PhobiaSocialis.pl
Prowadzenie dzienniczka uczuć. - Wersja do druku

+- PhobiaSocialis.pl (https://www.phobiasocialis.pl)
+-- Dział: Pomoc (https://www.phobiasocialis.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Profesjonalna pomoc (https://www.phobiasocialis.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: Prowadzenie dzienniczka uczuć. (/thread-3751.html)



Prowadzenie dzienniczka uczuć. - Niered - 24 Wrz 2009

Cytat:Chciałbym zaprosić Cię do spotkania z uczuciami. Twoimi uczuciami. Czasami zdarza się, że "coś" rozsadza od środka, "coś" dusi w gardle, ściska w dołku, lub wyciska łzy z oczu. Jak to się dzieje.

Co to jest to "coś" ?

To są Twoje uczucia, emocje. Zapoznaj się z nimi. Poznaj je, oswój się z nimi. To przecież cząsteczka Ciebie. Jeżeli je poznasz, pokochasz, to będą Ci długo i wiernie "służyły". Będą radośnie kwitnąć w Twym ogródku. Uczuć jest wiele. Przy pomocy tego "Dzienniczka" masz szansę poznać je u siebie i zacząć je dla swego dobra używać. Kiedy je wszystkie rozpoznasz, to przestaną być dla Ciebie groźne, wstydliwe, obce. Jeżeli poznasz swe uczucia, przestaniesz być miotany przez nieznane Ci moce i uczciwie staniesz twarzą
w twarz ze samym sobą. Wtedy też uczucia odwdzięczą Ci się w sposób, o jakim nawet nie śniłeś. Staniesz się jeszcze bardziej wrażliwy, czuły, atrakcyjny dla siebie i innych. Rozwiniesz się! Wejdziesz na szczyt takiej góry, z której widać nieznane dotąd krajobrazy.



Spróbuj !

więcej:
Jak prowadzić dzienniczek uczuć
źródło:
http://ddabook.webpark.pl/index_pliki/page0007.htm

Polecam ten sposób i nie sugerujcie się, że strona poświęcona jest dda i Was to nie dotyczy z resztą fobicy mają podobny jeśli nie identyczny problem, a prowadzenie dzienniczka uczuć nie zaszkodzi nikomu, tym bardziej fobikowi, którego pewne uczucia zdominowały i często nie potrafi sobie z nimi radzić.

Coś jeszcze, na stronie 'jak prowadzić dzienniczek' jest takie zdanie:
"uczuciom towarzyszą specyficzne okoliczności, myśli, wyobrażenia, zachowania. Zdarza się jednak, że przy pomocy myśli, wyobrażeń możemy wykreować sobie nierzeczywisty obraz i wtedy wpłynie to na zmianę naszych uczuć."

Sądzę, że tutaj jest psisko pochowane, mam na myśli istotę fobii społecznej, przekłamany obraz rzeczywistości (zniekształcenia), który sprawia, że w danej chwili pojawią się uczucia, które pojawić się nie powinny - jak choćby lęk...

Co tyczy się wspomnianego wyżej 'ogródka uczuć' myślę, że ważne jest aby dbać o ten ogródek, pielęgnować w taki sposób, aby te chwasty jak lęki, obawy, niepokoje, paniki nie rozprzestrzeniły się na cały ogródek, aby je na bieżąco przycinać czy wyrywać :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język: Fobikowi więc pracy w tym ogródku na pewno nie braknie, pewnie jest tam tak pozarastane chwastami, że trudno ogarnąć ten ogródek, funkcjonować. No ale najpierw trzeba przeprowadzić rozpoznanie, nauczyć się dokładnie i konkretnie określać skąd te chwasty a potem kombinować co z tym dalej zrobić. Dlatego zachęcam do prowadzania dzienniczka uczuć, sam prowadzę :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: Ważne, żeby prowadzić go skrupulatnie, nie zaniedbywać dziennie chociaż 10 sytuacji z życia.

Pozdrawiam :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:


Re: Prowadzenie dzienniczka uczuć. - Whisper - 24 Wrz 2009

A mogę pisać tutaj?


Re: Prowadzenie dzienniczka uczuć. - damio - 24 Wrz 2009

Hektor w dzienniku dla siebie,który mozesz pobrać w exelu[wchodząc na link] do analizy,niestety nie zapokoisz swojeo ekshibicjonizmu :Stan - Niezadowolony - Smuci się: :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:

trzeba byc drobiazgowym w tym pisaniu? bo przeciez odczuwam doplyw dopaminy po zapaleniu fajki i przysieszone bicie serca,rozumiesz o co mi chodzi?


Re: Prowadzenie dzienniczka uczuć. - Niered - 24 Wrz 2009

Damio, im bardziej jesteś drobiazgowy w pisaniu tym lepiej dla Ciebie, im lepsze rozpoznanie własnych uczuć, tym lepszy kontakt z samym sobą.

Cytat:trzeba byc drobiazgowym w tym pisaniu? bo przeciez odczuwam doplyw dopaminy po zapaleniu fajki i przysieszone bicie serca,rozumiesz o co mi chodzi?

W porządku, ale jakie idą za tym uczucia
Skorzystaj na początek z diagramu uczuć http://ddabook.webpark.pl/uczucia.jpg

hmm wraz z przypływem wiąże się pojawienie jakichś uczuć, nazwij je, chodzi o nazywanie uczuć a nie operowanie pojęciami z zakresu medycyny.

Można też prowadzić dziennik samemu: Data, sytuacja, co czułem


Re: Prowadzenie dzienniczka uczuć. - Sosen - 25 Wrz 2009

Zastanawiam się, jakby to miało wyglądać u mnie, i czarno to widzę. Bo jak można rozpoznać jakieś uczucia pośród ciągłej czarnej rozpaczy? Ale idea dobra.


Lista uczuć i emocji - bokonon - 25 Wrz 2009

Lista uczuć i emocji




Bardzo wielu z nas ma olbrzymie trudności w wyrażaniu siebie, mówieniu o swoich uczuciach i emocjach. Dlatego poniżej zamieszczamy ich spis pod roboczym tytułem "Podręczna lista uczuć i emocji".

AKCEPTUJĄCY
otwarty, wrażliwy, czuły, wyrozumiały, aprobujący, posłuszny, współczujący, tolerancyjny.

ATRAKCYJNY
cudowny, przystojny, piękny, śliczny, podziwiany, wspaniały, szałowy, sensacyjny, pożądany, emocjonujący, dobrze ubrany, przyjemny, promieniujący, zachwycający, pociągający, słodki.

BEZBRONNY
słaby, bezradny, zagrożony, udręczony, czujący się niepewnie, zdenerwowany, niepewny, bezsilny, uzależniony, narażony, bez energii, nie chroniony.

BEZ ŻYCIA
drętwy, bez humoru, bez wyrazu, pozbawiony uczuć, niedostępny, zimny, wyizolowany, zobojętniały, zapomniany, nieczuły, bezduszny, apatyczny, pasywny, zgrzybiały, nie na czasie, starej daty, stary, leciwy, przestarzały, zmarnowany, ponury, opuszczony, bezbarwny, posępny.

BIERNY
słaby, bez energii, niewzruszony, zamknięty w sobie, statyczny, nieśmiały, wykazujący brak pewności siebie, apatyczny, obojętny, ospały, spokojny, cichy, pozbawiony agresji, bezczynny, bezwładny, ociężały, nieruchomy, bez ruchu, zgodny, uległy, posłuszny, potulny, łagodny, uśpiony, odrętwiały.

BOGATY
żyjący w dobrobycie, zamożny, odnoszący sukcesy, osiągający spełnienie, doskonały, opływający w dostatek, syty, spokojny, hojny, żyjący w przepychu.

CHCIANY
poważany, lubiany, kochany, mile widziany, pożądany, potrzebny, ceniony, wybrany, będący przedmiotem zazdrości, upragniony, wymarzony, wytęskniony.

CZUJĄCY SIĘ NIEPEWNIE
niekochany, zaniedbany, niechciany, niepożądany, bezbronny, niepewny, pozbawiony równowagi, nie czujący się bezpiecznie, niespokojny, pełen obaw, stremowany, wykazujący brak pewności siebie, zagrożony, chwiejny, pełen wątpliwości.

DOCENIAJĄCY COŚ
szczęśliwy, mający szczęście, wdzięczny, zobowiązany, mający dług wdzięczności.

GNIEWNY
wściekły, urażony, złoszczący się, kipiący gniewem, wrogo usposobiony, pełen nienawiści, oburzony, zawzięty, wojowniczy, bojowo nastawiony, gwałtowny, rozzłoszczony, kłótliwy, zaniepokojony, srogi, niepohamowany, doprowadzony do pasji, ziejący złością, nieznośny, zrzędliwy, zdenerwowany, zirytowany, rozgniewany, urażony, pełen oburzenia, doprowadzony do wściekłości, rozdrażniony, nieprzyjazny, rozjuszony, płonący gniewem.

GORSZY OD INNYCH
nie potrafiący sprostać wymaganiom, godny pogardy, mierny, mający poczucie niższości, podrzędny, posiadający braki, pełen wad, nieodpowiedni, marny, zasługujący na pogardę, kiepski, budzący politowanie, ubogi, mizerny, posiadający skazę, niedoskonały, nędzny, w poślednim gatunku, lichy drugorzędny.

GWAŁTOWNY
porywczy, szalony, histeryczny, impulsywny, tracący panowanie nad sobą, popędliwy, pełen życia, pełen energii, nieokiełznany, niezależny, szaleńczy, niepohamowany, oszalały, wściekły, wyzwolony, rozwiązły, dający folgę uczuciom, rozpasany.

KOBIECA
piękna, potrzebna, wrażliwa, kochana, pożądana, zadbana, pociągająca, podniecająca, zmienna, delikatna, silna, urocza, pełna gracji, pełna intuicji, zaborcza, empatyczna, płodna, wytworna, łagodna, wychowująca.

KOCHANY
będący przedmiotem troski, kochający, przywiązany, podtrzymany na duchu, akceptowany, mający poczucie bezpieczeństwa, cieszący się zaufaniem, chciany, bezpieczny, chroniony, zakochany, będący przedmiotem czyjejś uwagi, upragniony, adorowany, szanowany, ukochany, miłowany, ceniony, wartościowy, czczony, uznany, uwielbiany, podziwiany, kochany do szaleństwa, ubóstwiany, doceniany, pożądany.

LEPSZY OD INNYCH
wspaniały, doskonały, mający przewagę, pewny siebie, faryzeuszowski, z poczuciem wyższości, dominujący, znakomity.

MANIPULOWANY
kierowany, wykorzystywany, zjednany przez kogoś, manewrowany, łatwowierny, wyzyskiwany, eksploatowany, żyłowany, sterowany, kontrolowany, działający po omacku, pozwalający kierować sobą, pod czyimś wpływem.

MĄDRY
wykształcony, znajdujący spełnienie, odczuwający spokój, opanowany, zrównoważony, harmonijny, bystry, spokojny, mający poczucie integracji, pełen życia, tworzący harmonijną całość, natchniony, doskonały, radosny, światły.

MĘSKI
waleczny, potrzebny, pełen życia, ochraniający, despotyczny, zdecydowany, przystojny, zdolny do czegoś, silny, muskularny, dzielny, odważny, władczy, potężny.

NIESPOKOJNY
przejęty, stremowany, będący w napięciu, poruszony, strapiony, zaniepokojony, rozkojarzony, czujny, pełen obaw, zdenerwowany, zniecierpliwiony, niecierpliwy, zmartwiony, sfrustrowany, rozdrażniony, zafrasowany, jak na szpilkach, silnie zestresowany, drażliwy, strwożony, nerwowy, pobudliwy, bojaźliwy, płochliwy.

NIE ZAINTERESOWANY
obojętny, znudzony, nie zaangażowany, z rezerwą, chłodny, beznamiętny, neutralny, zblazowany, spokojny, opanowany, bezstronny, bez wiary w siebie, sztywny, wykazujący brak zainteresowania, odległy, powściągliwy, zamknięty w sobie.

OBCIĄŻONY KŁOPOTAMI
wytrzymały, pogodzony z losem, tolerancyjny, mający utrudniony ruch, mający kule u nogi, okpiony, zmartwiony, cierpiący, dotknięty nieszczęściem, skrzywdzony, boleśnie zraniony, przygnębiony, strapiony, zniechęcony, przytłoczony, skrępowany, zgnębiony, przeciążony, przeładowany, nadwyrężony, zdenerwowany, zrażony, zaniepokojony.

OBURZONY
odczuwający wstręt, uznający coś za niemoralne, żywiący odrazę, czujący obrzydzenie.

OPTYMISTYCZNY
przyjazny, towarzyski, entuzjastyczny, pełen nadziei, pozytywny, potwierdzający, pewny siebie, obiecujący, pełen ochoty.

OPUSZCZONY
niechciany, niekochany, odrzucony, porzucony, zignorowany, rozłączony, niepotrzebny, niepożądany, niemile widziany, odepchnięty, zdeprawowany, osamotniony, zapomniany, poza nawiasem, wykluczony, pominięty, nieuznawany, będący w kłopotach, pozostawiony samemu sobie, odtrącony.

OSAMOTNIONY
wyizolowany, odcięty, porzucony, wykluczony z towarzystwa, opuszczony, sam jeden, samotny, wyobcowany, oderwany, oddalony, odosobniony, zapomniany, oddzielony, odseparowany, niepożądany.

PEŁEN ŻYCIA
żywy, pełen werwy, pobudzony do działania, kipiący życiem, pełen optymizmu, pełen animuszu, rzutki, dynamiczny, porywający, silny, pełen wigoru, pełen energii, rozradowany, przedsiębiorczy, podniecony.

PEWNY SIEBIE
potrafiący sprostać wymaganiom, kompetentny, wyniosły, zdolny do czegoś, rozważny, nie mający wątpliwości, bezczelny, zarozumiały, przeświadczony o swojej racji, zadufany, optymistyczny, pełen nadziei, ochoczy, stanowczy, agresywny, przedsiębiorczy, natarczywy, energiczny.

PIĘKNY
atrakcyjny, przystojny, przepiękny, świetny, zachwycający, dobry, wspaniały, kapitalny, cudowny, ponętny, urodziwy, śliczny, słodki.

PODEKSCYTOWANY
podniecony, pełen entuzjazmu, uniesiony radością, pełen zachwytu, pobudzony do działania, przejęty, ożywiony, pełen życia, uradowany, rozemocjonowany, wybuchowy, witalny, tryskający energią, rozochocony, szczęśliwy, pobudliwy, w euforii, pełen animuszu, odurzony, rozentuzjazmowany, niespokojny, rozjuszony, oszalały, namiętny, rozogniony, rozgorączkowany, zaniepokojony, podminowany, zelektryzowany, dynamiczny, rozsierdzony, pełen werwy, poruszony.

PODZIWIANY
szanowany, ważny, poważany, czczony, doceniony, honorowany, chwalony, wysoko ceniony, uznany, lubiany, wprawiający w zachwyt, adorowany, uwielbiany, znamienity, ubóstwiany, bezcenny.

POKONANY
zniechęcony, zawiedziony, słaby, zdesperowany, zmarnowany, zrezygnowany, uległy, przytłoczony, pobity, przybity, zdruzgotany, zdeprymowany, zdezorientowany, smutny, sflaczały, zmorzony, zdławiony, oszołomiony, osłabiony, zwyciężony, rozgromiony, strapiony, przygnębiony, obezwładniony, ujarzmiony, poskromiony, osaczony, przegrany, wyprowadzony w pole, przechytrzony.

POTRZEBNY
pożądany, kochany, będący przedmiotem czyjejś troski, niezbędny, konieczny, godny zaufania.

POWIERZCHOWNY
płytki, prymitywny, wykazujący ignorancję, ograniczony, nic nie znaczący, bez wyrazu, obłudny, nieszczery, pusty, próżny.

POZBAWIONY UCZUĆ
nie troszczący się, nie lubiany, niekochany, drętwy, bez życia, zagubiony, zdezorientowany, bez serca, z dystansem, zimny, beznamiętny, posępny, flegmatyczny, zamknięty w sobie, stoik, niewzruszony, nie przejawiający uczuć, nieporuszony, nieczuły, gruboskórny, brutalny, bezlitosny, zatwardziały, podły, złośliwy, nie okazujący współczucia.

POZYTYWNY
przekonany o swojej racji, mający rację, aktywny, stanowczy, otwarty, odpowiedzialny, twierdzący, optymistyczny, zuchwały, pewny siebie, przeświadczony o czymś, tryskający energią, pogodny, wesoły, pomocny, twórczy, korzystny, owocny, przynoszący dobre wyniki, pożyteczny, wart zachodu, stanowczy, przeświadczony o czymś, jednoznaczny, jasny, usankcjonowany, asertywny, prawdziwy, autentyczny.

PRZESTRASZONY
przerażony, pełen obaw, wylękniony, ostrożny, panicznie bojący się, bojaźliwy, zagrożony, pesymistyczny, obawiający się niewiadomego, zmrożony, wystraszony, niespokojny, skonsternowany, lękliwy, zaniepokojony, zdenerwowany, paranoiczny, zmartwiony, onieśmielony, spłoszony, sterroryzowany, ulegający panice, wstrząśnięty, zatrwożony, zaskoczony.

PRZYTŁUMIONY
zablokowany, zdławiony, powściągnięty, zgnieciony, stłamszony, obezwładniony, zmiażdżony, pokonany, przytłoczony, zduszony, przyduszony, uciśniony, zatamowany, uspokojony, stłumiony, na cenzurowanym, mający zahamowania, powstrzymany, wyciszony, okiełznany, ujarzmiony.

ROMANTYCZNY
sentymentalny, zadumany, czuły, zakochany, kochający, intymny, tkliwy, troskliwy, przywiązany, rozmiłowany, zaślepiony.

ROZCZAROWANY
zdradzony, zniechęcony, pozbawiony iluzji, pozbawiony złudzeń, niezadowolony, zawiedziony, nieukontentowany.

SEKSOWNY
zmysłowy, pociągający, lubieżny, uwodzący, nęcący, oddany rozkoszom, erotyczny, pożądliwy, podniecający, atrakcyjny, pobudzający, namiętny, kuszący, gorący, zakochany, rozpalony.

SERDECZNY
zapraszający, przyjazny, gościnny, ciepły, uprzejmy, sympatyczny, przystępny, bliski, towarzyski, łaskawy, miły, przyjemny, pogodny, dobrze wychowany, grzeczny, przyzwoity.

SFRUSTROWANY
schwytany w pułapkę, przyparty do muru, osaczony, na cenzurowanym, zdołowany, zniechęcony, powstrzymany, niezadowolony, rozdrażniony, rozzłoszczony, wkurzony, nabity w butelkę, rozczarowany, zawiedziony, pokonany, zniweczony, zdenerwowany, skrępowany, zatrzymany, spętany, przygaszony, pohamowany, spowolniony, zdławiony.

SMUTNY
przygnębiony, zdeprymowany, skłonny do płaczu, zasmucony, ze "złamanym sercem", ponury, posępny, zgorzkniały, pogrążony w smutku, zasępiony, przybity, zrozpaczony, melancholijny, zgaszony, zmartwiony.

SPOKOJNY
pojednawczy, zadowolony, pokojowy, stateczny, usatysfakcjonowany, niezachwiany, pogodny, cichy, bezpieczny, stały, obiektywny, silny, zrównoważony, łagodny, opanowany, uspokojony, uśmierzony, uciszony, złagodzony, zjednany, ukojony, flegmatyczny, bierny, obojętny, skupiony, poważny, delikatny, refleksyjny, rozważny, odprężony, kojący, ustatkowany, milczący, niewzruszony, niezmącony.

STAWIAJĄCY OPÓR
zawzięty, bojowy, walczący, nieugięty, przeciwstawiający się, powściągnięty, poskromiony, przeciw czemuś, zatwardziały, przystopowany, powstrzymujący, pohamowujący, w silnej opozycji, utrzymany w ryzach, okiełznany, sprzeciwiający się, buntowniczy, zniewolony.

SZANOWANY
lubiany, kochany, poważany, ceniony, uznawany, wysłuchiwany, znany, rozpoznawany, zauważany, akceptowany.

SZCZERY
nie udający, uczciwy, autentyczny, prawdziwy, płynący z głębi serca, otwarty.

SZCZĘŚLIWY
uradowany, radosny, pełen triumfu, zachwycony, oczarowany, tryskający radością, nie posiadający się z radości, ekstatyczny, odurzony, szalejący z radości, ukontentowany, przejęty, rozradowany, przyprawiony o zawrót głowy, wesoły, ujmujący, życzliwy, mający szczęście, rozanielony, uniesiony radością, w euforii, podekscytowany, pełen animuszu, ożywiony, tryskający energią.

UFNY
akceptujący, kochający, darzący zaufaniem, serdeczny, bliski, bezpieczny, łatwowierny, wierzący.

URADOWANY
zachwycony, oczarowany, ubawiony, urzeczony, podniecony, zdumiony, w cudownym nastroju, raźny, pełen życia, usatysfakcjonowany, pogodny, pełen zachwytu, upojony szczęściem, nie posiadający się z radości, przejęty, ucieszony, zadowolony, ukontentowany.

UZDOLNIONY
utalentowany, dążący do celu, odnoszący dobre wyniki, inteligentny, rozważny, genialny, odnoszący sukcesy, zdolny, twórczy, zręczny, litościwy, tolerancyjny, uprzejmy, współczujący, troskliwy.

WINNY
zasmucony, pogrążony w żalu, zobowiązany, zmartwiony, zawstydzony, potępiony.

WOLNY
beztroski jak dziecko, pełen ekspresji, nie skrępowany, wolny jak ptak, bez zahamowań, niefrasobliwy, oswobodzony, wyemancypowany, zwolniony z uwięzi, uwolniony z więzów, oczyszczony z zarzutów, zrehabilitowany, obroniony, niezależny, niezaangażowany, neutralny, nie związany, bezgraniczny, nie podlegający kontroli.

WRAŻLIWY
czuły, otwarty, akceptujący, udzielający schronienia, wyrozumiały, uprzejmy, sympatyczny, życzliwy, łagodny, cierpliwy, zgodny, tolerancyjny.

WROGO USPOSOBIONY
zły, urażony, wściekły, zadający rany, niebezpieczny, szorstki, zastraszający, krzywdzący, sarkastyczny, zjadliwy, złośliwy, dokuczliwy, walczący.

WSPIERANY
podtrzymywany na duchu, zachęcony, rozumiany, uznawany, przekonany do czegoś, doznający pociechy, napełniony otuchą, pocieszany, pokrzepiany, podnoszony na duchu, mający poparcie, wzmocniony, zasilony.

WSPÓŁCZUJĄCY
litościwy, empatyczny, taktowny, troskliwy, wyrozumiały.

WYCZULONY
czuły, wrażliwy, delikatny, przeczulony, nadwrażliwy, troskliwy, niespokojny, uprzedzająco grzeczny, pełen intuicji, przewrażliwiony, drażliwy, rozdrażniony, wyczulony, spostrzegawczy, bystry, przenikliwy.

WZMOCNIONY
odnowiony, ożywiony, odrodzony, zregenerowany, odmłodzony, odświeżony.

ZADOWOLONY
uradowany, szczęśliwy, uwieńczony powodzeniem, osiągający spełnienie, w siódmym niebie, pełen nadziei, przepełniony optymizmem, zaspokojony, usatysfakcjonowany, syty, ukojony, podniesiony na duchu, ukontentowany, rozpieszczony.

ZAINSPIROWANY
pod wrażeniem, podniesiony na duchu, zachwycony, oświecony, znajdujący spełnienie, ożywiony, zmotywowany, witalny, oczarowany, zachęcony, pobudzony, natchniony, zdopingowany, namówiony, podekscytowany, rozogniony, zelektryzowany, podżegany, popędzony, sprowokowany, przynaglony.

ZAINTERESOWANY
podniecony, zafascynowany, zaciekawiony, zaangażowany, pełen entuzjazmu, zachwycony, zafrapowany, zaabsorbowany, pochłonięty, rozbawiony, pobudzony, oczarowany, podekscytowany, zaintrygowany, skuszony, poruszony, znęcony.

ZAKŁOPOTANY
zmieszany, zmarnowany, przygnębiony, dotknięty, nierozważny, oszołomiony, nie mający najmniejszego pojęcia, wprowadzony w błąd, bez czucia, targany sprzecznymi uczuciami, zdezorientowany, bezładny, zaślepiony, nie wyraźny, niejasny, zażenowany, zbity z tropu, uwikłany, przestraszony, zamroczony, roztargniony, zafrasowany.

ZANIEPOKOJONY
troszczący się, zainteresowany, uważny, współczujący, pełen zrozumienia, zatroskany, uwikłany, zaangażowany, poświęcony, przestraszony, skonsternowany, niespokojny, lękliwy, bojaźliwy, wylękniony, zdenerwowany, paranoiczny, wstrząśnięty, przejęty, zmartwiony, strapiony.

ZASKOCZONY
zdumiony, zdziwiony, oszołomiony, zirytowany, niespokojny, zbity z pantałyku, skonsternowany, zbity z tropu, przestraszony, skonfundowany, zaślepiony, wprawiony w osłupienie, zszokowany.

ZAZDROSNY
zawistny, pożądający, zzieleniały z zazdrości, czujący się niepewnie, urażony, pożądliwy, podejrzliwy, zgorzkniały.

ZAŻENOWANY
upokorzony, skonfundowany, zawstydzony, skonsternowany, zmieszany, skrzywdzony, zdeprecjonowany, zbezczeszczony, zdegradowany, nie aprobowany, speszony, zmartwiony, poniżony.

ZDENERWOWANY
zmartwiony, zakłopotany, niespokojny, poruszony, wstrząśnięty, przejęty, oszalały, rozemocjonowany, rozhisteryzowany, rozdrażniony, wytrącony z równowagi, zaniepokojony, wzburzony, podniecony, wkurzony, zirytowany, strapiony, zadręczony, zaaferowany, zatroskany, afektowany, sfrustrowany, onieśmielony, wzruszony, tracący głowę, rozjątrzony, rozdygotany, dręczący się, znękany, rozzłoszczony, zbulwersowany, gniewny, doprowadzony do pasji.

ZDOŁOWANY
przepracowany, przymuszony, pod presją, przemęczony, obciążony, zniewolony, na cenzurowanym, pokonany, upokorzony, skrytykowany, potępiony, oskarżony, obwiniony, zbesztany, zhańbiony, nie doceniony, przygnębiony, sprofanowany, sflaczały, zdegradowany, poniżony, nie aprobowany, traktowany pogardliwie, lekceważony, zażenowany.

ZIMNY
stroniący od innych, trzymający się na uboczu, zdystansowany, gruboskórny, obojętny, z rezerwą, oziębły, nie troszczący się, wykazujący brak zainteresowania, nie kochający, bez życia, lodowaty, niezdolny do wyrażania uczuć, beznamiętny, stłumiony, powściągliwy, małomówny, bez emocji, nieczuły, niewzruszony.

Z KIEPSKIM SAMOPOCZUCIEM
zaniepokojony, zniecierpliwiony, skrępowany, rozdrażniony, niespokojny, przygnębiony, przybity, przewrażliwiony, napięty, zirytowany, zmartwiony, strapiony.

ZŁY
nieposłuszny, bezwartościowy, gorszy od innych, straszny, odrażający, niesympatyczny, niemoralny, niepokojący, gruboskórny, nędzny, nieokrzesany, szkodliwy, zepsuty, zgniły, zgorzkniały, pełen wad, nie potrafiący sprostać wymaganiom, skorumpowany, niechętny, złośliwy, groźny, nieprzyjemny, oszukańczy, niegodziwy, makiawelski, podły, nikczemny.

ZMARTWIONY
zaniepokojony, zirytowany, zakłopotany, okpiony, obciążony kłopotami, niespokojny, cierpiący, zdenerwowany, onieśmielony, zgnębiony, wytrącony z równowagi, zadręczony, zrażony, strapiony, dotknięty nieszczęściem, wstrząśnięty, znękany, zestresowany, rozjątrzony, rozgniewany, skonany, rozwścieczony, rozzłoszczony, rozeźlony, wzburzony, rozgorączkowany, udręczony.

ZMĘCZONY
znużony, wyczerpany, zniechęcony, ospały, letargiczny, senny, przytępiony, przemęczony, strudzony, wypalony, zmordowany, utrudzony, wycieńczony.

ZNUDZONY
wykazujący brak zainteresowania, znużony, odrętwiały, oderwany.

ZRANIONY
wytrącony z równowagi, skrzywdzony, zbolały, smutny, poszkodowany, odrzucony, zraniony, potłuczony, okaleczony, poszarpany, przygnębiony, zmarnowany, obrzucony obelgami, oszpecony, zniszczony, zrozpaczony, cierpiący męczarnie, obolały.

ZRELAKSOWANY
przyjemny, ciepły, pojednawczy, zgodny, łagodny, zadowolony, spokojny, wygodny, przytulny, mający poczucie bezpieczeństwa, doznający uczucia błogości.

ZSZOKOWANY
sparaliżowany, wstrząśnięty, oszołomiony, bez życia, porażony, zmrożony, zestresowany, zaniepokojony, zaskoczony, odurzony, zdumiony, zdeterminowany, poruszony, wytrącony z równowagi, skonsternowany, zachwiany, przestraszony, zdezorientowany, wprawiony w osłupienie, zaszokowany, obrażony, znieważony, przytłoczony, przerażony, onieśmielony, osłupiały, ulegający panice, wylękniony, zatrwożony, zastraszony.

ZWYCIĘSKI
triumfujący, odnoszący sukcesy.

ze strony: http://www.warsztaty-zakroczym.eu/?-b-lista-uczuc-i-emocji-b-,63


Re: Prowadzenie dzienniczka uczuć. - damio - 28 Wrz 2009

Ten temat powinien być gdzieś przyklejony.Kazdemu sie to by przydało.Powiedz mi tylko co z tego ze wiem co czuje jak efekty uczuc nadal są.


Re: Prowadzenie dzienniczka uczuć. - Niered - 29 Wrz 2009

Cytat:Powiedz mi tylko co z tego ze wiem co czuje jak efekty uczuc nadal są.
Cytat:Uczuć jest wiele. Przy pomocy tego "Dzienniczka" masz szansę poznać je u siebie i zacząć je dla swego dobra używać. Kiedy je wszystkie rozpoznasz, to przestaną być dla Ciebie groźne, wstydliwe, obce. Jeżeli poznasz swe uczucia, przestaniesz być miotany przez nieznane Ci moce i uczciwie staniesz twarzą w twarz ze samym sobą.

Objaśnij mi 'efekty uczuć', umiesz je określić, które uczucia wywołały konkretny efekt, [ten efekt to po prostu wyraz uczucia, emocji] w jakiej sytuacji, tylko w obrazowy sposób, gdybyś mógł, tak jakbyś prowadził dzienniczek uczuć, czego objawem są te całe efekty. To nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać, te jak to nazywasz efekty też czymś są, ja nazwałbym te "efekty" reakcją organizmu, która ma związek z określonym uczuciem czy poczuciem, może to być nawet odpowiedź organizmu na np. silny głód - emocję i może się objawiać burczeniem w brzuchu. Dajmy na to burczy mi w brzuchu, co teraz mogę z tym fantem zrobić, skoro wiem, skąd to burczenie, że jest to objaw głodu - emocji, mam pełną świadomość co powinienem zrobić aby objaw ten zlikwidować, oczywiście pod warunkiem, że nauczyłem się z tą emocją radzić, a skoro radze sobie w jakiś sposób z emocją więc także i z tym burczeniem też - jedząc bułkę. Problem więc jeśli piszesz, efekty te dalej są - jest w tym, że nie wiesz jak radzić sobie z konkretnym uczuciem, więc również z reakcjami organizmu jakie za sobą niesie. Trudniej jest zlikwidować czerwienienie się, ja wiążę u siebie ten objaw - a występuje dość rzadko - ze wstydem, trudno o taką jedną złotą metodę radzenia sobie ze wstydem, ten może mieć przeróżne podłoże, jak sobie z nim radzić. Grunt to sposób :Stan - Uśmiecha się - Wystawia język: No i wstyd - ale przed czym konkretnie, kiedy się pojawia - dobrze jest skorzystać z pomocy psychologa, by porozmawiać na konkretny temat, objaśnić dokładnie na czym polega problem z konkretną emocją, poznać jakie ma na ten temat zdanie specjalista. Myślę problemem fobika nie jest głównie sam lęk, ale to, że ten min. lęk wymknął się spod kontroli.


Cytat:EMOCJE, UCZUCIA
Po co nam uczucia i jak sobie z nimi radzić.


Co to są uczucia? Jak wygląda struktura życia emocjonalnego? U źródeł wszelkich uczuć jest doznanie cielesne. Polega ono na pobudzeniu organizmu (bodziec - reakcje) i to są emocje czyli to co pojawia się na niższym szczeblu, a więc odruchy popędowe, pierwotne reakcje bezwarunkowe jak np. głód, pragnienie, pożądanie seksualne, ból (pojawiają się niezależnie od tego co człowiek sobie pomyśli). Drugi wyższy poziom w strukturze życia emocjonalnego obejmuje złożone stany uczuciowe. Człowiek doświadcza różnych stanów emocjonalnych. Każdej rodzinie uczuć towarzyszą specyficzne okoliczności, myśli, wyobrażenia, które występują pomiędzy wydarzeniem a człowiekiem. [np. idę na zabawę z dziewczyną, ale myślę sobie, że ona stwierdzi, że źle tańczę. W związku z tym zamiast czuć radość ze spotkania, czuje strach, wstyd]. Przy pomocy myśli i wyobrażeń można wykreować nierzeczywisty obraz i wtedy czujemy co innego. Źródła wielu uczuć jak np.: bólu, strachu, żalu... tkwią w utrwalonych schematach myślenia. Poprzez zmianę schematów myślenia można wpływać na zmianę stanów emocjonalnych. Trzeci najwyższy poziom w życiu uczuciowym to stany własnego JA. Na tym poziomie człowiek odnosi swoje istnienie do ważnych wartości. Tworzą się tu pewne całości czyli poczucia np. poczucie krzywdy, winy, mocy, własnej wartości. Te poczucia mogą wypełnić całego człowieka, mogą przenikać na niższe poziomy sfery emocjonalnej. Jeżeli ktoś naruszył np. wartości etyczne pojawiają się wtedy liczne uczucia (żal, strach, wstyd, zdziwienie, wstręt, gniew), ale też może np. boleć żołądek. Wszystko to wiąże się z przeżywanym w tym przypadku poczuciem winy. W stanach JA trzeba zmienić całość, wejść głębiej w człowieka i objąć wszystkie trzy poziomy życia emocjonalnego. Funkcjonowanie sfery emocjonalnej Tworzone w ciągu życia schematy uczuciowe, poznawcze i behawioralne (dotyczące zachowań) maja swoje odzwierciedlanie w funkcjonowaniu sfery emocjonalnej, wpływają na:

1. odczuwanie, przeżywanie uczuć

2. uzewnętrznianie, wyrażanie uczuć

3. kontrolowanie, kierowanie, panowanie nad emocjami. ˇ

ad. 1) Ludzie różnią się pod względem zdolności do przeżywania uczuć (do czucia). Przeżywanie swoich uczuć ma podstawowy wpływ na doznawanie sensu i znaczenia tego wszystkiego, co dzieje się w życiu człowieka. Człowiek, który nie jest zdolny do czucia wewnątrz siebie jakiegoś uczucia jest jakby papierowy, blady, pusty i taki też może wydawać mu się świat, który go otacza. W chorobie alkoholowej jednym z objawów w fazie krytycznej jest "poczucie pustki i bezradności" - efekt funkcjonowania systemu nałogowego regulowania uczuć. Nieraz alkoholicy rozpoczynający terapię stwierdzają: "Przecież ja nic nie czuję, nie potrafię dotrzeć do swoich uczuć, nazywać ich, ponieważ zostały "zamrożone". ˇ

ad. 2) Jeżeli człowiek w danej chwili coś przeżywa, a nie umie tego wyrazić, uzewnętrznić, gromadzi się w nim napięcie, które z czasem może się potęgować. Przypomina to nadmuchiwanie balonu, który kiedyś pęknie. Jeśli człowiek sam nie "upuści" tego napięcia to organizm sam próbuje sobie z nim "radzić". Może dochodzić do różnych dolegliwości fizycznych (choroby psychosomatyczne), zaburzeń nerwicowych, mogą pojawiać się dziwaczne nieodpowiednie do danej sytuacji zachowania. np. pacjentka, która nie potrafiła wyrazić złości do swojej matki. Matka miała do niej nieustające pretensje, ze jest "nie taka", jak być powinna. Córka nie reagowała na jej uwagi, po czym sprawiając wrażenie osoby kompletnie obojętnej, wychodziła do łazienki i wbijała sobie w dłonie pineski, ukrywając to przed matką. Podobnie tzw. "twardy facet" może mieć trudności z okazywaniem uczuć, które świadczyłyby o jego słabości bądź miękkości, lęku, żalu, wzruszenia. Schematy zachowań w danej społeczności nie pozwalają np. na to, aby facet wzruszał się w kinie na "Love story". Kilkuletniemu malcowi, który płacze, zwraca się uwagę, że to nie wypada, bo "prawdziwy mężczyzna nie płacze" itd. ˇ

ad. 3) Są takie osoby, które na przykład na każdym kroku, z byle powodu, gwałtownie wybuchają złością lub płaczem. Być może maja one dużą łatwość w odczuwaniu i wyrażaniu takich uczuć, ale przy tym mogą mieć trudności w kierowaniu nimi, z kontrolowaniem ich (np. osoby agresywne). Biorąc pod uwagę trzy powyższe wyznaczniki życia uczuciowego można by umieścić ludzi na pewnym kontinuum - z jednej strony będą osoby, które maja bardzo silną kontrolę nad emocjami, a w związku z tym trudności ich dotyczą przede wszystkim wyrażania uczuć; po przeciwległej stronie są osoby, dla których wyrażanie uczuć nie jest problemem, natomiast maja duże kłopoty z kontrolowaniem swoich emocji. Optymalną wydaje się być pozycja środkowa tzn. umiejętność przeżywania swoich uczuć, wyrażania na zewnątrz (nie kumulowania) ale w sposób kontrolowany - sprawdzenie czy jestem w zgodzie z sobą przy wyrażaniu swoich uczuć, czy nie wchodzę na czyjeś terytorium (nie obrażając, nie atakując, nie krzywdząc innych).

Kilka sposobów radzenia sobie ze złością, wstydem, poczuciem winy
http://literka.pl/article/show/id/23349

Jak radzić sobie z lękiem (poradnik)
http://www.we-dwoje.pl/jak%3Bradzic%3Bsobie%3Bz%3Blekiem,artykul,4204.html

jeszcze nie mam ale, nabędę wkrótce :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:

Czym jest stres. Sposoby radzenia sobie ze stresem.
http://www.sciaga.pl/tekst/41198-42-stres_sposoby_radzenia_sobie_ze_stresem

Możecie tu wklejać linki do ciekawych książek, sposobów radzenia sobie z konkretnymi uczuciami


Sosen napisał(a):Zastanawiam się, jakby to miało wyglądać u mnie, i czarno to widzę. Bo jak można rozpoznać jakieś uczucia pośród ciągłej czarnej rozpaczy? Ale idea dobra.
ta rozpacz to właśnie też jakieś uczucia :Stan - Uśmiecha się: stawiam, że jedno z nich to przygnębienie

Ciekawi mnie co ma do powiedzenia Jerzy Melibruda na ten i wiele innych tematów
http://www.psyche.pl/product_info.php?products_id=8247

O radzeniu sobie z przygnębieniem i depresją. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz.V
kaseta VHS

Co to znaczy radzić sobie z trudnościami życiowymi. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz. I
kaseta VHS


O procesie radzenia sobie z problemami osobistymi. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz.II

O radzeniu sobie z gniewem. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz. VI <br> kaseta VHS
O radzeniu sobie z gniewem. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz. VI
kaseta VHS


Umiejętności wspierające radzenie sobie. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz.III
kaseta VHS

O radzeniu sobie z lękiem i niepokojem. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz.IV <br> kaseta VHS
O radzeniu sobie z lękiem i niepokojem. Strategie radzenia sobie z problemami osobistymi, cz.IV
kaseta VHS

tu jest na dvd jeśli kogoś interesuje
http://www.psychologia.edu.pl/index.php?dz=strony&op=spis&id=165

A co do dzienniczka uczuć, nie polecam sposobu prowadzenia w excelu, po prostu wziąć zeszyt do ręki, długopis i dokładnie opisać co i jak, kiedy.


This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.