- Odstawianie leków przeciwdepresyjnych
#1
Przerwanie leczenia selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
SSRI są lekami szeroko stosowanymi i uznanymi za bezpieczne. Nagłe ich odstawienie może jednak prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia, mogących przypominać choroby somatyczne powodujących cierpienie i dyskomfort.

1.Patogeneza zespołu odstawienia SSRI.
Mechanizmy biologiczne, leżące u podłoża rozpatrywanych objawów są nieznane,wszystkie wyjaśnienia mają charakter hipotetyczny i wiążą się ze sposobem działania leków serotoninergicznych. Przyjmuje się, że podstawowym mechanizmem działania SSRI jest blokowanie wychwytu serotoniny przez presynaptyczne zakończenie nerwowe; wenlafaksyna wywiera także działanie na przekaznictwo noradrenergiczne i dopaminergiczne. Poszczególne SSRI różnią się między sobą
siłą blokowania wychwytu serotoniny oraz selektywnością działania. Podczas długotrwałego podawania SSRI autoreceptory i postsynaptyczne receptory serotoninergiczne są wystawione na wysokie stężenia serotoniny w wyniku blokady pompy wychwytu zwrotnego. Może to prowadzić do kompensacyjnego zmniejszenia wrażliwości receptorów na serotoninę (down-regulation). Po przerwaniu terapii stężenie tego neurotransmitera w otoczeniu receptorów ulega obniżeniu nagle lub powoli, w zależności od tempa odstawiania i okresu półtrwania odstawianego leku, co może być przyczyną względnego niedoboru serotoniny w obrębie synapsy (trwającego od 48 godzin do 10 dni). Przerwanie leczenia SSRI może także powodować wtórne zaburzenia w innych układach neuroprzekaznikowych :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:opaminergicznym, noradrenergicznym i GABA-ergicznym, które są odpowiedzialne za wystąpienie części objawów.Trzecim czynnikiem mającym wpływ na wystąpienie reakcji odstawienia jest indywidualna wrażliwośc biologiczna i psychologiczna pacjentów. Wiadomo, że u około 15% populacji występuje brak genu dla transportera serotoniny. Być może
reakcje na leki i ich odstawienie są u tych osób odmienne. Z drugiej strony pacjenci różnią się sposobem reagowania i stopniem tolerancji podobnie nasilonych zaburzeń; częśc osób doświadczających podobnie nasilonych objawów odstawienia będzie szukać pomocy lekarskiej, podczas gdy inna może je dobrze tolerować.Kilku badaczy sugeruje, że częśc objawów zespołu odstawienia (np. ból głowy,
nudności, bóle brzucha) jest wynikiem cholinergiczego efektu z odbicia. Ten mechanizm może dotyczyć tylko leku o działaniu cholinolitycznym-paroksetyny,po której rzeczywiście częstośc występowania w/w objawów jest większa niż po innych SSRI.Tak więc objawy odstawienia SSRI mogą być wynikiem:
- spadku stężenia serotoniny w przestrzeniach synaptycznym w warunkach
zmniejszonej wrażliwości receptorów,
- wtórnych zaburzeń w innych układach neuroprzekaznikowych,
- indywidualnej biologicznej i psychologicznej wrażliwości pacjentów,
- cholinergicznego efektu z odbicia.

2.Czynniki ryzyka
Z mechanizmem powstawania tych objawów wiążą się czynniki sprzyjające ich wystąpieniu. Należy do nich przede wszystkim krótki okres półtrwania macierzystego leku i brak aktywnych metabolitów.Świadczy o tym fakt częstszego występowania objawów odstawienia po lekach nie posiadających aktywnych metabolitów (paroksetynie i fluwoksaminie), których okresy półtrwania wynoszą :Stan - Różne - Zaskoczony:dpowiednio 21 godzin i 15 godzin, w porównaniu z fluoksetyny, dla której okres półtrwania wynosi ponad 3 dni, i norfluoksetyny - od 4 do 16 dni.Kolejnym czynnikiem ryzyka jest czas trwania leczenia przeciwdepresyjnego.Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów jest znacznie większe u pacjentów przyjmujących leki 2 miesiące lub dłużej.
W większości przypadków objawy odstawienia SSRI pojawiają się w ciągu 24 do 72 godzin od przerwania podawania leku, co związane jest z czasem półtrwania większości z nich.Objawy odstawienia SSRI są zwykle krótkotrwałe i większości z nich ustępuje w ciągu 2 tygodni, chociarz zdarza się sporadycznie, iż utrzymują się przez kilka tygodni.Można wyróżnić grupy objawów somatycznych i psychologicznych.Większości symptomów pojawiających się po przerwaniu podawania SSRI ma charakter somatyczny. Wśród nich wyodrębnić można pięć grup:
1) zaburzenia równowagi (zawroty głowy, ataksja),
2) zaburzenia żołądkowo-jelitowe(nudności, wymioty),
3) objawy grypopodobne (osłabienie, bóle mięśniowe,dreszcze),
4 ) zaburzenia czucia (parestezje, odczucia "elektrycznych wstrząsów")
5 ) zaburzenia snu (bezsennośc, barwne sny)
Zaburzenia równowagi pod postacią zawrotów głowy i ataksji mogą występować po odstawieniu każdego z leków serotoninergicznych. Wielu autorów stwierdza,że nasilają się często przy niewielkich ruchach. Zawroty i bóle głowy wydają się być najczęstszymi objawami opisywanego zespołu.
Zaburzenia czucia obejmują parestezje (mrowienie, pieczenie), drętwienie
i odczucia "wstrząsów elektrycznych", opisywane przez pacjentów też jako "fale elektryczności" i szarpnięcia, zwykle zlokalizowane w górnej części ciała i twarzy,zazwyczaj miernie silne i trwające kilka sekund.
Osłabienie może pojawiać się jako nowy objaw lub stanowi zaostrzenie już
istniejącego. Podobnie bezsennośc u części pacjentów ma charakter nawrotu dolegliwości, która ustępuję wcześniej pod wpływem skutecznego leczenia przeciwdepresyjnego.Inny typ zaburzeń snu to nadmiernie barwne i żywe marzenia senne(kolorowe i często zawierające przerażające wyobrażenia wyrządzania krzywdy sobie lub bliskiej osobie).
Poza dolegliwościami somatycznymi z odstawieniem SSRI wiąże się kilka objawów psychologicznych: niepokój lub pobudzenie, drażliwośc i płaczliwość.Inne,rzadziej opisywane objawy, to: nadmierna aktywnośc, depersonalizacja, obniżenie nastroju , zaburzenia koncentracji i pamięci.

3.Tempo zmniejszania dawek SSRI po zakończeniu leczenia
[Obrazek: 2na1wfa.jpg]

Żródło :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:raca Emilii Kołodziej-Kowalska, Jolanty Rabe-Jabłońskiej pt."FARMAKOTERAPIA W PSYCHIATRII I NEUROLOGII"
Odpisz
#2
Odstawiałam nie raz i zawsze się pogarszało.  :Stan - Niezadowolony - Smuci się:
Odpisz
#3
Myślę że dla Nas - tych którzy mają problemy z fobia społeczną najodpowiedniejszą formą wychodzenia ze stanu chorobowego jest metoda małych kroczków.Ja dzisiaj wziołem ostatnią 1/4 tabletki leku przeciwdepresyjnego, a lek nasenny odstawiłem 1 Maja i szczerze powiedziawszy skutku uboczne odstawiania już mineły ale pomimo tego nadal czuję się tak jakbym brał leki czyli spokojny,wyluzowany,mam uporządkowane swoje myśli,chociarz leki nie zrobiły ze mnie powiedzmy "show-mena" to muszę powiedzieć że, jestem zadowolony z kuracji - rok temu ja nie żyłem tak naprawdę a dzisiaj pomimo że, nadal jestem nieśmiały to już mam siły z tym walczyć.Pomimo że czuję skrępowanie w obecności innych to i tak na dzień dzisiejszy wychodzę z tego obronną ręką co z koleii przełożyło się na to że teraz np.w szkole nauczyciele niewiedza co się ze mną stało że, jeszcze rok temu miałem przeważnie oceny dopuszczające a na dzień dzisiejszy nie schodzę z ocen dobrych...Ale coś za coś - zmieniło mi się o 360 stopni wiara w ludzi i już nie jestem ta sama osoba co rok temu ,nie ufam nikomu stałem się osoba walcząca o swoje i mam cel w życiu - pokazać tym co nie wierzyli we mnie że w życiu nie zapracują na to co ja osiągnę - jestem teraz wojownikiem chociaż jeszcze odczuwam dyskomfort ale metodą małych kroczków pokonuje go i eliminuje na zawsze.
Danika - nie oczekuj od siebie z dnia na dzień zmiany na lepsze,powoli,ale konsekwentnie do celu.WIERZĘ ŻE KAŻDEMU Z NAS SIĘ TO POWIEDZIE TYLKO MUSI ZNALEŚĆ TĄ DROGĄ KTÓRA POMOŻE MU WYGRAĆ ZE STANEM CHOROBOWYM
Odpisz
#4
Witajcie kochani, jestem nowym użytkownikiem  :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:
Ciekawa jestem jak czuliście się po odstawieniu leków.
Ja przez 7mc brałam citabax w dawce 30mg ,przez następny miesiąc musiałam zmienić go na Cital (brak citabaxu w aptekach  :Stan - Uśmiecha się - Diabelsko: )
Od tygodnia nie biorę już leków, odstawiłam je po stopniowym zmniejszeniu. Czuję się nie ciekawie. Kręci mi się w głowie, mam problemy z koncentracją, chodzę ospała. Nie chcę brać już żadnych leków. Ile to jeszcze może potrwać? Podzielcie się wiedzą i wesprzyjcie koleżankę  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
Odpisz
#5
Heh witam witam ja tez jestem nowy :Stan - Uśmiecha się: ja bralem Xetanor przez...2 lata...co prawda u mnie stwierdzono nerwice lekowa a nie fobie ale sadze ze to nie ma zbyt wielkiej roznicy...co do moich efektow odstawiennych...tragedia...od tygodnia nie puszczaja mdlosci i nudnosci,bole"serca"<ja to tak nazywam inni mowia na to nerwobole>bole w plecach dziwne oslabienie oczywiscie lewej reki...i wogole najwieksze problemy z cala lewa strona ciala...jak boli mnie glowa to tez mocniej po stronie lewej...no i najgorsze w tym wszystkim...Strasznie nasilona panika...gdyby nie ona pewnie funkcjonowalbym normalnie ale nie bardzo moge...w tej chwili siedze w srodku lasu jestem w pracy...opiekuje sie trudna mlodzieza na obozie.oni maja rozne problemy itd. ale jak ja mam im pomoc jesli nie potrafie pomoc sobie????Tydzien temu wywiezli mnie do domu zabolalo mnie w klatce piersiowej chwycila mnie panika a pozniej lawinowo wszystko inne po zmierzeniu cisnienia 190/125 i 130 pulsu... 39 stopni goraczki...a 20 minut pozniej wszystko minelo zostalo tylko oslabienie klopoty z oddychaniem jak przez caly czas i zapotrzebowanie na slodycze...najgorsze w tym wszystkim jest to ze wprowadzic mi do glowy cos o tym ze jestem chory jest bardzo prosto...a pozbyc sie tego niezmiernie trudno...jak sadzicie to moze byc szok organizmu po odstawieniu lekow????jesli tak to moja pani psychiatra dostanie ode mnie odpowiednia riposte...Grrr pozdrawiam :Stan - Uśmiecha się: i zmykam dzieci musza nad jezioro skoczyc :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:
Odpisz
#6
i nadlszed ten dzien w ktorym rozpoczelem zejcie z paroxetyny wlasciwie to juz minal drugi zmniejszylem dawke z 40 na 30 mg. jak narazie nic mi nie jest w sumie ciesze sie ze wkoncu podjelem ten krok .Mam pytanko czy te probelmy pojawiaja sie juz w pierwszych dniach zejscia?
Odpisz
#7
No raczej tak. U mnie to było po jakichś 6 godzinach z tego co pamiętam.
Odpisz
#8
czesc wszystkim

od pieciu dni odstawienia leków czuje sie fatalnie ,kreci mi sie w głowie ,mdli mnie w żołondku czuje wir.jak długo to jest ja brałam Xetanor i Atarax.ja brałam tylko 3 miesiace bo nie mogła zniesc ciaglego spania mam dwoje dzieci i nie miałam siły sie nimi zajmowac.raz zaspałam na godz 10:30 na spotkanie do zerówki syn płakał i od tego dnia schowałam leki do szafy.ale nie spodziewałam sie takiego zawodu.POMOCY
Odpisz
#9
To po Xetanorze. Paroksetynę się ciężko odstawia. Ale jeśli wytrzymałaś już pięć dni, to się nie poddawaj. Tak po tygodniu powino być już w porządku.
Odpisz
#10
kasiasz63, czyli odstawiłaś leki nagle, dobrze rozumiem?
Większość trzeba stopniowo. Wtedy mniej odczuwa się skutki po odstawieniu.
Jak wytrzymałaś kilka dni, to raczej najgorsze za Tobą.
Jeśli zechcesz wrócić do leków to zaczynaj stopniowo i jak zdecydujesz odstawić to też stopniowo. Przez kilka dni 1/2 dawki, potem 1/4, 1/4 co drugi dzień itp., w zależności od samopoczucia i od przyjmowanego leku.
Odpisz
#11
Ja niestety podczas odstawiania jesdnego z leków uzależniłam sie od narkotycznych wspomagaczy, które miały mi pomóc to przejść  :Stan - Niezadowolony - Smuci się:
Odpisz
#12
Witam wszystkich! Jestem nowy na forum.

Od razu przejdę do rzeczy, więc tak:
Dwa lata brałem Paxtin, potem tańszy odpowiednik Parogen.
Od samego początku w dawce 20mg na dobę, jedna tabletka w południe.
Jakiś czas odstawiałem stopniowo lek aż doszedłem do zupełnego braku i potrzeby zażywania. Nie biorę już 7 dni, z czego 5 to jest jakaś porażka. Bardzo kręci mi się w głowie, czuję się jakbym dostał czymś po łbie, gorzej widzę. Do tego pocę się mocniej i mam uczucie jakbym miał mega grypę jakąś i marzną mi ręce. Tak więc mam "objawy odstawienne z ulotki". Do tego doszło coś co mnie jako faceta aktywnego seksualnie zaniepokoiło.
I tu mam pytanie dla męskiej części forumowiczów:
Więc tak, nim zacząłem brać Parogen stosunek zawsze trwał między 20 a 40 minut, sama penetracja. Podczas brania leku strasznie się wydłużył, przy czym nie zauważyłem spadku libido. Nigdy nie należałem do grupy " z przedwczesnym wytryskiem ". Natomiast od momentu zaprzestania zażywania Parogenu jest kiepsko, 3-5 minut to jest dużo i do tego mogę kilka razy w niedługim odstępie czasu. Czy to będzie się utrzymywało tylko przez kilka pierwszych tygodniu po odstawieniu i potem wróci do normalności - brak przedwczesnego wytrysku. Którykolwiek z męskiej grupy forumowiczów miał podobnie, nie ma się czym martwić?
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam wszystkich.
Odpisz
#13
Fajnie, że tak szczegółowo opisujesz.
Ja myślę, że jeśli jest szczególnie nieprzyjemnie to powinieneś wrócić do minimalnej dawki jeszcze na trochę, tak by Ci pewnie lekarz zalecił. Co do stosunku, to myślę, że lekarz też Ci powie, że musi dłużej poczekać, żeby coś powiedzieć. To powinno przejść samo.

Jednak cytując kogoś:
"Porada z forum nie zastąpi Ci wizyty u profesjonalisty, czyli psychiatry". Czyli umywam ręce od odpowiedzialności za moje słowa.
Odpisz
#14
Ja brałem Sertagen. Na początku małe dawki, potem większe a na końcu maksymalną chyba to było 200mg/dobę. Od samego początku nie miałem objawów ubocznych a i sam lek nie działał na mnie zupełnie. Żadnej poprawy. Wtedy odstawiłem ten lek niemal z dnia na dzień, po prostu zawiodłem się. Nie miałem żadnych dolegliwości z tym związanych, czułem się normalnie.
Zauważyłem jednak, że po kuracji tym Sertagenem jakoś szybko urywa mi się film po alkoholu. Nigdy wcześniej nie miałem tak, że nic nie pamiętałem, zawsze chociaż urywki a dawki alkoholu były nieporównywalnie większe. Czy możliwe, że ten lek ma na to wpływ?
Odpisz
#15
Nie napisałeś kiedy odstawiłeś lek?
Odpisz
#16
Odstawiłem już dawno, jakieś pół roku temu
Odpisz
#17
Więc to objaw rezydentny. Może Ci przejść za rok, może za dziesięć. Pociesz się, że nie uderzyło w sferę seksualną. Pozdro.
Odpisz
#18
A może miałeś też dłuższy okres abstynencji od alko ?
Odpisz
#19
No ten sertagen brałem jakieś 4 miesiące. Wtedy piłem więcej tylko raz i to po konsultacji z lekarzem. Poza tym przez ten czas piłem jedno słabiutkie piwo na tydzień.
Odpisz
#20
Ach...no to masz odpowiedź.

EDIT:
Też możliwe, że obie odpowiedzi są w jakimś stopniu prawdziwe. I spadek tolerancji na alkohol z powodu ograniczenia picia i jakaś tam pozostałość po kuracji.
Odpisz
#21
widzę, że trafiłam na forum dla siebie.

cierpię na zaburzenia lęku + agarofobię. przez 3 lata brałam Anafranil 75. w międzyczasie były inne leki, które wcale się nie sprawdzały. postanowiłam odstawić leki, mam dość faszerowania się nimi i chciałabym nauczyć się żyć bez nich.
leków nie biorę od czwartku i od 3 dni strasznie boli mnie głowa. nie jest to zwykły ból, on aż promieniuje w całej czaszce. żadne tabletki mi nie pomagają, momentami nie mogę wytrzymać i mam ochotę znów sięgnąć po lek... boję się, że już nie umiem bez tego żyć...
Odpisz
#22
Bo dawkę należy stopniowo zmniejszać ,a nie z dnia na dzień zerwać z substancją ,którą się narkotyzujemy od lat.
Odpisz
#23
Primal napisał(a):Witam wszystkich! Jestem nowy na forum.

Od razu przejdę do rzeczy, więc tak:
Dwa lata brałem Paxtin, potem tańszy odpowiednik Parogen.
Od samego początku w dawce 20mg na dobę, jedna tabletka w południe.
Jakiś czas odstawiałem stopniowo lek aż doszedłem do zupełnego braku i potrzeby zażywania. Nie biorę już 7 dni, z czego 5 to jest jakaś porażka. Bardzo kręci mi się w głowie, czuję się jakbym dostał czymś po łbie, gorzej widzę. Do tego pocę się mocniej i mam uczucie jakbym miał mega grypę jakąś i marzną mi ręce. Tak więc mam "objawy odstawienne z ulotki". Do tego doszło coś co mnie jako faceta aktywnego seksualnie zaniepokoiło.
I tu mam pytanie dla męskiej części forumowiczów:
Więc tak, nim zacząłem brać Parogen stosunek zawsze trwał między 20 a 40 minut, sama penetracja. Podczas brania leku strasznie się wydłużył, przy czym nie zauważyłem spadku libido. Nigdy nie należałem do grupy " z przedwczesnym wytryskiem ". Natomiast od momentu zaprzestania zażywania Parogenu jest kiepsko, 3-5 minut to jest dużo i do tego mogę kilka razy w niedługim odstępie czasu. Czy to będzie się utrzymywało tylko przez kilka pierwszych tygodniu po odstawieniu i potem wróci do normalności - brak przedwczesnego wytrysku. Którykolwiek z męskiej grupy forumowiczów miał podobnie, nie ma się czym martwić?
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam wszystkich.

To jest ten ból który towarzyszy odstawieniu tych leków. W czasie brania mogłem to robić nawet godzine, teraz gdy odstawiłem leki stosunek 5 minutowy to mój rekord, normalnie trwa 1-2 minuty  :Stan - Niezadowolony - Smuci się:
Jestem 2 miesiące po odstawieniu leków i póki co nic się nie polepsza.
Odpisz
#24
Witam, nigdy nie wchodziłam na zadne fora,jestem tu pierwszy raz gdyz chciałam podzielic sie z wami moimi doswiadczeniami na temat odstawiania silnych lekow..Razem zawsze razniej :Stan - Uśmiecha się:mam nerwice lekowa spowodowana roznymi wydarzeniami w moim zyciu. Jakies 6 lat temu dostalam pierwszy raz lek seroxat majacy mi pomoc, przyjmowalam go przez rok i z pewnych powodod odstawilam go nagle...Przez tydzien,moze dwa czulam sie byle jak ale mialam wtedy pelno zmartwien,problemow,bylam bardzo zabiegna....Jakos tak szybko wszystko sie dzialo...Wkoncu minal ten okres i nawet niewiem kiedy wszystko minelo...Czulam sie dobrze....I tak bylo przez rok czasu...Pozniej powoli i systematycznie zaczely wracac  :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:usznosc, slabo,bole klatki piersiowej,znowu czeste wizyty w szpitalu az doszlo do tego ,ze nie moglam wyjsc z domu a i w nim przestalam czuc sie bezpiecznie...Juz zyc nie chcialam.Wybralam sie wkoncu do psychiatry(choc bardzo nie chcialam brac zadnych lekow bo wiem ,ze to mocne proszki)przepisala mi parogen(zamiennik seroxatu),powiedziala mi rowniez,ze gdybym wtedy nie przestala brac seroksatu juz dawno cieszylabym sie zyciem i bylabym zdrowa. Pierwszy tydzien brania leku..Katastrofa ale pozniej dobrze ,zaczelam normalnie funkcjonowac,przeszly dusznosci i wszystkie inne objawy.Bralam systematycznie az do maja b.R. Zaczelam odstawiac gdyz niiechce do konca zycia truc sie tak mocnymi prochami.Teraz jestem tydzien bez lekow...Czuje sie fatalnie choc staram sie z tym walczyc i poki co udaje mi sie.Czytajac wsze wypowiedzi moze trwac to dwa tygonie,moze trzy....Wiec bede cierpliwie czekac i odezwe sie kiedy bedzie juz dobrze bo mam nadzieje ,ze tak wlasnie bedzie  :Stan - Uśmiecha się:
Pozdrawiam was wszystkich i kazdemu z calego serca zycze powrotu do zdrowia bo te nerwice, fobie to jedna z najgorszych corob, nie dajaca mozliwosci normalnego zycia i funkcjonowania.

http://www.convertcase.net/
/ Michał
Odpisz
#25
Odstawiłem lek Cital (Citalopram) 10 miesięcy temu, i do dzisiaj mam zaburzenia seksualne, zwane jako PSSD. Takich osób jak ja jest bardzo dużo. Unikajcie tych leków za wszelką cenę. Jeżeli już musicie brać leki psychotropowe, to poproście o te które nie powodują zaburzeń seksualnych, np: bupropion, tradozone, mianseryna, moklobemid, selegilina, etc. Gdybym mógł cofnąć czas, nigdy nie zdecydowałbym się na SSRI, to był błąd mojego życia, za który płacę ogromną cenę.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zdarzyło się komuś wypić alkohol podczas brania leków? CienkaLinia 14 1 170 13 Kwi 2019, Sob 23:26
Ostatni post: Wrzos
  Symboliczne działanie leków Żółwik 0 89 04 Mar 2019, Pon 17:38
Ostatni post: Żółwik
  Czy leki pomogły wam wyzbyć sie się lęków i depresji? Dhema01 16 796 07 Lut 2019, Czw 17:13
Ostatni post: Pan_S
  Boje się brać leków Chetare 2 213 04 Gru 2018, Wto 22:53
Ostatni post: Strachliwy
  Branie leków - techniczne aspekty Kiwi 17 564 12 Wrz 2018, Śro 23:46
Ostatni post: Zasió
  Sertralina-odstawianie psychoszczescie 5 895 08 Kwi 2017, Sob 12:22
Ostatni post: świr
  Jakieś porady co do leków i okresu ich zażywania? chory na nieśmiałość 10 1 346 09 Paź 2016, Nie 4:05
Ostatni post: ananas filozoficzny
  powrót lęków w wielkim stylu i Chlorprothixen herba 0 1 767 08 Gru 2015, Wto 16:48
Ostatni post: herba
  Czy zasugerować lekarzowi zmianę leków ?? Boomshaka 7 1 249 25 Paź 2014, Sob 20:13
Ostatni post: trash
  mix leków = impotencja... kornel88 3 5 020 29 Cze 2012, Pią 18:48
Ostatni post: BlankAvatar


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.