. Ja na pewno jestem neurotykiem pełno gębą i idealnie pasuje do modelu, który opisany jest w tamtej książce.
Tak więc dla mnie zdobycie dziewczyny jest problemem wbrew pozorom najmniejszym. Utrzymanie jej przy sobie - niemożliwe. No chyba, że aniołem by była  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
Odpisz
#15
Hektor napisał(a):Nie chcę tutaj rozstrzygać, czy wszyscy FS są neurotykami, i czy wszyscy mają takie tendencje.
kliknij w mój podpis, tam są szczegóły co do nerwic, tak osoby lękliwe mają tendencje do nerwic o takim charakterze (lekowym)

Hektor napisał(a):Wydaje mu się, że kocha, a tak naprawdę szuka u drugiej osoby oparcia do walki z lękiem.
na pewno nie osoba o uczuciach blokujących jak lek, nieśmiałość, wstyd

określ swoje uczucie najbardziej Ci utrudniające życie
u mnie jest to chorobliwy wstyd/toksyczny i skutecznie tłamsi mnie wewnętrznie co sprawia, że nie poznawałem dziewczyn dogłębnie jak to piszesz, powierzchownie też chyba, że po pijaku ale wtedy szybko znajomość urywałem w taki sposób, że nawet mijając się nie mogłem się zwyczajnie przywitać  :Stan - Zastanawia się: Z resztą co ja będę opowiadał...

mówiąc nerwica/ jej właściciel (neurotyk) nic nie tłumaczysz, to zbyt ogólnie  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:
Odpisz
#16
Hektor, to zastanawiające. Ja walczę o anioła i na dobrą sprawę mam nadzieję, że słusznie. Nie chcę jej zrobić krzywdy, ona jest dość delikatna, sama potrzebuje kogoś silnego. Ja mogę być silny jak już osobę dobrze znam. Wtedy się staję pewny siebie, potrafię dominować i ulegać. Nie wiem, czy dałbym radę to utrzymać, ale się postaram. Nie zgadzam się natomiast, że raczej nie może być to miłość. Może po prostu jest to miłość z poszukiwaniem oparcia, albo coś w tym stylu, rozumiesz. Ale ciekawa ta teoria. Mógłbyś napisać coś więcej o modelu osobowości takiej osoby? Może jakieś fragmenty w necie się znajdą? Bo teraz będzie mi ciężko książkę zdobyć ($) i przeczytać (time).
Odpisz
#17
Hektor napisał(a):Szczerze mówiąc wątpię żeby ktoś, cierpiący na poważną nerwicę (a taką jest FS) potrafił szczerze pokochać drugą osobę. Co Wy sądzicie na ten temat?

Jasne, dlaczegóż by i nie? Sam jestem chodzącym na to dowodem. Pytanie tylko, czy chodzi Ci o miłość odwzajemnioną, czy nie  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: W moim przypadku niestety wypadła ta druga opcja, co z kolei w znacznym stopniu przyczyniło się do pogorszenia mojego stanu.

Jeśli już, to ta druga połówka musiałaby cechować się dużą dozą zrozumienia, a przede wszystkim cierpliwości, by znosić moje/nasze "odchyły". O tym, jak trudno taką osobę znaleźć już chyba wspominać nie muszę  :Stan - Zastanawia się:
Odpisz
#18
Cytat:na pewno nie osoba o uczuciach blokujących jak lek, nieśmiałość, wstyd

Szczególnie osoba odczuwająca silny lęk.

Cytat:określ swoje uczucie najbardziej Ci utrudniające życie

Lęk. Odpowiedź ogólnikowa, ale prawdziwa.

Cytat:mówiąc nerwica/ jej właściciel (neurotyk) nic nie tłumaczysz, to zbyt ogólnie

Cytat:Mógłbyś napisać coś więcej o modelu osobowości takiej osoby? Może jakieś fragmenty w necie się znajdą?

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Karen_Horney.html

Mam nadzieję, że tyle na razie wystarczy, bo nie jestem pewien czy ta książka jest jeszcze chroniona przez prawo autorskie czy nie.

Cytat: Pytanie tylko, czy chodzi Ci o miłość odwzajemnioną, czy nie

To nie ma tutaj znaczenia. Chodzi o samą patologiczność uczucia, a nie reakcje na nią drugiej strony(choć ta może mieć wpływ na dynamikę i frustracje).
Odpisz
#19
Myślę, że jest w stanie pokochać, ale ta miłość nie koniecznie musi być przyjemna dla jednej i drugiej strony. Lęk to jest olbrzymia blokada, i dodatkowo tworzy się wiele nieporozumień. A gdy kontakt jest kiepski to ciężko cokolwiek ciągnąć.

Wniosek taki, że zakochać się taka osoba może, ale spełnić w tej miłości bardzo ciężko.
Odpisz
#20
Paluch: Tak sobie czasem myślę, czy miłość to w ogóle w życiu jest możliwa. Czy to w ogóle jest takie coś?
Kolega z baru: Miłość !??
Paluch: No !! Miłość ! Czy to w ogóle jest możliwe ?!
Kolega z baru: Noo ! W telewizji to często pokazują miłość, jak tam się jacyś kochają albo mówią.
Paluch: No ! Ja też tak myślę, w życiu to jest nie możliwe.
Odpisz
#21
Hektor napisał(a):Mam nadzieję, że tyle na razie wystarczy, bo nie jestem pewien czy ta książka jest jeszcze chroniona przez prawo autorskie czy nie.
Nerwice, pojęcie zbiorcze dla różnego rodzaju zaburzeń psychogennych o obrazie czynnościowym. Nie można więc tym pojęciem tłumaczyć konkretnego zjawiska  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: Myślę, że od momentu wprowadzenia pojęcia znacznie ono ewoluowało i nie ma sensu powoływać się na przedwojenne materiały  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:

http://portalwiedzy.onet.pl/56422,,,,nerwice,haslo.html
Odpisz
#22
Niered to forumowy cytator i linkator tez  :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz
#23
Cytat:Nerwice, pojęcie zbiorcze dla różnego rodzaju zaburzeń psychogennych o obrazie czynnościowym. Nie można więc tym pojęciem tłumaczyć konkretnego zjawiska

Autorka nie tłumaczy konkretnych nerwic. Zresztą w jej czasach FS było uznawane za nerwice lękową. Ona podkreśla cechy wspólne dla wszystkich neurotyków. Ona mówi o neurotycznej osobowości, o sprzecznościach nie do pogodzenia, które nakręcają neurotyka.

Jeżeli chodzi o miłość to neurotyk szuka jej w celu zniwelowania lęku. Odnajduje ją lecz lęk nie mija. Wręcz przeciwnie - lęk się zwiększa z obawy o stracenie partnera. Lęk przed kolejnym odrzuceniem sprawia, że neurotyk ma pretensje do partnera, za to, że go kocha. Z jednej strony potrzebuje partnera do niwelowania lęku, z drugiej zaś cały czas obawia się ponownego odrzucenia, co sprawia mu ogromną trudność. W końcu nienawiść do partnera za to, że "muszę go kochać i cierpieć przez niego" jest tak wielka, że bierze górę nad potrzebą bliskości i neurotyk odrzuca swojego partnera. Wówczas czuje ulgę, ale nie na długo. Za chwilę ponownie pojawia się lęk i neurotyk musi wrócić do partnera żeby go zniwelować. Kompromitując się poprzez powrót do związku czuje jeszcze większą nienawiść do partnera, którą oczywiście maskuje gdyż potrzebuje miłości. Nienawiść i lęk uderzają w niego ze zdwojoną siłą - ponownie rzuca partnera po czym ponownie do niego wraca. I tak w kółko. Jest przekonany, że ulega ogromnemu uczuciu miłości, a tak naprawdę próbuje uciec od lęku, co nigdy mu się nie uda.

Cytat:Myślę, że od momentu wprowadzenia pojęcia znacznie ono ewoluowało i nie ma sensu powoływać się na przedwojenne materiały

Pojęcie nie ewoluowało, ale jest rzadko używane gdyż opisuje pewne wspólne cechy osób cierpiących na nerwice. Zauważcie, że na tym forum rzadko co ktoś używa pojęcia "nerwica". Wszyscy chowają się za określeniem "FS", które dla przeciętnego człowieka nic nie znaczy. Jeżeli chodzi zaś o samą książkę to jest to majstersztyk jeżeli chodzi o teorie, genezę i mechanizm nerwic. Od tych 70 lat książka jest cały czas wznawiana. Posłużę się cytatem: "Do dziś jedna z podstawowych lektur na studiach psychologicznych ".

Zajrzyjcie do tego linku:

http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=9

Tam jest dość dobrze opisana "neurotyczna potrzeba miłości"
Odpisz
#24
Twoja Stara uważa, że autor nigdy się nie zakochał. Kocha Ciebie i Ciebie i nawet Ciebie, Twoja Stara kocha każdego chociaż ma nerwicę  :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz
#25
Hektor napisał(a):Ona podkreśla cechy wspólne dla wszystkich neurotyków.
nerwice różnią się od siebie, więc nie powinny być moim zdaniem traktowane wszystkie jedną miarą, owszem mają może cechy wspólne ale to zbyt niedbałe podejście do zagadnienia.
np. pies i kot to zwierzeta, mają cechy wspólne, łapy, ogon itd ale pojawiają się też znaczące różnice a mianowicie, kot miałczy a pies szczeka  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:

Hektor napisał(a):]Jeżeli chodzi o miłość to neurotyk szuka jej w celu zniwelowania lęku. Odnajduje ją lecz lęk nie mija.
no i znowu to samo, ja np. nie szukam miłości w ogóle : ?

Cytat:Głównym celem neurotyka (na ogół nieuświadomionym) jest redukowanie lęku. Aby to osiągnąć, może: (a) neurotycznie poszukiwać miłości; (b) dążyć do władzy, prestiżu, posiadania, wdając się w neurotyczną rywalizację; © stajwać się uległym wobec ideologii i instytucji, (d) wycofywać się w fantazje.
...(e) izolacja od przyczyny lęku ... na to nikt nie wpadł

(f) a co jeśli Głównym celem neurotyka (na ogół nieuświadomionym) NIE jest redukowanie lęku, ponieważ jego neurotyczność nie ma podłoża lękowego, że się tak zapytam?  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy macie zamiar kiedyś uprawiać miłość? ten który jest 96 8 361 07 Maj 2019, Wto 16:45
Ostatni post: Skorupek
  Czy macie szczęście w miłości? trey 176 20 026 09 Lis 2018, Pią 14:24
Ostatni post: nika32
  Miłość Odpuścić czy nie trebor8787 9 1 746 28 Wrz 2018, Pią 8:20
Ostatni post: Maxx
  Miłość od pierwszego wajżenia <3 Kateusz 161 11 030 16 Maj 2018, Śro 18:39
Ostatni post: okil
  Bez szansy na miłość ? Marcin123 103 8 924 04 Sie 2017, Pią 22:16
Ostatni post: gemmaxx
  Walentynkowo - rozkminki na temat miłości kasia92 7 1 731 16 Lut 2016, Wto 11:53
Ostatni post: Clint Ruin
  Nie wiem, czym jest miłość. 7 1 430 27 Gru 2015, Nie 0:22
Ostatni post: approx
  Tkwienie w platonicznej miłości estera 6 1 535 20 Kwi 2015, Pon 12:33
Ostatni post: fonia
  Miłość i zauroczenie,a pośród nich socjofobiczka Judyta 14 2 598 16 Paź 2013, Śro 0:15
Ostatni post: masterblaster
  nieszczęśliwa miłość:( farewell 8 2 002 23 Gru 2010, Czw 20:36
Ostatni post: plamka123


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.