- Ucieczka od mądrości
#1
Lęk, strach można rozpatrywać zarówno w odniesieniu do konkretnych jednostek jak i całych społeczeństw.
Znamiennym były określenia wniesione do literatury przez Georga Orwella w bestsellerze "Rok 1984", opisującym społeczeństwo totalitarne, cechujące się zbrodnioszlabanem przed myśleniem. - Ludzie nauczeni żeby reagować lękiem przed poprawnym tokiem myślowym, przed logiką myślenia, przed wyciąganiem odpowiednich wniosków. Ludzie nauczeni tak po to, aby broń Boże nie podważyć fundamentów totalitarnego państwa.

Wielokrotnie później wskazywano, że ów "zbrodnioszlaban" występuje także w społeczeństwach demokratycznych, w odniesieniu do osób, delikatnie rzecz ujmując "dziwnych". U osób, których mechanizmy obronne nie zezwalają na poprawne myślenie gdyż te mogłoby zaszkodzić myślącemu.

Do pewnego czasu miałem nadzieję, że są to opisy czysto teoretyczne i że nie będzie mi dane trafić na takiego człowieka. Niestety - myliłem się.
Natura problemu okazała się tym bardziej zatrważająca ze względu na funkcje jaką pełni na forum...

Bo czy można wobec takiego ogromu ignorancji, niestosowności, czy po prostu: morza głupoty przejść obojętnie??? - Owszem, nawet uważam, że należy.
Ale czy można przejść obojętnie w obliczu latającej głupoty, która ma moc decydowania? Decydowania opierającego się o tę właśnie anty-cechę?

Mówi się, że jeżeli nie jesteś w stanie kogoś pokonać - przyłącz się do niego. ALE jak rozmawiać z człowiekiem, który jest na tak niskim poziomie percepcji intelektualnej? Jak ustosunkować się do tak ogromnego oceanu ludzkiej głupoty? Czy da się to zrobić w ciągu jednego ludzkiego życia?

Niestety, nasuwa się bardzo smutny wniosek, że z głupotą nie da się wygrać. Nie da się ponieważ celem głupoty jest głupota i żadna mądrość ani ta mała ani ta wielka nie jest w stanie tego zmienić...
Odpisz

[-]
Brak dostępuNiestety nie masz dostępu do postów w tym dziale. Zarejestruj lub zaloguj się, żeby zobaczyć resztę postów.
PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.