- Paruresis
#1
Każdy może sobie w internecie znaleźć definicję i wiele informacji o tej chorobie, toteż nie będę was zanudzał. Zachęcam jednak do zagłębienia się nieco w zasoby sieci i dokładnego zapoznania się z informacjami. Wiem, że kto jak kto, ale Wy mnie zrozumiecie, tym bardziej, że paruresis to rodzaj fobii społecznej.

Paruresis - Trudność, bądź niemożność oddania moczu w obecności innych, za równo we własnym domu, jak i w miejscach publicznych, w stresie wywołanym presją czasu, będąc obserwowanym, lub kiedy ktoś jest w pobliżu i może nas słyszeć.

Wąskie definicje, suche fakty... A tak naprawdę to koszmar. Czy ktoś z Was to ma? A jeśli tak, to podstawowe pytanie. Jak pracować?... Etat = 8 godzin bez możliwości sikania... Jak to przeskoczyć... To mnie nurtuje. Zachęcam również do ogólnej dyskusji, o ile okaże się, że jest z kim, bo to mnie nurtuje.

P.s. 7% mężczyzn jest dotkniętych tą chorobą.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis armpit:
  • Niered
Odpisz
#2
No i teraz wiem, że mam i paruresis - oczywiście pochwała ode mnie...

Mam to z 10 lat  :Stan - Zastanawia się: co tu więcej mówić,to komplikuje życie niesłychanie  :Stan - Różne - Nie powiem:
 :Stan - Zastanawia się:

A problem z "dwójeczką  :Stan - Uśmiecha się: " został jakoś nazwany? Coś jak zaparcia społeczne  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:
Odpisz
#3
O, nawet nie wiedziałam,że na to jest jakaś nazwa.

Już w podstawówce miałam problem z załatwianiem się w szkole i tak jest do dziś. Nawet nie próbuję,no chyba,że w jakichś wyjątkowych przypadkach.
Potrafię wytrzymać nawet 12 godzin,z czego tylko ok. 2 odczuwam dyskomfort. Piję normalnie,więc chyba mam już rozciągnięty pęcherz. Jest to jakiś sposób,bo to niesikanie poza domem nie utrudnia mi zbytnio funkcjonowania. A,no tak. Ja prawie nigdzie nie wychodzę  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:

Można spróbować poćwiczyć: terapia stopniowej ekspozycji , tylko dlaczego mam niby próbować to robić przy otwartych drzwiach ?  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:
Odpisz
#4
O, właśnie...

Zaliczam się zatem do tych, co mają z tym poważny problem.
Korzystam z toalet w miejscach publicznych tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne. Zadziwiam siebie i innych tym, jak długo potrafię wytrzymać...

Poza tym, to mam marzenie. Chciałabym, żeby ktoś wymyślił i opatentował jakiś "zagłuszacz wypróżniania" albo coś w tym stylu  :Stan - Uśmiecha się - LOL:
Nienawidzę jakichkolwiek odgłosów korzystania z wc.

(jezu, jaka jestem pokitrana...)
Odpisz
#5
Co do problemów z "dwójeczką", poszukaj na obcojęzycznych wiki, jest. Nie pamiętam już nazwy ale jest przy paruresis.

Sądzę, że nie do końca wiecie o co mi chodzi, a przynajmniej niektórzy. To nie jest lęk czy obrzydzenie przed korzystaniem z toalety publicznej w ogóle. Ja po prostu ide tam, siedze (bo tak łatwiej) i... nie mogę... To jest blokada mięśni... I to taka (czasem mniejsza, czasem większa), że nie da się rozluźnić ani nic... Jeżeli jest pusto, nikogo nie ma, i mała szansa, że ktoś wejdzie to ok... No i więcej niż jedna kabina bo to najgorsze co może być. Wtedy ludzie stoją w kolejce nawet...  :Stan - Niezadowolony - Brak słów:

Piszę zrozumiale?... To koszmar, ciężko to przekazać...
Najgorsze jest to, że niegdyś wytrzymywałem też po 12 godzin, całymi dniami nie byłem w toalecie... Piłem normalnie.. Ale od jakiegos czasu juz tak nie mogę...
Dodatkowo to schorzenie wyrobiło we mnie następne... Boję się odwodnienia, nawet nie wiem czy jest nazwa na taką fobię... To irracjonalne prawda? Bo przeciez w normalnych warunkach nie mozna się odwodnić.. A ja tak mam... Bo przecież nie mogę pić gdy nie mam możliwości skorzystania komfortowo z toalety...

A już najbardziej boję sie, że trafię do szpitala... Co wtedy? Cewnik? brrrrrr........  :Stan - Zastanawia się:  :Stan - Niezadowolony - Płacze:

Ech.. Chce być normalny..
Odpisz
#6
U mnie to też nie jest lęk przed publiczną ubikacją samą w sobie, tylko lęk korzystania z wc, gdy ktoś jest w pobliżu. Nie chodzi o obrzydzenie do tego typu miejsc.

We własnym domu nie mam z tym problemu, o ile np. nie przyjdą do mnie znajomi- wtedy przez kilka godzin nie wchodzę do toalety, a nawet jeśli wejdę, bo już czuję, że powinnam- nie załatwię się.
Odpisz
#7
 :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:
Odpisz
#8
armpit napisał(a):Co do problemów z "dwójeczką", poszukaj na obcojęzycznych wiki, jest. Nie pamiętam już nazwy ale jest przy paruresis.

Sądzę, że nie do końca wiecie o co mi chodzi, a przynajmniej niektórzy. To nie jest lęk czy obrzydzenie przed korzystaniem z toalety publicznej w ogóle. Ja po prostu ide tam, siedze (bo tak łatwiej) i... nie mogę... To jest blokada mięśni... I to taka (czasem mniejsza, czasem większa), że nie da się rozluźnić ani nic... Jeżeli jest pusto, nikogo nie ma, i mała szansa, że ktoś wejdzie to ok... No i więcej niż jedna kabina bo to najgorsze co może być. Wtedy ludzie stoją w kolejce nawet...  :Stan - Niezadowolony - Brak słów:

Ech.. Chce być normalny..


Ja mam ten sam problem i wszystkie wymienione powyżej przez ciebie warunki spełniam, łącznie z oddawaniem moczu/wypóżnianiem we własnym domu  :Stan - Zastanawia się: zwłaszcza kiedy w pobliżu toalety ktoś przebywa, ktoś przyjdzie w gości, albo za chwilę ma przyjść to już nawet nie ide do toalety  :Stan - Zastanawia się: Pęcherz mam rozciągnięty też pół dnia potrafie trzymać ale mimo to próbuję załatwić się z rana, po przebudzeniu dla lepszego rozpoczęcia dnia chociażby. Ale jak ktoś mi się kręci obok toalety a ja akurat jestem w środku to moje wk**wienie sięga zenitu  :Stan - Różne - Nie powiem: zwykle wypóżnianie staje w martwym punkcie xD i trzeba przeczekać aż ktoś się oddali - nie ma tutaj mowy o kolejce wogóle  :Stan - Uśmiecha się - Diabelsko: czy zgrupowaniem przed toaletą (t. publiczna odpada)
Odpisz
#9
Ja nie umiem sikac ani kupy walnąć w obecności innych. Ostatnio weszłem do kabiny żeby kloca postawić, a okazało się, że ktoś inny siedzi zaraz obok, no to ja po paru sekundach próbowania wciągłem gacie i poszłem do innego pomieszczenia.

Nie mam z tym problemu po %

Aha i mój kolega nie-fobik też ma z tym problem.

Armpit a co ty masz za prace ze nie mozesz sam na sam zostac przez chwile?
Odpisz
#10
Heh, nigdy nie potrafiłem się wysikać w czyjejś obecności... po prostu wyciągałem siusiaka i nic. Mogłem tak stać z godzinę, ale całe szczęście po chwili ta niemożność mijała. I mija nadal, widocznie ta moja paruresis jest słaba  :Stan - Uśmiecha się: No ale jest i to mnie trochę denerwuje...  :Stan - Zastanawia się:  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:
Odpisz
#11
antyk napisał(a):po prostu wyciągałem siusiaka i nic

Oh jej  :Stan - Niezadowolony - Martwi się:hock:

Ten temat jest conajmniej dziwny. Nie wiem dlaczego niektórzy chcą pisac o tym publicznie  :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:
Odpisz
#12
A dlaczego niektórzy chcą pisać publicznie np. o seksie? To też intymna sprawa przeca, nie?  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:
Odpisz
#13
No właśnie, dlaczego? Chyba w sumie lepiej pisac niż mówic...  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:

To tylko ja sądzę, że niektóre rzeczy należy zachowac dla siebie. chociaż może lepiej jest zrobic na odwrót? wtedy jednak znika ta powłoczka tajemniczości, którą każdy powinnien miec. człowiek rozebrany ze wszystkiego robi się mało ciekawy.
Odpisz
#14
Sugar Sweet napisał(a):To tylko ja sądzę, że niektóre rzeczy należy zachowac dla siebie. chociaż może lepiej jest zrobic na odwrót? wtedy jednak znika ta powłoczka tajemniczości, którą każdy powinnien miec. człowiek rozebrany ze wszystkiego robi się mało ciekawy.


Prawdopodobnie piszemy o tym, bo jest to związane z całym problemem fobii itp. Chyba nikt tutaj nie odnajduje przyjemności w zwierzaniu się z dość krępujących rzeczy  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:

Swoją drogą, równie dobrze można by zachować dla siebie inne kwestie, biegunki, trzęsące się nogi, czerwone policzki, uderzenia gorąca, nerwowe tiki i jeszcze wiele, wiele innych...
Odpisz
#15
Ja na szczęście jeszcze studiuje dziennie  :Stan - Uśmiecha się: (a raczej dopiero  :Stan - Uśmiecha się: )

W wakacje w pracy mialem sprzyjające warunki na szczęście... Ale w pierwszy dzień, kiedy nawet nie próbowałem pojść do toalety :bash: wytrzymalem jakos 7 godzin ciezkiej pracy w upale o 0,5 litra powerade
8)  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: (oczywiście później przez moją schize z odwodnieniem piłem osoloną wodę i litrami mineralną...)

A chodzi mi o pracę, bo strasznie się tego boję, wiem, że ludzie z pa. strasznie niechętnie zmieniają pracę ze względu na to i ja się nie dziwię...
To nie chodzi o zostanie samemu, ja na przykład nie mógłbym odejść od biurka mówiąc, że ide do toalety bo bym tego co trzeba nie zrobił...

Nawet jakbym był sam to presja czasu zrobiła by swoje...

Dla mnie minimum czasu to 15 minut chociaz czynnosc zajmuje i tak tylko minute dwie..

Ktos kto tego nie ma, nie zrozumie i to jest przykre, ale postarajcie sie prosze  :Stan - Uśmiecha się: Ja wczuwam sie w syt. fobikow spolecznych i coraz bardziej was rozumiem. Sam bardzo rzadko patrze w oczy np.  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: No i mam lęk wysokości  :Stan - Uśmiecha się: Dobra koniec podlizywania. Pozdrawiam wszystkich ciepło  :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz
#16
Przecież niemożność oddawania moczu czy czegoś innego w toalecie publicznej ect. to jeden z objawów fobii społecznej. Więc po co sobie kolejne zaburzenia na konto dopisywać  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język: .
Odpisz
#17
To nie jest to samo. Ja tego nie mam. Nie chodzi o uczucie skrępowania w takich sytuacjach, tylko o fizyczną niemożliwość.
Odpisz
#18
"problemy z oddawaniem moczu w toalecie publicznej (nierzadko dochodzi do zupełnej niemożności);" cytat z wiki.
Odpisz
#19
armpit napisał(a):Ktos kto tego nie ma, nie zrozumie i to jest przykre, ale postarajcie sie prosze  :Stan - Uśmiecha się:
Ja rozumiem.Nie mam dokładnie tak jak Ty,ALE
1.Paruresistyk-wchodzi do toalety w miejscu publicznym,ale nie robi tam tego co powinien.
2.Fobik(może nie każdy,ale ja tak)-nie wchodzi wcale do toalety w miejscu publicznym.

Obaj nie zrobili tego,co im się chciało  :Stan - Zastanawia się:
Odpisz
#20
rozmawialem o tym z psyhiatra nie ma leku na to zeby nagle sobie pojsc i wyszczac sie przy kims mozna robic sobie terapie (troche jest chora ta terapia bo skad kogos kto bedzie sie nam przygladal) albo poprostu pogodzic sie z tym i miec gdzies to co na ten temat mysla inni
Odpisz
#21
jedyna rada w takim wypadku, to wytrzymać i tego nie robić w ogóle - trzeba mało pić, sól podobno też pomaga, np. jeść słone paluszki można...
Odpisz
#22
Ja gdy miałem z tym problem to próbowałem sobie wmawiać, że "wszystko jest ok", "nie denerwuj się", "nic się nie dzieje". Pomagało. To jest po prostu reakcja organizmu na lęk. Zamykamy się psychicznie i jak widać również i tutaj...
Odpisz
#23
sosen czyli udalo ci sie calkowicie przelamac ten strach przed odlewaniem sie? no takie posty motywuja  :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz
#24
Całkowicie to może nie. Kiedyś np. nie mogłem się w ogóle nigdy odlać w kiblu publicznym. Teraz tylko czasem mi się to nie udaje. Po prostu staram się wyluzować i myśleć o tym, żeby się "odlać" a nie o ludziach  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
Odpisz
#25
sosen_ napisał(a):Całkowicie to może nie. Kiedyś np. nie mogłem się w ogóle nigdy odlać w kiblu publicznym. Teraz tylko czasem mi się to nie udaje. Po prostu staram się wyluzować i myśleć o tym, żeby się "odlać" a nie o ludziach  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:

Proszę, napisz coś więcej  :Stan - Uśmiecha się:

Co do "niepicia", soli itd to mozna i tak ale na dluzsza mete  :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:  :Stan - Niezadowolony - Płacze: Mozna sobie krzywde nawet zrobic poza tym to chore...
A ja nawet mam wyrobiony przez to strach przed odwodnieniem, licze ile wypiłem w ciągu doby (progi: 1l, 1,5l, 2,2l, 3l, 4l, >4l)

Ale nie bede sie tym przejmowal, zycie trzeba lapac za d.. eee..rogi i isc dalej  :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:


P.s. Po jakim czasie człowiek sie odwadnia?  :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język:
OdpiszPhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.