- Tarczyca
#76
Ja mam subkliniczną niedoczynność tarczycy, bierę Letrox 100, nie wiem czy czuję się dzięki temu inaczej, chyba nie.
Odpisz
#77
(01 Mar 2018, Czw 11:37)vesanya napisał(a): Ja mam subkliniczną niedoczynność tarczycy, bierę Letrox 100, nie wiem czy czuję się dzięki temu inaczej, chyba nie.

Ja również nie czuję poprawy po lekach
Odpisz
#78
Z dniem dzisiejszym i ja do was dołączam.
Robiłam sobie ostatnio kontrolne badania krwi i wyszło TSH 14 z hakiem. Ostatni raz dotąd badałam w 2015, było coś koło 2. Także pomaszerowałam do druida pierwszego kontaktu, który wypisał citowe skierowanie do endo z dopiskiem 'subkliniczna niedoczynność tarczycy'.
No i dziś rano miałam wizytę u endo o nieludzkiej godzinie (8 rano), zaczął coś wypisywać w karcie, podczas gdy ja przysypiałam na krzesełku. Choć nie do końca dane było mi przysypiać, bo doktorowi strasznie sprzęgał aparat słuchowy przy każdym ruchu i czułam wręcz nieodpartą chęć sprawdzenia mu tego aparatu, ale powstrzymałam swoje zawodowe zapędy i cicho siedziałam.
I nagle jak mnie opieprzył... Cóż, byłam u niego 3 lata temu pierwszy i - jak dotąd - ostatni raz (kontrolnie, bo mama też ma problemy z tarczycą), ale wówczas wszystko wyszło ok, więc olałam sprawę i zapomniałam o zaleceniu badania TSH corocznie. No i wyszło jak wyszło...
Dostałam Euthyrox 50 i za 1,5 m-ca kontrola.
Przeraża mnie trochę wizja łykania leków do usranej śmierci. I wizja problemów z zajściem w ciążę. Póki co nie planuję, wszak dzieciów nie znoszę, ale co jeśli mi się to kiedyś odmieni...?
Odpisz
#79
(06 Mar 2018, Wto 10:56)ewl napisał(a): Przeraża mnie trochę wizja łykania leków do usranej śmierci.
Można się szybko przyzwyczaić, tabletka z rana staje się normą jak śniadanie czy mycie zębów
Odpisz
#80
Jak wygląda badanie tarczycy i ile kosztuje taka przyjemność? Wszystkiego się bojący przegryw da radę?  :Uśmiecha się puszczając oko:
Odpisz
#81
Wstępne badanie może polegać na macaniu szyi, ale to u zwykłego lekarza albo endokrynologa. Badanie USG polega na tym, że rozprowadzają Ci na szyi taki specjalny żel przejeżdżając po niej takim sprzęciorem żeby zobaczyć co jest w środku. Oczywiście nic nie boli. Cena zależy od przychodni i miasta, w Wawie to chyba między 100 a 200 zeta, już nie pamiętam
Odpisz
#82
Badanie krwi, macanko szyi, usg tarczycy i wszystko.
Po co być skromnym, skoro można być zajebistym?
Odpisz
#83
A tak, zapomniałam o badaniu krwi.
Odpisz
#84
Ja jestem na etapie obserwacji. Jak znowu podwyższy się TSH, to lecimy już na stałe z lekami  :Smuci się:
Po co być skromnym, skoro można być zajebistym?
Odpisz
#85
Rozmawiałam ostatnio z koleżanką, która ma chorą tarczycę i twierdzi, że po lekach jak ręką odjął.

Bardzo polecała mi się zbadać, ale nie jestem pewna czy moje objawy to tarczyca czy po prostu skutki uboczne antydepresantów. Miałam zapytać o to psychiatrę  :Obraził się:
So fix your eyes and get up
Better get up while you can
Odpisz
#86
Mi tyroksyna bardzo pomogła. Odczuwalnie zelżało ciągłe zmęczenie (z punktu widzenia teraz i tak jestem ciągle zmęczona, ale wtedy byłam jeszcze bardziej <jak to możliwe?>). Również nie muszę nosić dwóch swetrów przy 25°C.
Objawy depresyjne też jakby minęły, tylko że ja tyroksynę biorę już x lat i mam wrażenie, że się przyzwyczaiłam, że tak jak na początku było naprawdę super (czułam dużą poprawę, pamiętałam to złe samopoczucie sprzed leków), tak teraz nie robi to na mnie takiego wrażenia.

______
Jeśli chodzi o sprawy praktyczne, jak "zbadać" tarczycę - najprościej sprawdzić TSH (kilkanaście do około 20 zł prywatnie). Jak TSH wyjdzie poza normą - to wtedy endokrynolog, USG i leki.
Odpisz
#87
Jak dla mnie najbardziej męczace jest to, że tabletki należy zażywać na czczo... i co się z tym wiaże, odczekać do 1h, zanim przystapi się do posiłku :( cóż.. bywa to uciażliwe :)
the columns are all men
begging to crush me
bury me... on the deep black earth
just push me in and... watch me drift by

Jestem tu tylko trochę. Gdzie jest reszta, nie wiem J.Hartwig
Odpisz
#88
A nie pół godziny?  :Zaskoczony:
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis vesanya:
  • ewl
Odpisz
#89
(02 Maj 2018, Śro 16:40)vesanya napisał(a): A nie pół godziny?  :Zaskoczony:

Ja czekam pół godziny, tak też zalecił mi mój lekarz i na ulotce (euthoryx) jest również podane pół godziny ☺
Odpisz
#90
musiałbym sobie kiedyś zrobić badanie krwi, bo ciągle zmęczony jestem
@Kiwi jak ta firma się nazywała ?
Odpisz
#91
(03 Maj 2018, Czw 8:11)forac napisał(a): @Kiwi jak ta firma się nazywała ?
Ja robię w laboratorium analiz medycznych w mojej przychodni lekarzy rodzinnych. Dowolne laboratorium ma tę analizę w standardzie.
Odpisz
#92
Pół godziny to konieczne minimum, lepiej odczekć dłużej.
the columns are all men
begging to crush me
bury me... on the deep black earth
just push me in and... watch me drift by

Jestem tu tylko trochę. Gdzie jest reszta, nie wiem J.Hartwig
Odpisz
#93
(02 Maj 2018, Śro 7:31)vesanya napisał(a): Wstępne badanie może polegać na macaniu szyi, ale to u zwykłego lekarza albo endokrynologa. Badanie USG polega na tym, że rozprowadzają Ci na szyi taki specjalny żel przejeżdżając po niej takim sprzęciorem żeby zobaczyć co jest w środku. Oczywiście nic nie boli. Cena zależy od przychodni i miasta, w Wawie to chyba między 100 a 200 zeta, już nie pamiętam

Ja robiłam normalnie na NFZ, rodzinny przepisał mi skierowanie, termin miałam jeszcze w tym samym miesiącu, jakoś szybko.
Wkurzyło mnie jednak, że mój endokrynolog nawet nie chciał na ten wynik spojrzeć  :Obraził się:
Stwierdził, że nie ma po co, bo na pewno tarczyca jest zmniejszona i zwłókniona, bo to hashimoto. To ja mu mówię, że na badaniu wyszło, że jest powiększona, a ten mnie przekrzykuje i dalej swoje...

U mnie jest poprawa. Z tsh ponad o wartości ponad 10 po miesiącu brania Euthyroxu mam 2,57. Przynajmniej leki mi dobrze dobrał, bo sam lekarz mnie wkurza jak cholera...

Ale nie zaobserwowałam żadnych zmian, zupełnie. Tylko po wyniku widzę, że jest ok.
OdpiszPhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!