- Rewolucja neolityczna przyczyną braku czasu?
#1
"Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć, że historia ludzkości to historia postępu. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości jest przejście z łowiecko-zbierackiego trybu życia, do uprawy roli. Tymczasem badania przeprowadzone na Filipinach wskazują, że łowcy-zbieracze, którzy przeszli na rolnictwo, pracują o 10 godzin w tygodniu dłużej. To zaś każe nam zapytać, czy to na pewno postęp, a jeśli tak, to czemu postęp ma służyć."

https://kopalniawiedzy.pl/Filipiny-Agta-...racze,3010
Odpisz
#2
zły link?

postęp ma służyć temu, by nie być totalnie uzależnionym od kaprysów natury (np. robiąc zapasy jedzenia z upraw) i móc organizować się w większe społeczności (bo więcej jedzenia) dzięki czemu można wygrywać konkurencję z grupami zbieracko-łowieckimi
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis BlankAvatar:
  • Clint Ruin
Odpisz
#3
Nie ubliżając nikomu - na Filipinach to do niedawna co najwyżej małpy skakały po drzewach. Poza tym sorry - [nie]taki mamy klimat.
Odpisz
#4
Hm, link dobry, nie wiem dlaczego przekierowuje do innego artykułu. Wkleję tutaj ten właściwy artykuł

"Na pewno dokonaliśmy postępu? Rolnicy mają mniej wolnego niż łowcy-zbieracze.

Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć, że historia ludzkości to historia postępu. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości jest przejście z łowiecko-zbierackiego trybu życia, do uprawy roli. Tymczasem badania przeprowadzone na Filipinach wskazują, że łowcy-zbieracze, którzy przeszli na rolnictwo, pracują o 10 godzin w tygodniu dłużej. To zaś każe nam zapytać, czy to na pewno postęp, a jeśli tak, to czemu postęp ma służyć. Okazało się też, że zaadaptowanie rolnictwa najbardziej wpłynęło na życie kobiet.

Antropolog Mark Dyble z University of Cambridge i jego koledzy przez dwa lata żyli wśród Agta, niewielkiej populacji łowców-zbieraczy zamieszkujących północne Filipiny, którzy stopniowo adaptują rolnictwo.

Każdego dnia pomiędzy godzinami 6 a 18 naukowcy zapisywali, co robią ich gospodarze, a badania takie prowadzili wśród 10 różnych społeczności Agta. Stworzyli w ten sposób szczegółowy zapis zajęć 359 osób. Odnotowywali kiedy ludzie ci odpoczywali, kiedy zajmowali się dziećmi, kiedy wykonywali obowiązki domowe i kiedy pracowali poza domem. Część badanych społeczności Agta prowadzi wyłącznie gospodarkę zbieracko-łowiecką, a część zajmuje się zbieractwem i uprawą ryżu.

Badania, których wyniki opublikowano właśnie w Nature Human Behaviour wskazują, że im bardziej Agta angażują się w rolnictwo i działalność niepowiązaną ze zbieractwem, tym ciężej pracują i mniej mają czasu na odpoczynek. Obliczono, że Agta, którzy skupiają się głównie na rolnictwie pracują przez 30 godzin tygodniowo, zaś ci, którzy pozostali przy gospodarce zbieracko-łowieckiej pracują 20 godzin tygodniowo. Uczeni odkryli, że tak drastyczna różnica wynika przede wszystkim z faktu, że tam, gdzie zaadaptowano rolnictwo, kobiety zostały oderwane od obowiązków domowych by pracować w polu. Kobiety żyjące w społecznościach zajmujących się rolnictwem mają o połowę mniej czasu na wypoczynek, niż kobiety łowców-zbieraczy.

Przez długi czas uważano, że przejście na rolnictwo oznacza postęp, gdyż pozwoliło to ludziom na porzucenie ciężkiego i niepewnego trybu życia. Jednak od samego początku badań antropologicznych nad łowcami-zbieraczami zaczęto kwestionować to przekonanie wskazując, że łowcy-zbieracze mają dużo wolnego czasu. Nasze badania dostarczają najmocniejszych dowodów na poparcie tej hipotezy, mówi Dyble.

Średnio wszyscy Agta spędzali 24 godziny tygodniowo na pracy poza domem, około 20 godzin tygodniowo na obowiązkach domowych i około 30 godzin tygodniowo na odpoczynku za dnia. Jednak podział tego czasu był mocno zróżnicowany.
Zarówno kobiety i mężczyźni mieli najmniej czasu wolnego gdy byli w wieku około 30 lat. Im byli starsi, tym więcej wolnego mieli. Istniały też różnice pomiędzy płciami. Kobiety spędzały mniej czasu na pracy poza domem, a więcej na pracach domowych i opiece nad dziećmi. Miały tyle samo czasu wolnego co mężczyźni. Jednak przejście na rolnictwo miało nieproporcjonalny wpływ na życie kobiet.

Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że pracą w polu jest łatwiej się dzielić niż polowaniem czy łowieniem ryb. Niewykluczone jednak, że istnieje jakaś inna przyczyna, dla której mężczyźni nie są gotowi lub zdolni do spędzania większej ilości czasu na pracy w polu. To wymaga dalszych badań, stwierdza Dyble.

Przypomnijmy, że rolnictwo pojawiło się przed ponad 12 000 laty, a około 5000 lat temu zdominowało ludzką działalność. Współautorka badań, doktor Abigail Page, antropolog z London School of Hygiene and Tropical Medicine mówi: Musimy być bardzo ostrożni ekstrapolując dane na temat współczesnych łowców-zbieraczy na prehistoryczne społeczności. Jeśli jednak pierwsi rolnicy naprawdę musieli pracować ciężej, by się utrzymać, to powstaje ważne pytanie – dlaczego ludzie zaadaptowali rolnictwo?.

Uczona zauważa też, że ilość czasu wolnego, jaki mają Agta do dowód na wydajność gospodarki łowiecko-zbierackiej. Tak dużo wolnego pozwala również wyjaśnić, w jaki sposób społeczności łowiecko-zbierackie są w stanie nabyć tak wiele wiedzy i umiejętności w czasie własnego życia oraz życia kolejnych pokoleń."
Odpisz
#5
(21 Maj 2019, Wto 20:38)dziewczyna z naprzeciwka napisał(a): Uczona zauważa też, że ilość czasu wolnego, jaki mają Agta do dowód na wydajność gospodarki łowiecko-zbierackiej. Tak dużo wolnego pozwala również wyjaśnić, w jaki sposób społeczności łowiecko-zbierackie są w stanie nabyć tak wiele wiedzy i umiejętności w czasie własnego życia oraz życia kolejnych pokoleń."
Nie chce mi się [dzisiaj] czytać całości, ale czy bierze pod uwagę klimat ? To imo b. istotne.
Odpisz
#6
Cytat:Myśl związaną z umową społeczną zapoczątkowali Thomas Hobbes (1588–1679) oraz Jean-Jacques Rousseau (1712–1788). Koncepcja ta opiera się na umowie między jednostkami, które (w myśl tej teorii) są zbyt słabe, by samodzielnie dbać o własne potrzeby. Skutkiem zawarcia umowy społecznej jest powstanie organizmu, który będzie suwerennie sprawował władzę. Organizm ten to państwo.
Zapewne protoplasta miast, czyli pierwsze zbiorowości osadnicze miały podobną zasadę. Koczowniczość jest niebezpieczna, ponieważ im więcej podróżujesz to tym większa szansa na spotkanie kogoś silniejszego. Młode i stare osoby są za dużym obciążeniem w wielokilometrowych podróżach. Brak fortyfikacji opóźnia przygotowanie się do walki z innym plemieniem albo zwierzętami.

Poza tym koczownicy nie mieli mapy Google'a. W drodze mogli spotkać gorsze warunki a właściwie mogli spotkać wszystko co sobie można wyobraźić mająć tak znikomą wiedzę o terenach jak wtedy.

To prawda, że ludzki mózg nie lubi stagnacji. Najbardziej się rozwinęliśmy właśnie podczas poszukiwań ale z drugiej strony tymczasowe stacje musiały być mniej trwałe i wydajne. Mniej higieniczne.

Również dieta została mocno zmieniona. Ciężko mi określić, czy na dobre czy na złe jednak ich okres życia był krótszy, chorowali tak samo jak my, dzieci McDonalda oraz mieli bardzo słabą opiekę sanitarną.

Myślę że jak dodamy do pracy ludzi samą koczowniczość to te wartości pracy byłyby zbliżone.
Odpisz
#7
trochę nie ogarniam skąd założenie (badacza?), że miarą postępu jest ilość wolnego czasu, a nie - przeżywalność? Choć w sumie te dwa cele kłócą się z sobą (dopiero po śmierci ma się nieskończoną ilość wolnego czasu), więc rozumiem, że trzeba się decydować na jedną perspektywę podczas stawiania pytania badawczego.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problemy ze zdrowiem z braku higieny dziewczyna z naprzeciwka 0 64 13 Maj 2019, Pon 11:17
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka
  Przyczyną ekstremizmu jest islam, a nie Zachód dziewczyna z naprzeciwka 0 45 09 Maj 2019, Czw 15:38
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka
  Przyczyna autyzmu odkryta? dziewczyna z naprzeciwka 5 335 03 Lut 2019, Nie 16:38
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka
  Aborcja najczęstszą przyczyną śmierci na świecie Supa 3 132 09 Sty 2019, Śro 19:31
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.