Fobia społeczna (pozostałe fobie zresztą też) to zaburzenia lękowe. Utrudniają życie, ale nie są tak silnie zakorzenione w człowieku jak zaburzenia osobowości. Te drugie są bardzo zróżnicowane, najbardziej znanych jest dziesięć, m.in. osobowość paranoiczna, dyssocjalna, anankastyczna. Najbardziej zbliżona do fobii społecznej jest osobowość unikająca (zwana też lękliwą).
Tutaj cytaty z ICD-10 (międzynarodowej klasyfikacji chorób).
Zaburzenia lękowe w postaci fobii
Cytat:W tej grupie zaburzeń lęk wywoływany jest tylko lub przede wszystkim przez pewne określone sytuacje, które w rzeczywistości nie są groźne. W następstwie tego pacjent w charakterystyczny sposób unika tych sytuacji, a zetknąwszy się z nimi odczuwa przerażenie. Obawy pacjenta mogą koncentrować się na pojedynczych doznaniach, takich jak kołatanie serca lub uczucie omdlewania. Często są one powiązane z lękiem przed śmiercią, utratą kontroli nad postępowaniem czy przed chorobą psychiczną. Sama myśl o znalezieniu się w sytuacji fobicznej powoduje zazwyczaj wystąpienie lęku antycypacyjnego. Lęk fobiczny często współwystępuje z depresją.
Zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych
Cytat:W części tej zawarto różne stany i zachowania o znaczeniu klinicznym, które utrzymują się i wydają się być wyrazem stylu życia pacjenta i sposobu odnoszenia się do własnej osoby i do innych. Niektóre z tych stanów i wzorców zachowania pojawiają się wcześnie w przebiegu rozwoju osobniczego jako wynik czynników osobniczych i wpływów społecznych, podczas gdy inne nabywane są w późniejszym okresie życia. Specyficzne zaburzenia osobowości (F60.–), mieszane i inne zaburzenia osobowości (F61.–) i przetrwałe zmiany osobowości (F62.–) to ściśle zintegrowane i trwałe wzorce zachowania, przejawiające się jako sztywne reakcje na zmienne sytuacje osobiste i społeczne. Stanowią skrajne lub istotne odchylenia od standardowych w danej kulturze sposobu odbioru, myślenia, odczuwania, a zwłaszcza kontaktów z innymi osobami. Takie wzorce zachowania są stabilne i obejmują różnorodne sfery zachowania i funkcjonowania psychologicznego. Często, choć nie zawsze, wiążą się z różnego stopnia napięciem indywidualnym i trudnościami w funkcjonowaniu społecznym.
teraz w końcu rozumiem, dziękuję za wytłumaczenie :-)
na początku myślałam, że to praktycznie to samo i żyłam z przekonaniem że mam fobie, a tu się okazuje, że jest jeszcze coś gorszego