- Wyręczanie
#1
Mam koleżankę, która tak jak ja ma fobię. Czasem jej nie rozumiem, bo jej lęki dotyczą chyba innych sytuacji i dziwi mnie, że pomimo pracy w obsłudze klienta ma ona problem z np. zapisaniem się do lekarza czy kupnem kawy w kawiarni. Bardzo często prosiła, żebym za nią coś zrobiła i pomagałam jej, dzwoniłam za nią do lekarza itp. Ostatnio jednak zaczyna mnie to denerwować, czuję się trochę wykorzystywana.
Zawsze zanim się zgodzę pytam ją dlaczego sama czegoś nie zrobi, próbuję dawać jej różne rady i motywować żeby sama dbała o swoje interesy. Z jednej strony pamiętam jak to jest bać się zrobić jakiejś najprostszej czynności, ale już trudno mi odróżnić czy w jej wypadku jest to lęk czy przyzwyczajenie, lenistwo.
Najgorzej jak gdzieś z nią jestem niby żeby tylko jej potowarzyszyć podczas gdy ona coś tam będzie załatwiać a w końcu obraca sytuację tak, że to ja za nią mówię. Na pewno dużo winy jest w moim braku asertywności, często wychodzi tak, że zgadzam się coś za nią zrobić żeby już dała mi spokój. Chyba boję się jej reakcji na moją odmowę. Nie wiem jak to rozwiązać...
Odpisz
#2
Może to co napiszę nie będzie jakieś błyskotliwe i wogl. Ale spróbuj robić tak samo jak ona tzn. poproś ją o zadzwonienie gdzieś, albo o załatwienie czegoś za Ciebię. Może to dać jej jakąś "pewność siebię" czy coś podobnego.

Bo jak się domyślam, dzięki temu że cię o coś prosiła, to ty myślałaś coś na zasadzie "Ona mnie potrzebuje, muszę dać rade". Ale to tylko moje domysły   :Stan - Uśmiecha się:.
Odpisz
#3
(09 Kwi 2018, Pon 16:40)asleep napisał(a): Mam koleżankę, która tak jak ja ma fobię.... pomimo pracy w obsłudze klienta ...

  :Stan - Niezadowolony - Brak słów:

Wylupie sobie oczy i zostane dekoratorem wnetrz. Albo nie... zostane poeta... PFFFFFF!!

Przepraszam za niepowage. Swiat bywa dowcipny.
Odpisz
#4
Wiesz, wydaje mi się, że wcale jej nie pomagasz tym (I mówię to jako osoba, która ma fobię telefonów). W tym sensie nie pomagasz, że nie ma motywacji, żeby coś z tym zrobić, wiedząc, że ma Ciebie od tego. Może takie spojrzenie na sprawę pozwoli Ci inaczej spojrzeć na ewentualną odmowę.
OdpiszPhobiaSocialis.pl

Forum dla cierpiących na fobię społeczną (lęk społeczny, chorobliwa nieśmiałość, osobowość unikająca, hikikomori). Znajdziesz tu pomoc, informacje i porady, oraz poznasz podobnych ludzi, którzy zrozumieją twoje problemy! Pamiętaj, że nie jesteś sam(a)!

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.