- Szkodliwość nadmiernej ilości niebieskiego światła
#1
http://polki.pl/zdrowie/oczy,niebieskie-...tykul.html

Myślę, że temat może się przydać osobom, które sporo siedzą przy komputerze. Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło, które emitowane jest m.in przez ekrany komputerów czy telefonów, może powodować:
- bezsenność (niebieskie światło to "dzienne" światło, więc mózg nie wie, że czas spać)
- tzw. cyfrowe zmęczenie wzroku (niebieskie światło redukuje kontrast, przez co oczy muszą bardziej się "wysilać", żeby złapać ostrość)
- zwyrodnienie plami żółtej (pogarsza się ostrość wzroku - podobnie jak u starszych ludzi wraz z wiekiem)


Z problemem niebieskiego światła można sobie poradzić choćby poprzez zainstalowanie odpowiedniego programu komputerowego, który reguluje barwy emitowanego światła w zależności od pory dnia np.

f.lux

który dopasowuje natężenie światła w zależności od tego kiedy wstajemy. Są też zdefiniowane sety ustawień dobre na różne okoliczności np "reduce eyestrain", jeśli potrzebujemy dać ulgę oczom nawet w ciągu dnia. Z innych przydatnych opcji, to np "Disable" -> "for fullscreen apps", jeśli chcemy oglądnąć sobie film bez żółtej poświaty.

f.lux to niejedyna aplikacja tego typu, ale podaję ją, bo jest darmowa i ma spoko opcje. Jest również dostępna na telefony, ale tam potrzebuje dostępu do roota, więc proponuje znaleźć sobie jakiś zamiennik.
[-] 2 użytkowników polubił(o) wpis BlankAvatar:
  • Kylar, Shiro
Odpisz

[-]
Brak dostępuNiestety nie masz dostępu do postów w tym dziale. Zarejestruj lub zaloguj się, żeby zobaczyć resztę postów.
PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.