- Wychowanie a jego wpływ na psychikę.
#1
No cóż, miała być odpowiedź w innym temacie (666-fobia), ale tak mi się rozrosła, że grzechem byłoby ją tam zostawić, żeby stęchła.

Mrs napisał(a):Tzn., że pójdę do piekła jak będę niegrzeczna, że przyjdzie Diabeł itd. Dlatego uważam takie wkładanie dzieciom bzdur do głowy BARBARZYŃSTWEM!
Ja bym akurat nie doszukiwał się tutaj winy w katolicyzmie...
To jedna z metod wychowawczych, najpowszechniej używanych, i akurat miejsce Szatana (czy tam diabła - a wiecie, że diabeł tak naprawdę pochodzi z ludowych wierzeń?   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: He, i co Wy na to, antykatolicy?) może zająć wiele rzeczy. W moim przypadku były to... wilki, albo wilkołaki   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
Będziesz zły, to przyjdzie wilk i Cię zje   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając: Kiedyś się trochę bałem, ale teraz bardzo miło to wspominam   :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:

I jakoś nie mam z tego powodu strachu przed wilkami, wręcz przeciwnie, bardzo lubię i szanuję protoplastów psów   :Stan - Uśmiecha się:

Przesadzacie i to zdecydowanie. Gdyby zebrać te posty powyżej (OPRÓCZ tego pierwszego Antykowego, do którego wrócę   :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:) i jeszcze kilka Anomalii, to dojdzie się do wniosku, że lepiej, żeby rodzice sobie darowali i pozwolili dziecku na co żywnie mu się podoba (np. żeby 5 latek decydował, co jest dobre, a co jest złe, bo inaczej będzie miał biedaczek zrytą psychikę   :Stan - Uśmiecha się - LOL:), bo wtedy to O! na pewno nie będzie mieć żadnych skaz na psychice...   :Stan - Uśmiecha się - LOL:
No wiecie co ludzie, trochę powagi... Pewne metody wychowawcze są skuteczne i konieczne w niektórych przypadkach, chociażby to straszenie czymś niebezpiecznym.

Te metody są używane od początków ludzkości, ba, nawet zwierzęta ich używają, a wiecie dlaczego? Żeby uchronić potomstwo przed niebezpieczeństwem albo przed głupotami, wpoić pewne zasady realnego funkcjonowania itd.
O ten osławiony 'klaps' można się spierać, ale i tak uważam, że w większości przypadków odnosi on pozytywny skutek (oczywiście jeśli jest to delikatny klaps, a nie jakieś biczowanie). Jakieś tam procenty zawsze będą, niezależnie od użytej metody wychowawczej. NIGDY nie ma czegoś uniwersalnego, a na słabą psychikę nikt nic nie poradzi.

antyk napisał(a):O tak - to "katolickie" wychowanie może zryć psychikę człowieka [...] ("seks przedmałżeński to zło!", "antykoncepcja to zło!", "masturbacja to zło!", itd.)
No to jest akurat zupełnie idiotyczne, ale to sprawa katolików, nie? Jak tam sobie chcą, niech robią. Jak ktoś dorasta to i tak zazwyczaj rewiduje przekazane przez rodziców poglądy i albo je akceptuje, albo nie.
Jakby było tak źle, jak mówicie, to chyba do dziś byśmy czcili Swaroga.

Wygląda to tak, że Wy "wyszliście" z tego, bo byliście na tyle inteligentni, ale inni są za głupi i trzeba ich przed tym uchronić. I to niby ja mówię, że inni to głupi motłoch?!
Gadacie, że ci, tfu, "katole" (całe zło tego świata  :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:) narzucają ludziom wybory, a Wy teraz chcecie zrobić dokładnie to samo   :Stan - Niezadowolony - Przewraca oczami:

antyk napisał(a):Powinni karać dożywociem kretynów (wszelkiej maści fanatyków)
Właśnie dlatego na pierwszy ogień powinni pójść wszyscy komuniści i anarchiści 8) (fanatyzm w ich przypadku często przebija najskrajniejszych katolików o całe mile)

Ja wiem, że antykatolicyzm jest teraz w modzie, ale przydałoby się też trochę rozwagi...

Pozdrawiam.
Odpisz

[-]
Brak dostępuNiestety nie masz dostępu do postów w tym dziale. Zarejestruj lub zaloguj się, żeby zobaczyć resztę postów.Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  czy to bedzie mialo zły wpływ na leczenie moich nerwów? TheDrL45 14 1 143 19 Wrz 2010, Nie 11:26
Ostatni post: Embody


PhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.