- Psychologia koloru
#1
Czym sugerujecie się przy wyborze koloru farby, ubrań?
Obecnymi trendami? Radą koleżanki? Może "bo tak jakoś spodobał mi się ten róż"?
Oczywiście może być to spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak dostępność w sklepie lub rada innej osoby, jednak powiedzmy sobie szczerze czy nie lepiej czujemy się w otoczeniu tego co sami możemy wybrać?
I właśnie ten wybór nie jest kwestią przypadku.

Dlaczego i w takim razie czym jest?
Jest on często związany z naszą osobowością i samopoczuciem. W dodaktu naszym samopoczuciem możemy manipulować właśnie kolorem! A o oto kilka przykładów i sposobu wpływania na nasz nastrój poprzez różne barwy, którymi się otaczamy:

Biały

Kolor nieograniczonej przestrzeni i nieskazitelnej czystości. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody. Pozwala na łatwe formułowanie myśli, nowych pomysłów. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, samodzielnie kierujące swoim życiem, otwarte na nowe pomysły i plany. Niewskazany dla osób samotnych i potrzebujących sprawnego działania.

Żółty

Kolor ciepła, barwa gorących plaż i letnich wspomnień. Wywołuje w nas radość i pobudza do życia. Jest najjaśniejszym kolorem, swoistym zastrzykiem pewności siebie, poleca się go osobom, które unikają podejmowania decyzji. Rozładowuje napięcia i konflikty. Jego przesyt powoduje jednak irytację, pogarsza samopoczucie. Niewskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych.

Różowy

Barwa romantycznych spacerów i kolacji we dwoje. Pobudza organizm. Zjednuje sympatię, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy. To kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, spragnionych miłości, jak również potrzebujących zainteresowania i współczucia. Niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie, gdyż może je przytłaczać.

Pomarańczowy

Radość, młodość, nowoczesność, otwartość. Sprzyja pogodnym myślom. Przywraca chęć do życia, zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Niewskazany dla osób, które czują się osamotnione, zagubione.

Czerwony

Barwa przywołująca gorącą, płomienną miłość. Kolor żywy, widoczny i pobudzający. Jest symbolem ognia, ciepła. Wywołuje duży efekt, przyciąga uwagę. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla choleryków i ludzi zestresowanych.

Niebieski

Wspomnienie beztroskich chwil pod błękitem nieba w otoczeniu spokojnej głębi oceanu. Dodaje lekkości, spokoju, relaksu, pobudza do pracy. Kolor chłodny. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych.

Zielony

Odprężający, kolor wiosennych wzgórz. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Zalecany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów, zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, sprzyja nudzie powolności i bierności.

Fioletowy

Przywołuje mistyczne i zagadkowe reminiscencje. Niezwykle łagodny kolor. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Wskazany dla pragnących zgody i miłości, ciszy i spokoju. Niepolecany osobom o niskiej samoocenie.

Brązowy

To wypoczynek na wiklinowej kanapie, wśród zapachu jesiennego lasu, wypalanej ziemistej glinki. Kolor bezpieczny i ciepły. Sprzyja skrywaniu uczuć. W dużej ilości może przygnębiać. Barwa, która naturalnie towarzyszy naszemu życiu codziennemu i roztacza atmosferę spokoju i harmonii. Wskazany dla osób spragnionych życiowej stabilizacji i bezpieczeństwa. Niewskazany dla osób zamkniętych w sobie, skrywających emocje, o niskim poczuciu wartości.

Czarny

Magia, czar i tajemnica. Działa wspierająco, inspirująco, ale także ochronnie. Przeciwdziała niepożądanym zmianom. Wskazany dla osób niezależnych, opanowanych, pełniących funkcje kierownicze. Sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Niewskazany dla osób niepewnych siebie, przygnębionych i załamanych. Sprzyja alienacji, stymuluje odczucia ograniczenia.

Powyższe opisy skopiowałam z pewnej strony i zdaje sobie sprawe, że fragmenty "niewskazane dla..." do niektórych z was mogą pasować prawie co do każdego koloru. Jednak nimi bym się zbytnio nie kierowała. Ewentualnie jeśli chcecie wcielić te rady w życie użyłabym początkowo łagodniejszych i delikatniejszych odcieni. Aczkolwiek to tylko moje spostrzezenia.

A tu link tu bardziej rozbudowanych opisów:
http://www.kolory.yum.pl

Z którym z kolorów się identyfikujecie?  :Stan - Uśmiecha się:
Do mnie najbardziej pasuje błękitny morski i blada zieleń.

Mogę jeszcze dodać, że jeśli kogoś zaciekawił ten temat (a wydaje mi się on dość intrygujący i zdecydowanie barwny   :Stan - Uśmiecha się:   :Stan - Uśmiecha się: ) to polecam sobie wygooglować w jaki sposób kolor ubrań, które nosimy wpływa na nasz wizerunek, leczenie kolorem czyli chromoterapie oraz użycie barw w reklamie.   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:

EDIT:
Ooo i znalazłam strone, której znaleźć nie mogłam, a na ktrórej wszystko ślicznie opisane.
http://www.kolorystyka.pl
Odpisz

[-]
Brak dostępuNiestety nie masz dostępu do postów w tym dziale. Zarejestruj lub zaloguj się, żeby zobaczyć resztę postów.Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Playlista z subforum Psychologia Ogólniej - zasady BlankAvatar 8 931 12 Mar 2017, Nie 23:11
Ostatni post: BlankAvatar
  Psychologia, to nie tylko FS - po co to forum? BlankAvatar 0 814 11 Mar 2017, Sob 21:01
Ostatni post: BlankAvatar


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.