- Porównanie escytalopramu, sertraliny i paroksetyny
#1
Artykulik dla lubiących czytać o psychofarmakologii:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article...29-185.pdf

Główne tezy i wnioski

Zarówno escytalopram, sertralina, jak i paroksetyna są skuteczniejsze od placebo w leczeniu depresji.

Istnieją badania pokazujące istotnie wyższą skuteczność escytalopramu od paroksetyny. W przypadku depresji występującej z lękiem escytalopram okazał się skuteczniejszy od paroksetyny zarówno pod względem redukcji objawów depresyjnych, jak i lękowych. Leczenie paroksetyną było też częściej przerywane z powodu objawów niepożądanych.

Escytalopram i sertralina wykazały się w jednym z badań podobną skutecznością i tolerancją.

W metaanalizie pokazano, że w przypadku sertaliny częściej występowały dysfunkcje seksualne (80 %) niż w przypadku escytalopramu (40 %).

W porównaniu z innymi SSRI leczenie paroksetyną wiązało się z częstszymi skutkami ubocznymi, takimi jak: sedacja (nadmierne uspokojenie), zaparcia, dysfunkcje seksualne, syndrom odstawienny, przyrost masy ciała, wady wrodzone.

Przerwanie kuracji escytalopramem powodowało mniejszy odsetek objawów odstawiennych niż w przypadku paroksetyny i wenlafaksyny.

Sertalina może się wiązać z większym ryzykiem wystąpienia biegunki (14 %) niż inne SSRI (7 %).

Tabela 2 zawiera dane dotyczące farmakokinetyki i farmakodynamiki (stężenie maksymalne, czas jego osiągnięcia, okres półtrwania itd.).

Tabela 3 zawiera dane dotyczące powinowactwa do różnych transporterów i receptorów (im mniejsza liczba, tym jest silniejsze).

Mechanizm działania leków polega na wiązaniu się z transporterem serotoniny (SERT), co skutkuje zablokowaniem wychwytu zwrotnego i zwiększeniem pozakomórkowego stężenia serotoniny. Słabo poznane są dokładne mechanizmy komórkowe i fizjologiczne, które powodują, że efekt ten przekłada się na działanie przeciwdepresyjne. Efekt terapeutyczny pojawia się po 1-2 tygodniach i jest wynikiem powolnych zmian adaptacyjnych dokonujących się po podniesieniu poziomu serotoniny.

Paroksetyna najsilniej wiąże się z SERT. Escytalopram wiąże się z SERT w dwóch miejscach – głównym i allosterycznym, co potęguje efekt. Podobny poziom "zajęcia" SERT najbardziej przekłada się na wzrost stężenia serotoniny w przypadku escytalopramu (patrz Fig. 2).
Paroksetyna również wiąże się z miejscem allosterycznym SERT, ale słabiej niż escytalopram.

Paroksetyna wykazuje dodatkowo działanie antycholinergiczne (na receptory muskarynowe M1), co może wyjaśniać sedację, zaparcia i zaburzenia widzenia. W jakimś stopniu paroksetyna wiąże się też z transporterem noradrenaliny (NET).

Sertralina w pewnym stopniu hamuje wychwyt zwrotny dopaminy (wiąże się z DAT), co skutkuje zwiększeniem jej stężenia w niektórych rejonach układu nerwowego. Rola tego efektu (przy jednoczesnym blokowaniu SERT) jest trudna do ocenienia. U myszy dawki sertraliny, które "zajmowały" 89 % transportera SERT, jednocześnie powodowały zwiększenie aktywności ruchowej.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Żółwik:
  • trash
Odpisz
#2
byłoby miło jakbyś sparafrazował abstrakt lub najważniejsze ustalenia dla nieanglojęzycznych
Odpisz
#3
OK, zrobi się.   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Żółwik:
  • BlankAvatar
Odpisz
#4
I co mniej zamula esci czy sertra?
Odpisz
#5
Podsumowałem najważniejsze fakty.

@forac, nie mam pojęcia. Powiem Ci tylko, że paro zamula bardziej niż tamte dwa. Co podejdzie, to już baaardzo indywidualna sprawa.
Odpisz
#6
W metaanalizie pokazano, że w przypadku sertaliny częściej występowały dysfunkcje seksualne (80 %) niż w przypadku escytalopramu (40 %).

Coś dla mnie ;p

Ale aż tak duża różnica i ciekawe czym jest spowodowana
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Odstawienie sertraliny opentany 2 3 990 04 Lis 2012, Nie 21:49
Ostatni post: opentany
  Zmiana paroksetyny na wenlafaksyne - skutki uboczne samotniczek 3 5 874 16 Paź 2011, Nie 17:43
Ostatni post: samotniczek


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.