- Osobowość zależna i fobia społeczna.
#1
U mnie psycholog stwierdził osobowośc zależną. Trochę to podobne do osobowości unikającej. Chociaż byc moze zmiany które przezywam stworzyły taką akiurat postawe, bo zazwyczaj jestem dośc niezalezna osobą. Tylko... boje sie!
Odpisz
#2
czy twój psycholog powiedział ci o twojej chorobie wprost? bo zastanawia mnie, czemu pacjentom się mówi o rzeczach, które są dość kłopotliwe dla kogoś z zewnątrz środowiska medycznego. Potem ktoś z taką lub inną diagnozą wraca do domu, wertuje net lub siedzi w empiku i szuka źródeł nt swojej choroby. Przy okazji odkrywa, że istnieją inne jednostki chorobowe, co najczęściej prowadzi do zastanawiania się nad tym "a może ja też to mam", kolejna wizyta u psychiatry, to pytania o te wyczytane choroby, "bo mi się wydaje, że u mnie jest podobnie"....końca nie widać.
Stąd jestem ciekawy, jak psycholog w polsce działa w terapii z pacjentem, czy zawsze mówi mu wprost, co mu dolega, podając fachową nazwę choroby, a może tłumaczy/robi wykładnię tez nazwy, co przekłada się na czas, za który się płaci....
Odpisz
#3
ide prywatnie, to płace stówke i siedze ile chce. nie powiedział mi nigdy dokładnej nazwy choroby, ale przypuszczał pewne "natręctwa" i dziwne zachowania, ktore trzeba wyeliminować. pewnie wiekszosc przepisuje też leki jakie chcemy, ale ja tam nie sugerowałem nic, bo wierze lekarzowi, ze wreszcie sie uda. jak zwykle zaczął od fluo.
Odpisz
#4
siedzisz ile chcesz? nie rozumiem? możesz siedzieć pół godziny lub 4 i nie ma problemu? a co z kolejnymi pacjentami z kolejki? chyba ich krew zalewa albo napisałeś coś nie tak.
Dla mnie temat psychologa jest na tyle oryginalny, że uważam tych ludzi za zwykłych naciągaczy, a kiedyś w ramach eksperymentu i ciekawości odwiedziłem taki gabinet, nagrałem wywiad z panią psycholog /głupią, jak but/, po czym wyszedłem, bez płacenia naturalnie. 120 była do tyłu   :Stan - Uśmiecha się: ale to był mój wypad li wyłącznie dla jaj; to tak jakbym poszedł na praktyki do zoo w ramach pisania pracy o małpach z czerwonymi i gołymi tyłkami.

amelia2 napisał(a):U mnie psycholog stwierdził osobowośc zależną. Trochę to podobne do osobowości unikającej. Chociaż byc moze zmiany które przezywam stworzyły taką akiurat postawe, bo zazwyczaj jestem dośc niezalezna osobą. Tylko... boje sie!

a ile masz lat? wierzysz, że rozmowa z psychologiem ci pomoże? Dla biednych jest ksiądz, dla bogatszych psycholog, ja sam wierzę w dragi i tobie też radzę /wizytę u psychiatry po recepty, leki są dziś fajne, wierz mi/.
Odpisz
#5
nie wiem czy 4 godziny, ale siedze tyle ile gadamy, ile on, ile ja mamy do powiedzenia, bo to jest prywatnie więc jedynie co to ludzie w kolejce mogą sie wkurzać. najczesciej siedziałem koło 40 minut. a jestem ciekaw co moze działać na lęk uogólniony, depresje i fobie razem wziętą.
Odpisz
#6
chudy2001 napisał(a):nie wiem czy 4 godziny, ale siedze tyle ile gadamy, ile on, ile ja mamy do powiedzenia, bo to jest prywatnie więc jedynie co to ludzie w kolejce mogą sie wkurzać. najczesciej siedziałem koło 40 minut. a jestem ciekaw co moze działać na lęk uogólniony, depresje i fobie razem wziętą.

skoro spotykasz się ze swoim psychologie, to chyba te pytania powinieneś skierować do niego, w końcu płacisz nie za posiedzenie sobie na fotelu względnie poleżenie na kozetce, tylko za coś innego.
Odpisz
#7
chudy2001, andello trzymajcie się bardziej głównego tematu wątku. Ja już pomijam, czy taki temat nie jest przypadkiem już wcześniej utworzony.

Co do osobowości zależnej, to sfer zależności jest kilka, można być w prawie wszystkich bardzo niezależnym, a jednej mogą się przejawiać chroniczne trudności. (stąd diagnoza nie zaprzecza Twojej niezależności, niezależność nie zaprzecza diagnozie - jak kto woli)
Odpisz
#8
Michał bardzo dziękuję. Nie wiedziałam nic o tych sferach zalezności. Pani psycholog, która czytała te pinię stwierdziła, ze to wszystko się zgadza i pytała czego od niej chcę w związku z tą opinią. Ja chciałam, żeby powiedziała coś więcej o tej osobowości zaleznej, a ona założyła że chcę potwierdzenia albo zaprzeczenia opinii. Może błędem było przedstawianie terapeucie wyniku badania psychoplgicznego u innego psychologa.
Odpisz
#9
Znaczy wiesz, ja sobie to tak sam tłumaczę. Tłumaczenie wynika z wielu życiowych doświadczeń. Tak jak są różne sfery aktywności człowieka, tak w takich sferach można różnie funkcjonować. Przykład zależności:
- emocjonalna relacja do kogoś powodująca nieistnienie możliwości przeciwstawienia mu się (np. rodzic),
- skrajna uległość wobec próśb, brak odmowy,
- potrzeba bycia zaopiekowanym, czyli bycia dzieckiem i pozostawania w zależności takiej bym powiedział bytowej wręcz,
- lęk przed samotnością, zależność od towarzyszenia.

Przy czym ktoś powiedzmy samodzielnie podejmuje wszystkie swoje decyzje, jest niezależny.
Odpisz
#10
Witam!

Podaje poniżej typowe kryteria diagnostyczne osobowości zależnej:
- trudność podejmowania codziennych decyzji bez ciągłych rad i wsparcia ze strony innych,
- potrzeba, żeby inni brali na siebie odpowiedzialność za większość istotnych sfer naszego życia,
- trudności w wyrażaniu niezadowolenia z innych spowodowane obawą przed utratą wsparcia lub aprobaty
- trudności w inicjowaniu projektów lub robieniu czegoś samemu, wynikające raczej z braku zaufania do własnych sądów lub zdolności, niż z braku motywacji czy energii,
- nadmierne starania w celu uzyskania wsparcia psychicznego ze strony innych, prowadzące do ofiar polegających na robieniu rzeczy nieprzyjemnych,
- poczucie niewygody lub bezradności, kiedy jest się samemu, wynikające z wyolbrzymionych obaw co do bycia zdolnym do zaopiekowania się samym sobą.
- Obawa przed opuszczeniem,
- niechęć do stawiania wymagań osobom, od których jest się zależnym.

Napisz, czy dostrzegasz jakieś podobieństwa?

Osoby takie przywiązują nadmierną wagę do relacji interpersonalnych i chcą je podtrzymywać często za wszelką cenę, nawet jeśli to oznacza rezygnację z własnych potrzeb, robienie rzeczy wbrew sobie aby zadowolić kogoś bliskiego itp.
Odpisz
#11
U mnie też na dzień dzisiejszy największym problemem obok osobowości unikającej jest właśnie osobowość zależna. Nic dziwnego mając tak bardzo nadopiekuńczą matkę...
Odpisz
#12
Też pasują do mnie kryteria osobowości zależnej, na szczęście potrafię jeszcze niezależnie myśleć.
Odpisz
#13
Wygląda na to, że i ja mam osobowość zależną   :Stan - Niezadowolony - Smuci się: również mam nadopiekuńczą matkę, z resztą zauważyłam, że jedynacy często mają takie problemy. To by wszystko wyjaśniało np mój wieczny głód kontaktów. Jest tu jeszcze ktoś z tym cholerstwem?
Odpisz
#14
ja też mam głód kontaktów, choć go w sobie zwalczam od lat. Ale nie miałam nadopiekuńczej matki, raczej przeciwnie.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mam dziwną osobowość, co mi jest ? jak sobie pomóc? długiee CienkaLinia 7 362 08 Kwi 2019, Pon 2:48
Ostatni post: Ketina
  Osobowość borderline a mózg Ketina 12 337 23 Mar 2019, Sob 13:48
Ostatni post: Kra_Kra
  Osobowość psychasteniczna 27 17 582 16 Lis 2017, Czw 0:40
Ostatni post: BlankAvatar
  Osobowość schizoidalna nn 30 17 002 02 Lis 2017, Czw 18:20
Ostatni post: cthulhu
  Osobowość unikająca czy schizoidalna ? mar173 8 2 360 08 Lip 2016, Pią 20:19
Ostatni post: Ketina
  Czy to osobowość schizoidalna? luklukl1234 6 5 039 30 Sty 2013, Śro 0:16
Ostatni post: luklukl1234
  Moja przyjaciółka ma osobowość zależną tosiaa 3 5 139 24 Lut 2012, Pią 21:15
Ostatni post: etniczna
  Osobowość paranoiczna (paranoidalna). Neira 28 35 460 23 Lis 2011, Śro 16:32
Ostatni post: ollala
  Fobia społeczna + zaburzenia osobowości. pawlik24 35 12 124 29 Mar 2011, Wto 17:00
Ostatni post: Sosen
  Osobowość dyssocjalna , 6 6 950 28 Gru 2008, Nie 23:17
Ostatni post: plooto


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.