- Tylko nie mów nikomu
#1
Trochę biłem się z myślami czy dodawać ten film jednak postanowiłem zaryzykować. Od razu mówię to jest ten nagłaśniany film Tomasza Sekielskiego o pedofilii i molestowaniu.
Od razu zaznaczam że jest on trudny, nie dla każdego. Nie dla osób wrażliwych. Sam ledwo go przebrnąłem, jest emocjonalnie obciążający. Mogę dodać od siebie że czułem smutek, w pewnym momencie łzy lekko napływały mi do oczu. Myślałem że jestem na niego gotowy, w końcu czytałem trochę że jest przygotowywany, wywiady z autorem, ostatnio czytałem już opis pewnego fragmentu z tego filmu, niby wiedziałem czego się spodziewać jednak i tak mimo wszystko mnie delikatnie przerósł, jeśli tak to można nazwać. Chyba nie nadaję się do tego typu filmów.
Niech każdy się zastanowi czy chce to oglądać.


https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4


Oczywiście nie chce tu nikomu ani zrobić krzywdy, ani sprawić przykrości. Naturalnie nie generalizuje, ani nie zamierzam patrzeć na dowolnych księży przez pryzmat tego filmu czy innych tego typu czynów pochodzących z innych źródeł. Nie stosuje odpowiedzialności zbiorowej, nie rozszerzam pretensji. Mogę powiedzieć że tego już starszego księdza z początku filmu, było mi po ludzku szkoda, mimo czynów których się dopuścił. Nie powiem żeby mi było szkoda tak jak jego ofiary która go odwiedziła ani w szczególności bardziej jednak do pewnego stopnia tak. Miałem wrażenie aczkolwiek to tylko wrażenie, w końcu z filmu ani z bezpośredniego, osobistego kontaktu że skrucha i żal tego starszego człowieka były szczere. Szkoda że poza tą kobieta a wtedy dziewczynką było więcej ofiar.
Odpisz
#2
Ponoć wśród księży odsetek pedofilów naprawdę jest większy.
Czy potencjalnie takie, a nie inne wychowanie i stosunek do seksu w domu, może też fakt, ze niektórzy mogli nigdy nie współżyć z kobietą, można uznać za jakiś czynnik ryzyka?

Czy inceli i fobisiów-pierdoły czekać może to samo?   :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:

Filmu nie oglądałem, nie chcę się dołować. Same komentarze i opisy urywków są wystarczająco wymowne.
Odpisz
#3
Ciekawe czy ten film naprawdę coś zmieni?
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Sparkle:
  • Noele
Odpisz
#4
to jest straszne, przed jakim murem stają osoby pokrzywdzone, niejednokrotnie w tamtych czasach także opuszczene przez bliskich, jakie piętno odciska historia na ich psychice. ..
Odpisz
#5
Fajnie, że wrzuciłeś ten filmik.
Ale ten tekst...? To jakieś kpiny?

(11 Maj 2019, Sob 20:23)Supa napisał(a): Mogę powiedzieć że tego już starszego księdza z początku filmu, było mi po ludzku szkoda, mimo czynów których się dopuścił.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis dziewczyna z naprzeciwka:
  • Szary
Odpisz
#6
księża w Polsce są zrównani ze świętymi, osobami, których tknąć nie wolno, a co głupsi ludzie wierzą w ich niewinność i ich bronią, choćby nawet sami księża się przyznali, albo były dowody ich przestępstw, chore to, ale tak jest. Sama mam w rodzinie taką osobę, która uważa księży za nadludzi.
[-] 2 użytkowników polubił(o) wpis Sparkle:
  • kawoholiczka, Strachliwy
Odpisz
#7
dlaczego kpiny?
ja chyba rozumiem, co Supa miał na myśli
Odpisz
#8
Nie, nie kpiny. Tak czułem że to może zostać źle odebrane. Zwyczajnie było mi szkoda starszego człowieka który jest tak uwikłany w pedofilie, tak się z tym niejako męczy. Teraz starość będzie mu upływała na wyrzutach sumienia, ma nadmiar wolnego czasu. Mimo tego co zrobił to chyba zachował się najbardziej przyzwoicie podczas tej rozmowy z wszystkich tam pokazanych księży którzy dopuścili się tych czynów, skrzywdzili ludzi. Jeśli oczywiście można tu mówić o " przyzwoitości". Jeśli mu wierzyć to starał się coś z tym zrobić, leczył się i jest mu z tym ciężko.
Nie zmazuje to jego win, tej kobiecie było ciężej i jej bardziej szkoda. To nie jest rzecz jasna obrona pedofili czy innych zachowań seksualnych wobec dzieci czy nastolatków.
To nie tak że skupiam się bardziej na cierpieniu jednego księdza a nie różnych ofiar. Nie chciałem opowiadać całego filmu, i tego wszystkiego co mówią te wszystkie skrzywdzone osoby, co przeszły, co do dzisiaj czują, jak zostały potraktowane przez proboszcza czy biskupów. Samych opisów aktów seksualnych z wiadomych względów też nie chciałem przytaczać.
Jakaś forma jakiegokolwiek współczucia nie oznacza w żadnym wypadku braku potępienia, przyzwolenia. Ciężko też powiedzieć żeby ten ksiądz miał by być wzorem do naśladowania. Wiadomo że stanę po stronie tej kobiety, wtedy dziewczynki w przytaczanej historii z początku filmu a nie po stronie leciwego teraz księdza-emeryta. Tak samo po stronie tych pozostałych dziewczynek które wykorzystywał seksualnie a nie pojawiły się w tym filmie poza imionami.
Ja wiem że ten temat jest niezwykle delikatny i drażliwy a wszelkie subtelności, coś na marginesie poza samym szablonem " obrzydzenia" czy " potępienia" to jest dość grząski grunt, może zostać tak a nie inaczej zinterpretowane.
Odpisz
#9
To tylko lęk przed nadchodzącym dla niego "sądem ostatecznym", nic więcej.
Btw. jak zaczęłam oglądać to było 800.000 wyświetleń, po obejrzeniu: ponad 1.600.000   :Stan - Różne - Zaskoczony:
Odpisz
#10
Albo niektórzy wchodzą po kilka razy, albo niedługo pół Polski to obejrzy   :Stan - Uśmiecha się:
Odpisz
#11
Obejrzałem dziś rano, akurat jest niedziela. Z każdą minutą filmu szczęka mi opadała coraz niżej, a oczy otwierały się coraz szerzej. Nie przetrawiłem tego jeszcze, czuję się rozwalony na tysiąc kawałków. Buja się we mnie żal, smutek, nienawiść. Pierwszy dokument, który tak na mnie wpłynął.
[-] 2 użytkowników polubił(o) wpis Szary:
  • Nerwuska, dziewczyna z naprzeciwka
Odpisz
#12
Oglądałem wczoraj. Film jest poruszający. Nie powiem, że jestem zdruzgotany, bo zdawałem sobie sprawę z tego, że tego typu przestępczość wśród księży występowała i występuje.

(11 Maj 2019, Sob 20:23)Supa napisał(a): Mogę powiedzieć że tego już starszego księdza z początku filmu, było mi po ludzku szkoda, mimo czynów których się dopuścił.
Też to jedyny, u którego zauważyłem żal. Nawet jeśli podyktowany lękiem przed sądem ostatecznym, to być może szczery.
Nie wpływa to oczywiście na winę i odpowiedzialność.

Najgorsza jest praktyka krycia sprawców w instytucjach kościelnych. System sądownictwa kościelnego to jakby państwo w państwie. Lepiej tego typu sprawy od razu zgłaszać organom świeckim.

Mam nadzieję, że film przyczyni się do jakiegoś oczyszczenia w instytucjach Kościoła oraz zwiększy czujność rodziców zezwalających na udział swoich dzieci w zamkniętych rekolekcjach czy wyjazdach z duchownymi.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Żółwik:
  • Noele
Odpisz
#13
A nie jest tak, że yt zalicza wejścia dopiero gdy się jakiś tam procent video obejrzało?
I raczej nie zlicza tego samego IP kilkukrotnie?
Już 3,5 miliona...
Odpisz
#14
(12 Maj 2019, Nie 14:37)dziewczyna z naprzeciwka napisał(a): A nie jest tak, że yt zalicza wejścia dopiero gdy się jakiś tam procent video obejrzało?
I raczej nie zlicza tego samego IP kilkukrotnie?
Już 3,5 miliona...
Ja kiedyś wrzuciłem na swój kanał jeden film prywatny, bo chciałem go pokazać komuś, a był za ciężki, by wysłać mailem. Naliczało mi każde moje wyświetlenie (nikt oprócz mnie nie miał możliwości go obejrzeć)
Odpisz
#15
(12 Maj 2019, Nie 14:37)dziewczyna z naprzeciwka napisał(a): A nie jest tak, że yt zalicza wejścia dopiero gdy się jakiś tam procent video obejrzało?
I raczej nie zlicza tego samego IP kilkukrotnie?
Podobno, żeby zaliczyło do obejrzanych wystarczy zobaczyć 30 sekund. Każde obejrzenie z jednego IP jest zaliczane.
Odpisz
#16
No to szkoda. Ale skoro wszystkie gazety o tym piszą, to raczej jednak zainteresowanie jest ogromne.
Odpisz
#17
Ponad 3 mln w jeden dzień to naprawdę dużo @dziewczyna z naprzeciwka
ma powstać kolejna część, tylko, czy księża nie będą teraz bardziej uważni?
Czytając niektóre komentarze ludzi, którzy twierdzą, że to atak na kościół i że wszędzie są pedofile, w każdej grupie społecznej. Problemem jest to, że za takie rzeczy pedofil ponosi karę, a w przypadku księdza pedofila jest to przeniesienie na inną parafię i to cała "kara".
[-] 2 użytkowników polubił(o) wpis Sparkle:
  • dziewczyna z naprzeciwka, Szary
Odpisz
#18
Natrafiłem gdzieś na komentarz jakiejś starej bździągwy, że film jest nudny. No tak, pewnie, bo pani spodziewała się pościgów rodem z hollywoodzkiego kina akcji. Ludzie czasami nie widzą chyba, co piszą.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Szary:
  • dziewczyna z naprzeciwka
Odpisz
#19
A ten śmieszny arcybiskup Głódź: "Nie oglądam byle czego".
Komentarz na fb: "Zapytaj byle kogo, to powie byle co."
Odpisz
#20
Hmm...

Też oglądałam... Kurczę od wieczora do 2 nad ranem , bo z przerwami , nie byłam wstanie tego słuchać przez całe 2h non stop.. Strasznie mnie rozwalił ten film nie mogę przestać o tym myśleć , tym bardziej , że w pracy mam dużo do czynienia ze środowiskiem duchownym... Mimo , że jestem daleka od oceniania kogokolwiek , bo sama święta nie jestem , to kurczę dziwnie się z tym wszystkim czuje i dziwnie mi będzie jutro w pracy....Film dający do myślenia każdy go powinien obejrzeć ...

Supa brawo za odwagę , dobrze ,że dodałeś ten film , bo mimo , że to trudny temat to trzeba o tym mówić. I to nie w kontekście ataku na Kościół i wiarę , ale w kontekście tego , żeby skończyło się zamiatanie się tego pod dywan w Kościele. Pedofile są w każdej grupie społecznej , nie można przez to oceniać całej grupy . Ale na pewno nie może być przyzwolenia na uciszanie sprawy i myślę , ze to przede wszystkim chciał pokazać ten film. I jak dla mnie szacun dla autora za odwagę i podjęcie się tego tematu.

A co do tego starszego księdza to ciężko mi pisać o swoich odczuciach... Ale czytałam ostatnio książkę Ks . Kaczkowskiego ( przy okazji polecam jego książki ) , w których wprost piszę o tym jaki jest Kościół , ale też o umieraniu , hospicjum które założył i swojej ciężkiej chorobie. I On właśnie w tej książce wspomina , jak u spowiedzi u Niego był inny ksiądz , który miał takie skłonności... I ten ksiądz mówił mu , że ilekroć jedzie pociągiem , to zagaduje do młodych chłopców, a potem wysiada i pędzi od razu do spowiedzi , że nie umie z tym żyć i dać sobie rady , że brzydzi się sobą i że boi się , że kiedyś sam ze sobą przegra ... Przypomniał mi się właśnie ten fragment tej książki po obejrzeniu tego filmu i tak sobie myślę , że skoro wszyscy inni pedofile są wysyłani na leczenie psychiatryczne też po swoich czynach , to może dla księży też powinny powstać takie ośrodki ... Właśnie ten ksiądz też poruszał to , że w Kościele katolickim pomoc psychologiczna dla księzy jest żle postrzegana. A choćby On sam jako kapelan w szpitalu i w hospicjum , gdzie musi stawiać czoło śmierci , trudnym rozmowom z umierającym z rodziną , teżby czasem potrzebował fachowej pomocy by poradzić sobie z własnymi emocjami.... To chyba tym bardziej byłoby to potrzebne w innych trudniejszych kwestiach , które przynoszą potem tak straszną krzywdę ....
[-] 3 użytkowników polubił(o) wpis Nerwuska:
  • Żółwik, L1sek, Szary
Odpisz
#21
(12 Maj 2019, Nie 17:01)Szary napisał(a): Natrafiłem gdzieś na komentarz jakiejś starej bździągwy, że film jest nudny. No tak, pewnie, bo pani spodziewała się pościgów rodem z hollywoodzkiego kina akcji. Ludzie czasami nie widzą chyba, co piszą.
Czy może raczej pikantnych szczegółów - bo jeżeli wpychał w sralnię tylko do połowy to jeszcze nie grzech   :Stan - Niezadowolony - Wymiotuje:

Mocny film. Ukazuje jak działa zbiurokratyzowana instytucja kościoła - kryją d*py swoim.
Odpisz
#22
(12 Maj 2019, Nie 14:37)dziewczyna z naprzeciwka napisał(a): Już 3,5 miliona...
teraz już 4,5 miliona
Odpisz
#23
@Nerwuska, przypomniałaś mi ten fragment, też czytałem tę książkę ks. Kaczkowskiego.
[-] 1 użytkownik polubił(o) wpis Żółwik:
  • Nerwuska
Odpisz
#24
(12 Maj 2019, Nie 18:43)Sparkle napisał(a): teraz już 4,5 miliona

No i świetnie.
A ci księża nie-pedofile, jakby chcieli być w porządku, to sami na dzisiejszym kazaniu poleciliby wiernym obejrzeć ten film, aby zapobiegać kolejnym takim historiom.
Odpisz
#25
(12 Maj 2019, Nie 19:07)dziewczyna z naprzeciwka napisał(a): No i świetnie.
A ci księża nie-pedofile, jakby chcieli być w porządku, to sami na dzisiejszym kazaniu poleciliby wiernym obejrzeć ten film, aby zapobiegać kolejnym takim historiom.
Za takie coś pewnie dostałaby im się co najmniej jakaś nagana od biskupów.
Odpisz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nie tylko Notre Dame dziewczyna z naprzeciwka 12 267 12 Cze 2019, Śro 23:19
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka
  Tytuły honorowe nie za osiągnięcia tylko za poglądy dziewczyna z naprzeciwka 0 61 10 Maj 2019, Pią 20:15
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka
  Władze miasta nie upamiętnią bohatera, aby nie urazić muzułmanów dziewczyna z naprzeciwka 1 48 26 Paź 2018, Pią 14:35
Ostatni post: dziewczyna z naprzeciwka


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.