- Problemy ze zdrowiem z braku higieny
#1
"Aż 41 proc. problemów ze zdrowiem bierze się z braku higieny.
 
Zęby myjemy dwa razy dziennie, ale szczoteczkę do zębów myjemy tylko wodą. A gdy zostawiamy ją mokrą w ciepłej łazience, to namnażają się na niej bakterie. I wtedy, myjąc zęby, roznosimy sobie te drobnoustroje po całej buzi. A często też zostawiamy szczoteczkę na wierzchu w łazience - wtedy kolonizują ją także bakterie z toalety. Zwłaszcza jeżeli nie pamiętamy o opuszczeniu deski, zanim spuścimy wodę. Dlatego po każdym myciu dobrze opłukać szczoteczkę w płynie do płukania ust. Już od kilku lat wiemy, że istnieje związek między chorobami przyzębia a np. zawałem serca, rakiem trzustki, żołądka czy prostaty.
 
Dlaczego myć ręce przed wejściem do toalety?
 
- Po to by nie zafundować sobie choćby infekcji intymnej. Na rękach, podobnie jak w całym ciele, mamy ogromny mikrobiom. Tylko w odróżnieniu od tego, który jest np. w naszych jelitach, ten na skórze może być dla nas zupełnie obcy. Choćby dlatego, że dotykamy klamek, telefonu, korzystamy z komunikacji miejskiej. Podcierając się, możemy zafundować sobie stany zapalne, grzybice czy stany zapalne układu moczowego.
 
W swojej książce rekomenduje pan także regularne porządki – codzienne czyszczenie telefonu, zlewu w kuchni czy toalety. Czy to nie przesada? Przecież są badania, które mówią o tym, że dzieci wychowywane w warunkach dalekich od sterylnych są zdrowsze niż te, które żyją w nadmiernej czystości.
 
- Tak, są też badania, które mówią, że dzieci wychowane na wsi, w otoczeniu zwierząt gospodarczych i domowych rzadziej mają alergię czy chorują na astmę. I to wszystko jest prawda, bo dzieci w kontakcie z obcymi drobnoustrojami nabierają odporności. Jednak około szóstego roku życia nasz układ immunologiczny jest już ukształtowany. Wtedy obce bakterie i mikroby nie działają na nas wspierająco, a mogą wywoływać choroby. Dlatego jeśli faktycznie chcemy dbać o zdrowie, musimy też dbać o higienę i porządek. Lepiej np. zainwestować w pomoc domową czy sprzęt, który sprzątanie nam ułatwi, niż w leki."
 
http://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,1...gieny.html
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rewolucja neolityczna przyczyną braku czasu? dziewczyna z naprzeciwka 6 198 22 Maj 2019, Śro 11:56
Ostatni post: BlankAvatar


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.