- Tłumienie uczuć
#1
Nie od dziś wiadomo, że uczuć nie należy tłumić, bo źle to wpływa na zdrowie.
Ale jak rozpoznać granicę między wypieraniem uczuć, a ich "nie drążeniem"?

Po drugie-jeśli mam zagadać w grupie (czuję lęk) i używam technik poznawczo-behawioralnych (tłumacząc sobie, że to nic takiego) to przecież, jakkolwiek techniki p-b zmniejszają lęk, on nadal jest i muszę go stłumić, aby zacząć działać. Więc źle. Jeśli dam upust lękowi-jeszcze gorzej   :Stan - Różne - Nie powiem: .

Często pisze się-należy uwolnić stłumione uczucia i je przepracować. Tylko jak np. przepracować bardzo silne uczucie lęku przed śmiercią? Osobie wierzącej może się jakoś i uda, ale ateiście? Nie da rady, trzeba te uczucia stłumić, aby nie zwariować.

Uczucia silnej i nieszczęśliwej miłości, tęsknoty, żalu po śmiercie bliskiej osoby itp. również chyba należy stłumić, bo raczej nie sądzę, żeby np. osoba zakochana znalazła ukojenie w stwierdzeniu, że znajdzie kogoś innego itp. Może zająć się czymś innym, nie myśleć o obiekcie miłości, ale na tym wydaje mi się polega właśnie tłumienie uczuć.


W gruncie rzeczy chyba jest mnóstwo uczuć, które trzeba stłumić, aby nie zwariować.

Po jakimś czasie niektóre uczucia może i można jakoś przepracować, ale większości nie da rady. I cały czas siedzą w nas stłumione, co jest ponoć złe.


Więc niby jak mamy wypierać uczuć? Jak mamy je uwalniać?
Odpisz
#2
To co piszesz rzeczywiście jest kwestią, nad którą można się długo zastanawiać.
Ale chyba tak jak we wszystkim i w kwestii tłumienia/wyzwalania emocji należy dążyć do "złotego środka"
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Brak uczuć? karmazynowy książę 22 2 251 27 Wrz 2015, Nie 21:40
Ostatni post: iLLusory


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.